Nėštumas yra didelis iššūkis organizmui. Neabejotinai, nešioti ir pagimdyti vaiką yra toli gražu ne lengvas pasivaikščiojimas parke, ir tai gali sukelti ilgesnį laiką trunkantį skausmą, bei diskomfortą dėl įvairių neštumo metu atsiradusių fizinių pokyčių moters kūne. Galbūt anksčiau nesate svarstę kineziterapijos kaip galimo sprendimo, tačiau tai gali būti puikus būdas išspręsti atsiradusias problemas.
Kineziterapija po gimdymo turėtų būti vertinama kaip teikianti labai daug naudos ir tai nėra tik eilinis sporto ar judesių programos elementas. Štai, pavyzdžiui Jungtinėje Karalystėje, moterys gauna 6 savaičių kineziterapijos kursą ir priežiūrą po gimdymo, tuo tarpu Prancūzijos vyriausybė teikia moterims „la rééducation périnéale“ – iki 10 gydymo seansų, skirtų stiprinti pilvo raumenis ir atkurti dubens dugną po gimdymo.
Dubens dugno sutrikimai
Dubens dugnas – tai sudėtingų sistemų visuma, kuri palaiko šlapimo pūslę, gimdą, makštį ir tiesiąją žarną bei padeda joms tinkamai funkcionuoti. Nors tai gyvybiškai svarbi įvairių organų funkcijoms vieta, beveik ketvirtadalis moterų Jungtinėse Amerikos Valstijose turi dubens dugno sutrikimą, ir mažiausiai trečdalis moterų Jungtinėje Karalystėje yra patyrusios šlapimo nelaikymą po gimdyviniu laikotarpiu – tik vieną iš daugelio sutrikimų, susijusių su dubens dugno problemomis. Nėštumas nėra vienintelė tokių sutrikimų priežastis, tačiau gimdymas gali sukelti tam tikras dubens dugno traumas, perinealinius plyšius ar pudendalinių nervų pažeidimus, dėl ko dubens dugnas gali tapti nefunkcionalus. Dėl to moterys gali patirti šlapimo ar žarnyno nelaikymą, dažną šlapinimąsi, nepilną tuštinimąsi, skausmą šlapinantis ir diskomfortą ar skausmą lytinio akto metu. Gera žinia yra, kad pasitelkus kvalifikuotą kineziterapeuto vertinimą ir gydymą, galima šias problemas efektyviai išspręsti kreipusis į kineziterapijos kliniką. Po išsamios apžiūros ir būklės įvertinimo (įskaitant jūsų fizinio aktyvumo įpročius), gydymas gali apimti pratimus, pažeistų raumenų gydymą ir patarimus dėl gerų žarnyno įpročių bei kasdienių veiklų.
Nugaros skausmas
Po gimdymo nugaros skausmas yra labai dažnas simptomas, paveikiantis apie trečdalį moterų, ir gali kilti dėl įvairių nėštumo metu ir po jo kūnui tenkančių stresų ir įtampų. Be to, papildomas svoris nėštumo metu apkrauna viso kūno raumenis, o hormonų pokyčiai gali atpalaiduoti jiems padedančius sąnarius ir raiščius. Be to, nėštumo metu išsiplėtusi gimda susilpnina pilvo raumenis, dėl ko pasikeičia jūsų laikysena ir būna papildomai apkraunama nugaros dalis. Be to, net pasveikinus savo kūdikį į šį pasaulį, neteisinga laikysena maitinant krūtimi ar tiesiog laikant savo kūdikį rankose gali tempti nugaros raumenis toliau ir sukelti dar didesnių nugaros skausmų. Susiduriant su bendru stresu ir laiku, kurį reikia skirti naujagimio priežiūrai, nugaros skausmas gali atrodyti kaip neišvengiamas naujos motinos gyvenimo šalutinis poveikis, su kuriuo tiesiog reikia susitaikyti. Tačiau kineziterapija gali padėti kovoti su tokio pobūdžio netikėtai atsiradusiais skausmais, todėl tai nėra kažkas, su kuo turėtumėt tiesiog susitaikyti. Naudojant kineziterapiją, kineziterapeuto suteiktus patarimus dėl gyvenimo būdo pokyčių ar specialiai jums pritaikytą pratimų programą, specialistai gali padėti jums pasiruošti kūdikio priežiūrai be skausmo ir diskomforto.
Atsiskyrę pilvo raumenys
Nėštumo metu du pilvo raumenys, einantys per vidurį, gali atsiskirti, o ši būklė vadinama diastaze. Atsiskyrimo laipsnis ir vieta skiriasi tarp moterų ir įvyksta, kai auganti gimda pradeda stumti pilvo raumenis į šonus, dėl ko jie tampa silpnesni ir ilgesni. Nors jūsų pilvas turėtų grįžti į normalią būklę maždaug per 8 savaites po gimdymo, jei po šio laikotarpio vis dar yra akivaizdus atotrūkis, tai gali reikšti, kad raumenys vis dar yra silpni, dėl ko jums gali grėsti lėtiniai, papildomi nugaros skausmai. Dažnai gydytojas nukreips jus pas kineziterapeutą, kuris gali patarti dėl pratimų, skirtų šiai būklei ištaisyti ir padėti sumažinti atotrūkio dydį. Taip pat gali būti rekomenduojama vengti tam tikrų pratimų, pvz. kūno lenkimų, atsispaudimų.
Neįkainojamas gydymas
Dubens dugno sutrikimai, nugaros skausmai ir atsiskyrę pilvo raumenys yra tik keletas po gimdymo problemų, su kuriomis kovoti po gimdymo gali padėti kineziterapija. Mūsų kineziterapijos klinikoje taip pat gydome problemas susijusias su kraujotaka, žarnynu ir bet kokiais bendrais atsiradusiais skausmais bei diskomfortu, naudojant įvairius metodus, nuo manualinės terapijos gydymo elementų iki asmeninių patarimų, kaip išlaikyti sveiką kūno svorį ar pakeisti netaisyklingus judėjimo įpročius. Kineziterapija padės jums rūpintis savo fizine būkle, suteikdama daugiau laiko ir laisvės rūpintis savo naujagimiu!
Susiję straipsniai