
Ar reikia sunerimti, jei sulaukęs pirmojo gimtadienio vaikas dar nevaikšto?
Teoriškai metų vaikas turėtų jau vaikščioti, bet iš praktikos galiu pasakyti, kad yra vaikų, kurie pradeda eiti ir 10 mėnesių, taip pat nieko baisaus, jei vaikas pradės vaikščioti 13 ar 14 mėnesių.
Atkreipkime dėmesį dar ir į tai, jeigu kūdikis gimė neišnešiotas, jo motorinė raida atsilieka tiek mėnesių, kiek jam buvo likę iki normalaus gimimo.
Jeigu vaikui yra metukai, bet jis ropoja, atsistoja įsikibęs į atramą, eina kelis žingsnius, laikydamasis atramos, sunerimti nereikėtų, nes visi šitie požymiai jau rodo, kad vaikutis tuoj eis vienas. Jeigu metų vaikas dar sunkiai sėdi, vangiai stojasi, jaučiamas raumenų silpnumas ar įtampa juose, vedamas eina ant pirštų galiukų, prilaikomas nemoka žingsniuoti, būtina specialistų konsultacija.
Kas gali vėlinti raidą?
Labiausiai vaiko raidą lėtina raumenų tonuso sutrikimai. Gali būti žemesnis raumenų tonusas arba aukštesnis raumenų tonusas. Raumenų tonuso pakitimus dažniausiai pastebi pediatrai ar neurologai. Raumenų tonuso sutrikimų gali atsirasti dėl gimdymo sudėtingumo, kai suspaudžiama kūdikio galva, būna apsivijusi virkštelė, dėl to kūdikio smegenys trumpą laiko tarpą negauna deguonies – būna hipoksija. Vėliau tai atsispindi raumenyse.
Dažnas vaiko sirgimas ar didelis kūno svoris tik iš dalies gali turėti įtakos motorinei raidai. Pirma, jei vaikas dažnai serga, būtina stiprinti jo imunitetą, nelaukti iki metų, o antra, svorį irgi reikia kontroliuoti.
Kartais tėveliai įtaria, kad vaiko vaikščiojimą stabdo vaikštynė. Į vaikštynes vaiką galima statyti nuo 9 mėnesių, ir tik trumpą laiką. Jos gali turėti įtakos ortopedinėms ligoms – kojų deformacijoms – atsirasti.
Ar galima paskubinti vaikščiojimą?
Jei vaikučio vaikščiojimas vėluoja, gali padėti mankštos ir masažai. Labai gerai būtų, kad pirmąsias mankšteles atliktų ir pakonsultuotų kineziterapeutas. Jis, įvertinęs vaiko motoriką, galėtų duoti tėvams tinkamų rekomendacijų.
Naudinga lankyti ir baseiną. Baseine „dirba“ daug vaiko raumenų grupių, o ypač – liemens raumenys, kurie sustiprėję sudaro pagrindinių raumenų, padedančių vaikui atsisėsti ir atsistoti, korsetą. Aišku, idealu būtų vandens procedūras derinti ir su kineziterapija.
Reikėtų tėveliams, o ypač mamoms, pasakyti, kad stebėdamos savo kūdikio vystymąsi, labai nepanikuotų, nes visuomet galima pasikonsultuoti su gydytojais, kitais specialistais. Jeigu mama dažnai įsitempusi dėl kūdikio, kūdikis perima šį jaudulį. Todėl gali dažniau sirgti, blogiau miegoti, vystytis.
Konsultavo kineziterapeutė Daiva Piekautienė
„Mamos žurnalas“