Kodėl gydytojai sako, kad blogai, jei kūdikis iki tam tikro amžiaus remia kojomis, neva tai rodo aukštą raumenų tonusą?
Antrojo mėnesio pabaigoje silpnėja kūdikio atsispyrimo reakcija ir žingsniavimo automatizmas. Jeigu jie išreikšti, tai išties gali būti dėl padidėjusio raumenų tonuso. Tačiau gali būti ir kitų raidos sutrikimo požymių.
Kada kūdikis turi remti kojomis?
Kol kūdikėliai pradeda remti taisyklingai pėda, praeina kelis atramos raidos etapus. Įdomu, kad 3 mėn. pabaigoje kūdikiai liečia kietą paviršių sulenktomis kojomis, o 4 mėn. pabaigoje jau nelenkia kojų, bet nuo 5 mėn. pabaigos pradeda remtis pirštų galais ir taip gali tęstis iki 9 mėn. pabaigos. Taigi tuo laikotarpiu jis remiasi ir visa pėda, ir ant pirštų galų. Šis periodas neramina tėvelius dėl dažno pėdos statymo ant pirštų galų. Sunerimti reikia tuomet, jeigu kūdikėlis nuolat stovi ant pirštų galų ir pastebite kitų jo raidos sutrikimų.
Kokio amžiaus kūdikis turi mokėti įsikibęs pats atisistoti?
Kūdikis treniruojasi atsistoti gan ilgai – nuo 7-8 mėn. iki 9 mėn. pabaigos.
Ar ankstyvas atsistojimas (pavyzdžiui, 5 mėnesių) yra gerai?
Nieko blogo, bet 5 mėnesių kūdikis tikrai neatsistos. Kiekvieno kūdikėlio raidos etapai ir greitis yra individualūs. Jei anksti atsistoja, tai tikrai nieko blogo.
Kokio amžiaus kūdikiui užeina spyruokliavimo etapas? Kiek jis tęsiasi? Kam šis spyruokliavimo etapas reikalingas?
Jau 7 mėn. pabaigoje laikomi už liemens kūdikėliai spyruokliuoja (šoka), kai kojomis liečia kietą pagrindą. Šis periodas gali tęstis iki 9 mėn. pabaigos. Tai laikotarpis, kai sparčiai vystosi kojų raumenys, sąnariai, judesiai. Pats laikas dažniau leisti kūdikėliams pašokinėti prilaikant ar šokliukuose.
Kai baigiasi spyruokliavimo periodas, reikia pradėti mokyti kūdikį žingsniuoti. Iki 2 mėn. pabaigos susilpnėja įgimtas kūdikių automatinis žingsniavimas, todėl dėti žingsniukus kūdikiui –nauja patirtis.
Žingsniuoti kūdikis pradeda mokytis apie 9 mėnesį.
Ar reikia stovėjimą ir vaikščiojimą skatinti? Kaip?
Taip, būtinai skatinkite savo kūdikėlį įgyjant naujus įgūdžius. Mažyliui atsistojus savarankiškai, būkite šalia pirmomis dienomis, prilaikykite, kad nesusižeistų virsdamas. Padėkite kuo ilgiau išsilaikyti. Jei tėvai padeda ir prilaiko, tada geriau lavėja pusiausvyros reakcijos, mažylis nepatiria neigiamų emocijų pirmomis dienomis.
Vaikščioti taip pat reikia mokyti ir ypač tuos, kurie nevaikšto su vaikštynėmis. Pasitelkite savo išmonę.
Išmokyti vėl žingsniuoti seksis nesunkiai.
Pradžioje kūdikis žingsniuoja vietoje, po to – į šoną ir galiausiai į priekį. Tai galėtų patvirtinti tėveliai, kurių kūdikėliai mokėsi vaikščioti su vaikštyne. Kad eitų savarankiškai, reikia lavinti pusiausvyros reakcijas. Todėl pavedžiokite už abiejų rankyčių, galima su vadelėmis ar kitomis priemonėmis.
Kada jau vaikas išmoksta eiti įsikibęs į ranką?
Turėtų išmokti iki 12 mėn. pabaigos.
Nuo ko priklauso, kad vienas kūdikis išmoksta vaikščioti 8 mėnesių, o kitas – virš metų?
Tai labai individualu, o ir ribos – plačios, net iki 16 mėn. fiziologiška ir normalu pačiam išmokti vaikščioti. Ankstyvo ir vėlyvo vaikščiojimo priežasčių yra daug. Svarbus vaiko fizinis išsivystymas, centrinės nervų sistemos skaidulų mielinizacijos procesų spartumas, koordinacinės sistemos brandumas, treniruotumas, atsargumo reakcijos. Yra ir neurologinių susirgimų, dėl kurių vėluoja šis raidos etapas (cerebrinis paralyžius, nervų-raumenų ligos, neurometabolinės ligos) ir kiti susirgimai.
Kada sunerimti dėl vaikščiojimo? Kiek ilgai laukti pirmojo žingsnelio?
Sulaukę 12 mėn. kūdikėlius turi konsultuoti vaikų neurologas, ortopedas, kad įvertintų kokybinį ir kiekybinį mažylio vaikščiojimą. Jei neramu, tai specialistai konsultuos anksčiau.
Ar antsvoris trukdo laiku pradėti stovėti ir vaikščioti?
Antsvoris turi neigiamą įtaką šiems raidos etapams. Tokiems vaikučiams skiriama kineziterapija.
Ar stovėjimo ir vaikščiojimo raida yra paveldima? Tenka girdėti ,,kūdikis vėlai pradėjo vaikščioti, nes ir jo tėtis vėlai pradėjo”.
Paveldime centrinės nervų sistemos skaidulų mielinizacijos procesų spartumą. Bet vaikščiojimo procesas sudėtingesnis, įtakojamas keletos jau mano minėtų veiksnių.
Ar vėlyvas pradėjimas vaikščioti kažką lemia ateityje? Toks vaikas bus fiziškai silpnesnis?
Jei nėra nervų sistemos ar kitų sutrikimo, tai tikrai vaiko raida toliau bus normali. Pradėjusį savarankiškai vaikščioti mažylį dar pusmetį labai globokite. Per tą laikotarpį išlavės jo koordinacinė sistema, žingsniavimo judesiai taps tvirtesni.
Konsultavo Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės Neurologijos skyriaus vedėja gydytoja vaikų neurologė Rūta Praninskienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai
Kad 5men kudikiui neimanoma atsistot tai nesamone, mano dukryte savarankiskai atsistojo 5menesiu ir 2sav