Pirmaisiais vaiko gyvenimo metais motorikos vystymasis yra svarbiausias. Ant šito pagrindo – kaip ant pamato vėliau vystosi vaiko aplinkos ir pasaulio pažinimas, kalba ir socialiniai įgūdžiai.
Jeigu vaikas pradeda vaikščioti ir toliau vaikščioja ant pirštų galų, gali susidaryti netaisyklinga kaulų ir sąnarių padėtis, silpti raumenys, gali atsirasti kojų skausmai, susiformuoti netaisyklinga laikysena ar stuburo iškrypimas. Vaikas negalės visu pajėgumu dalyvauti fizinėje veikloje: nesugebės tinkamai atsispirti, pašokti, bėgti, pritūpti.
Jei problema nesprendžiama ankstyvoje vaikystėje, vėliau paprastai ją tenka spręsti chirurginiu būdu.
Susikaupė nemažai Jūsų klausimų, ar reikia nerimauti, jei kūdikis stojasi ir eina ant pirštų galiukų. Apie tai plačiau pasakoja kineziterapeutė Daiva Piekautienė.
Ar tikrai šokliukai ir vaikštynės visiems vaikams kenkia, suformuoja netaisyklingą rėmimosi į žemę įprotį? (Kai remiasi nevisa pėda į žemę. )
Šiuolaikinėje medicinoje atlikta daug tyrimų, įrodančių, kad vaikštynė žaloja vaiko sveikatą. Ji nepagerina vaiko atramos kojomis ir nelavina vaikščiojimo. Vaiko, esančio vaikštynėje, kūno svorio centras eina žemyn, bet ne pirmyn. O mokantis vaikščioti svarbu sugebėti kūno svorį pernešti pirmyn. Vaikštynė gali būti naudojama tik tada, kai vaikui yra 9 ir daugiau mėnesių. Kuomet jis jau moka eiti įsikabinęs į baldus ar bent jau moka stovėti prie atramos. Būtina apmauti vaikui batukus, kurie fiksuotų čiurnos sąnarį. Kitu atveju vaikštynė skatina netaisyklingą pėdų atramą, vėlina savarankišką vaikščiojimą. Vaikų, kurie naudojasi vaikštyne, kojų, nugaros ir pilvo raumenys yra silpnesni nei tų, kurie ja nesinaudoja.
Į šokliuką taip pat nerekomenduojama sodinti per anksti, o dažnai geriau visai šokliukų nenaudoti. Šokliuke vaikas gali būti ne ilgiau kaip 20 minučių per dieną. Kūdikis jau turi tvirtai sėdėti, ropoti ir atsistoti. Vaikas atsispirti nuo tvirto pagrindo ir spyruokliuoti turi 7-ąjį mėnesį.
Tik reikia būti tikriems, kad kūdikis neturi problemų dėl klubų sąnarių, nebuvo įtariama klubų displazija.
Vaikštynėse ar šokliuke vaikui gali iškrypti kojos, formuojasi X, O formos kojų deformacijos, dažnai vaikai pradeda eiti ant pirštų galų, trumpėja Achilo sausgyslė. Dėl kojų deformacijų vėliau gali susidaryti netaisyklinga laikysena ir atsirasti skoliozė. Todėl mamoms nerekomenduoju vaikštynių ir šokliukų. Reikalui esant, vaiką galima saugiai palikti manieže, kur jis gali laisvai judėti.
Vaikas mokosi vaikščioti. Kodėl jis kartais stato visą pėdą, o kartais – ant pirštų? Ar tai rodo raidos sutrikimą?
Tai ne visada rodo motorinės raidos sutrikimą, bet atkreipti dėmesį reikėtų. Vaikas pėdą ant pirštų dažniausiai stato dėl liemens raumenų silpnumo (nugaros, pilvo ir šonų), todėl, norėdamas išlaikyti padėtį, stengiasi įtempti galūnių raumenis. Po kelių kineziterapijos užsiėmimų, sustiprinus liemens raumenis, galima pakoreguoti ir pėdos padėtį. Tai gali būti ir raumenų tonuso pakitimai (per aukštas ar žemas raumenų tonusas). O raumenų tonuso pakitimai jau yra rimtesnis motorinės raidos sutrikimas. Todėl visuomet reikėtų pasikonsultuoti su specialistais.
