Artėja gimdymas, o vaikutis vis dar neįsitaisė galva žemyn. Ar tikrai reikės cezario?

Agne Skudiene

Akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

Artėja gimdymas, o vaikutis vis dar neįsitaisė galva žemyn. Kaip jam padėti? Ar tikrai reikės cezario? O gal apsuks akušerė? Konsultuoja akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

Kokia ideali vaisiaus padėtis gimdoje?

Iš tikrųjų jokio skirtumo, kokioje padėtyje vaisius yra nėštumo metu, tačiau padėtis labai svarbi prasidėjus gimdymui. Nuo vaisiaus padėties gimdoje priklauso gimdymo eiga, medicininė taktika ir priežiūra.

Nepakanka, kad vaikelis būtų galva žemyn, idealiu atveju jis dar ir turėtų būti atsisukęs į mamos stuburą arba dešinįjį šoną, t.y. vaisiaus nugara čiuopiama per mamos pilvo sieną arba kairėje pusėje. Tokia padėtis užtikrina, kad pirmiausiai į gimdos kaklelį remsis siauriausia galvos dalis. Jei vaisius atsisukęs veidu į mamos pilvą, nėštumas gali užsitęsti, o gimdymas dažnai būna ilgesnis ir skausmingesnis.

Nuo ko priklauso, kada vaisius apsivers, – nuo vaisiaus dydžio, vandenų kiekio, mamos anatomijos?

Vaisiaus padėtis gimdoje priklauso nuo jo paties! Įrodyta, kad kai gimdoje ima darytis ankšta (apie 30-ąją savaitę), vaisius pats nusprendžia, ar jis nori kojas per kelių sąnarius sulenkti, ar ištiesti. Jei nusprendžia sulenkti, – siauriausia dalimi tampa galva ir ji nusileidžia prie gimdos kaklelio. Jei ištiesia – siauriausia dalis tampa sėdynė ir gimdoje vaisius geriausiai telpa užpakaliuku žemyn (labai retai, esant sėdyninei pirmeigai, vaikeliai sėdi lotoso poza, dažniausiai jie būna per klubus sulenktas kojas iškėlę aukštyn).

Vienintelė priežastis, dėl kurios vaisius gali nuspręsti pakeisti padėtį, – fizinis nepatogumas, būtent tuo grindžiami specialūs pratimai ar manipuliacijos, kuriomis siekiama pakeisti vaisiaus padėtį gimdoje.

Fizinį nepatogumą sukelia ir sąrėmiai, todėl neretai pasitaiko, kad prasidėjus gimdymui vaikelis apsiverčia iš sėdmeninės į galvinę pirmeigą. Tiesą sakant, vaisiui yra daug lengviau gimdoje apsiversti iš sėdmeninės pirmeigos į galvinę, nei apsisukti iš pilvinės pusės į nugarinę. Taip yra todėl, kad norint apsiversti užtenka tik sulenkti kelius, o norint apsisukti – reikia susukti visą stuburą.

Kada vaisius įsitaiso gimdoje standartinėje padėtyje – galva žemyn?

Pirmą kartą gimdysiančioms mamoms vaisius dažniausiai (ne visada!) nusileidžia į dubenį apie 38-ąją nėštumo savaitę. Kai kurios nėščiosios pajunta, kad pasidaro lengviau kvėpuoti, nes padaugėja vietos plaučiams. Pakartotinai gimdančioms vaisius gali nenusileisti ir neįsistatyti iki pat gimdymo. Bet kokiu atveju tai tik tendencijos, kiekvienas nėštumas yra unikalus, kartais vaikeliai išsirenka patogią padėtį 30-ąją savaitę ir taip sulaukia gimdymo, o kartais dar gimdymo metu bando rasti geriausią padėtį. Moksliniai tyrimai rodo, kad, prasidėjus gimdymui, net 70–75 proc. vaisių dar nebūna įsistatę į dubenį, vadinasi, turi galimybę apsiversti.

Ką gali padaryti mama, kad vaikutis apsiverstų?

Vitos Jurevičienės nuotr.

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Vaisiaus galva sunkesnė nei kojos, o nugarinė pusė sunkesnė nei priekyje esančios galūnės. Natūraliai vaisius yra veikiamas Žemės gravitacijos. Kuo daugiau mama bus vertikalioje padėtyje, tuo didesnė tikimybė, kad vaisius įsitaisys galva žemyn. Labai tinka šokiai, kai daug dirba klubai (pvz., Lotynų Amerikos, rytietiški), nėščiųjų joga, baseinas, bendras fizinis aktyvumas viso nėštumo metu.