Teko skaityti internete, kad stojimasis ant pirštukų gali rodyti autizmą ar cerebrinį paralyžių. Ar dažnai taip būna?
Kaip minėjau, kad stojimasis ant pirštų gali rodyti ir raumenų tonuso sutrikimą. O tai dažnai yra cerebrinio paralyžiaus simptomas. Tačiau vaikų cerebrinio paralyžiaus požymiai pasireiškia jau ankstesniais kūdikystės mėnesiais: kūdikis prastai kelia galvą, sunkiai ar iš viso nesivarto, yra įsitempęs ar vangus, laiku nesėdi, yra neramus ir t.t.
Be abejo, tokį vaiką pastebi pediatras ir siunčia pasikonsultuoti su neurologu. Tai jau susiję su galvos smegenų patologija, kuri gali išsivystyti nėštumo ar gimdymo metu.
Mūsų vaikui greitai treji, bet jis dažnai vaikšto ant pirštų galų. Ar reikia ką nors daryti, koreguoti šį įprotį?
Rekomenduočiau kuo greičiau užsirašyti į kineziterapijos užsiėmimus. Netaisyklinga pėdos padėtis suformuos kojų deformacijas, o tai turės įtakos ir stuburo deformacijoms. Deformuojasi kojų sąnariai, atsiranda skausmai kojose. Be to, apmaukite vaikui batukus ar basutes, kurie būtų aukštesniu užkulniu ir fiksuotų čiurnos sąnarį.
Galite ir patys išmokti keletą tempimo pratimų, kurie pakoreguos šį įprotį. Pasikonsultuokite su kineziterapeutu.
Teko girdėti, kad vaikščiojimas ant pirštų galų gali būti susijęs su trumpa Achilo sausgysle. Ar tokiu atveju padeda tik operacija, ar galima ištaisyti mankštomis?
Dažniausiai dėl vaikščiojimo ant pirštų galų ir sutrumpėja Achilo sausgyslė. Jei tai ne dėl cerebrinio paralyžiaus, galima ištaisyti mankštomis. Tik jas reikia pradėti kuo ankščiau, tuomet ir korekcija bus sėkmingesnė. Taip pat, pasikonsultavus su gydytoju ortopedu, galima pritaikyti ortopedines priemones, kurios yra gana veiksmingos, kai derinamos kartu su mankštomis.
Viena iš rekomendacijų – kad vaikas su batukais vaikščiotų net namuose, kad nevaikščiotų ant pirštukų. Ar tai veiksminga?
Taip, tai padeda. Kaip anksčiau minėjau, batukai turėtų būti aukštu užkulniu, kuris sutvirtina kojos čiurnos sąnarį, ir vaikas tinkamai stato pėdą. Be abejo, reikalinga ir mankšta.
Visuomet naudingiau, kai raumuo juda aktyviai, t.y. vaikas mankštindamasis stiprina ar atpalaiduoja raumenis. Masažo metu raumuo dirba pasyviai. Savo darbo praktikoje pastebėjau, kad kartu derinant ir masažą, ir mankštą gauname geresnių ir greitesnių rezultatų. Žinoma, jei reikia rinkti vieną iš dviejų, efektyvesnė yra mankšta.
Labai svarbu ir parinkti pirmuosius batukus. Tad vaikui pradėjus stotis, patartina įsigyti tinkamus batukus – ypač kai vaiko raumenų tonusas yra sutrikęs (kojos silpnos ar per daug įsitempusios), vaikas turi problemų dėl klubų sąnarių, jei vaikas netaisyklingai stato pėdutes (ant pirštų ar vidinės pėdos dalies).
Batai turi būti tvirti, nebūtinai ortopediniai, kuriuos skiria gydytojas ortopedas ar neurologas, diagnozavę sąnarių deformacijas ar raumenų tonusų sutrikimus. Batų užkulnis turi būti aukštesnis ir tvirtesnis. Tvirtumą galite patikrinti taip: kai paspausite pirštu užkulnį iš vidinės bato pusės, pirštas neturi įsmigti, o išorėje neturi susidaryti kauburėlis. Jei jis susidaro, vadinasi, batas netvirtas. Pirmųjų batų priekis turėtų būti atviras, tuomet bus matyti, ar nesiriečia pirštukai ir ar batas nėra per mažas.
Svarbu, kad bato pado 1/3 dalis būtų lanksti, kad vaikas galėtų pasistiebti, atsispirti, patogiai vaikščioti. Šie judesiai stiprina pėdos raumenis, formuoja taisyklingą pėdos skliautą. Supinatoriai („kalniukai“ pado viduje) ne visada yra būtini. Tokius batukus irgi gali rekomenduoti gydytojas ortopedas. Supinatoriai tinkami, kai yra plokščiapadystė. Pėdos skliautas formuojasi iki 3 metų, todėl nebūtina skubėti.
Pirmus batukus vis dėlto reikėtų parinkti atidžiau, kol sustiprės pėdos ir kojų raumenys, susidarys taisyklingas pėdos skliautas, kad vaikas neturėtų ortopedinių problemų užaugęs. Idealu būtų nenešioti brolio ar sesutės batukų. Jie gali būti „numinti“ ar kitaip deformuoti. Paprastai iš pradžių vaikai nenori batų. Jie varžo vaikų judesius, todėl rekomenduotina dar nevaikščiojančiam mauti kojines, auti minkštus batukus, kad jis priprastų.
Kokie pratimukai rekomenduojami vaikams „balerinoms“?
Pirmiausia patarčiau sustiprinti liemens raumenis, nes, kaip anksčiau minėjau, būtent dėl liemens raumenų silpnumo dažnai įtempiami galūnių raumenys. Labai efektyvūs pratimai ant GYMNIC kamuolių. Jei namuose neturite tokių kamuolių, rekomenduočiau pėdos lankstymą, gulint vaikui tiek ant pilvo, tiek ant nugaros. Vaikučiui sulenkus pėdą, stebėkite, kad būtų ištempiamas blauzdos raumuo ir Achilo sausgyslė. Palankstykite ir pėdų pirštus. Tinka pritūpimai visa pėda, fiksuojant ranka čiurnos sąnarius. Kitas veiksmingas pratimas – vaaikui stovint, skatinti jį lenktis pirmyn žemyn (padėti ant grindų žaislą) tiesiomis kojomis, fiksuojant ranka kelio sąnarį. Pratimų nedarykite priverstinai – nesukelkite skausmo, stenkitės pakalbinti, sudominti vaiką, žaiskite su juo.
Ar gali pati mama išmokti atlikti kojyčių masažą? Ar tinka taškinis pėdų masažas?
Žinoma, kojų masažą gali išmokti ir pati mama. Idealu būtų atlikti masažo kursą pas specialistą, kuris ir rekomenduotų mamai, kokius masažo judesius naudinga ir nekenksminga atlikti. Taškinį masažą palikime specialistui.
„Mamos žurnalas“
Sveiki:) mums 1 m.5 men.dukrytė dar nevaiksto,nebezinome kaip jai padėti,kur dar kreiptis,darome privaciai masažus,vežėme pas ortopeda- israse ortopedinius batukus. Svoriu ir ūgiu atsilieka nuo bendraamžių,yra smulki,bet yra aktyvi,domisi viskuo,žaidžia,dėlioja kaladėlės,įsikibusi visur eina,kai kada net bėgdama,bet viena pareina porą žingsnių ir sėdasi,kai kada nenorėdama eiti iškelia kojytes į
viršų,susidaro toks įspūdis,kad ji nenori vaikščioti.
Sveiki tai turbut dukryte bijo dar vaikscioti. Gal buvo skaudziai nukritusi kai pradejo deti pirmus zingsniu,nes dazniausiai vaikai jeigu nukremta ir isigasta jie bijo vaikscioti. Nepergyvenk greitu laiku prades. Bandykit visais budais ja kviesti kad eitu ne isikibusi. Duokit megstamiausia zaisla ir kvieskit is metro atstumu kad ateitu mazais zingsneliais. Taip ir ismoks. Reikia daug uzsiemimo ir pastangu. Sekmes.