Nuo mamos sėdėsenos priklauso, į kurią pusę vaikelis bus pasisukęs. Patogus sėdėjimas vairuojant automobilį, žiūrint TV, kai kūnas yra atloštas atgal, didina tikimybę, kad vaisiaus nugara bus pasisukusi į mamos nugarą. Tokia padėtis gali užtęsti nėštumą ir apsunkinti gimdymą. Apskritai mūsų kūnams kenkia sėdėjimas, todėl nėščiosios turėtų jo ypač vengti, geriau klūpėti, prigulti ant šono, o jei vis dėlto sėdi, – sėdėti ant kamuolio arba palinkus į priekį, kaip skutant bulves.

Kartais vaikeliui taisyklingai įsitaisyti kliudo įsitempę, spazmuoti mamos dubens audiniai. Čia gali pagelbėti kineziterapija, chiropraktika, akupunktūra ir kitos nevakarietiškos medicinos priemonės.

Jeigu vaikutis apsiverčia tik nėštumo pabaigoje, kaip tada gimsta neišnešioti kūdikiai? Visi sėdynine pirmeiga?

Kol vaisiaus galvutė neįsistačiusi į dubenį (mamos sako „nusileido pilvukas“), tol jis turi galimybę keisti padėtis. 28-ąją nėštumo savaitę „sėdi“ apie 25 proc. vaisių, 35-ąją – 7 proc., o 37-ąją – tik iki 3 proc.

Vadinasi, nebūtinai prieš laiką prasidėjus gimdymui vaikelis gims sėdmenimis į priekį.

Nuo kada jau skiriamos priemonės „vaisiui apsukti“? Kokios jos?

Jei vaisius, nėštumui artėjant į pabaigą, yra sėdmeninėje pirmeigoje, o moteris pageidauja gimdyti natūraliai, įvertinus rizikos veiksnius, 37-ąją nėštumo savaitę siūloma atlikti išorinį vaisiaus apgręžimą rankomis per pilvo sieną. Procedūrą atlieka patyręs gydytojas akušeris-ginekologas gimdymo skyriuje, kur būtų galimybė atlikti skubią cezario pjūvio operaciją, vaisiaus būklė nuolat sekama ultragarsu. 37-oji savaitė šiai procedūrai pasirinkta dėl to, kad iki to laiko vaisius dar gana dažnai apsiverčia pats, o vėliau tampa fiziškai sunkiau apversti didesnį vaisių. 37-ąją savaitę dar yra pakankamai vietos vertimui, tačiau jei procedūra komplikuotųsi ir vaikelis gimtų, jis jau būtų tiek išnešiotas, kad galėtų išgyventi, pasitelkus minimalią medicininę intervenciją.

Procedūra sėkminga 60–65 proc. atvejų, o kitais atvejais vaisiai arba grįžta į pirminę padėtį, arba prasideda priešlaikinis gimdymas.

Oda nėštumo metu

Pixabay.com

Ar, esant sėdyninei pirmeigai, visuomet daromas cezario pjūvis?

Šiais laikais, esant sėdmeninei pirmeigai, beveik visada atliekama cezario pjūvio operacija. Tačiau naujausi tyrimai rekomenduoja palikti galimybę mamai spręsti, ar ji nori gimdyti natūraliai, ar pageidauja cezario pjūvio operacijos.

Esant sėdmeninei pirmeigai, kartais tikrai geriausias būdas yra operacija, tačiau tikrai ne visada, todėl mama turi būti išsamiai informuota ir sprendimą priimti pati. Gimdant natūraliai, mažiausiai tinka ir daugiausiai komplikacijų sukelia tradicinė poza ant nugaros ar pusiau sėdint, geriausiai tinka vertikalios pozos (klūpint, pasilenkus ir kt.)

Jeigu vienas vaikutis buvo įsitaisęs užpakaliuku į priekį, tai ir kitas taip įsitaisys?

Tikrai nebūtinai, tik mažiau nei 10 proc. moterų, kurių vienas vaikais buvo sėdyninėje pirmeigoje, vėliau kiti vaikai irgi pasirenka „sėdėti“.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


septyni + 4 =

Kitos temos: