Kaip sureaguotumėte išgirdę gydytojo frazę – jūsų vaiko kojos nevienodo ilgio? Mažai kas girdėjome apie tokią keistą anomaliją, kuri, pasirodo, yra ne tokia jau ir reta. Nevienodo ilgio kojas turime… 2 iš 3.
Konsultuoja vaikų gydytoja ortopedė-traumatologė Raimonda Valaikaitė
Paplitimas
Manoma, kad nevienodų ilgių kojas gali turėti net du trečdaliai žmonijos. Dažniausiai skirtumas nėra didelis ir nesukelia jokių sunkumų, tad didžioji dalis gyvena to nežinodami ir nesukdami galvos. Suaugusiam žmogui kojų ilgių skirtumas iki 5 mm laikomas fiziologiniu, t.y. tokį ilgių skirtumą traktuojame kaip normalų ir nereikalaujantį gydymo. Retesniais atvejais, esant didesniam ilgių skirtumui, gali prireikti specifinio gydymo.
Priežastys
Kojų ilgių skirtumo priežastys gali būti įvairios. Vienos jų gali sutrikdyti kojos vystymąsi, ir ji bus trumpesnė, kitos – atvirkščiai, lemia kojos pailgėjimą. Vaikams kojų ilgių skirtumai gali pasireikšti bet kuriame amžiuje. Kai kurie jų jau gimsta su trumpesne kojyte, kitiems skirtumai išryškėja augant. Yra ne viena priežastis, dėl kurios ši patologija gali atsirasti:
Įgimtos priežastys dėl sklaidos trūkumų.
Po traumos ar kaulo infekcijos.
Reliatyvus kojų ilgių skirtumas dėl klubo sąnario patologijos, dubens pusiausvyros sutrikimo ar stuburo deformacijos.
Dėl pėdos patologijos.
Idiopatinis kojų ilgių skirtumas, kai priežastis nenustatoma.
Kitos, rečiau sutinkamos priežastys.
Kaip nustatyti
Sunkus įgimtas kojų ilgių skirtumas dažniausiai matomas apžiūrint vos gimusį kūdikį, tada jis iš karto nukreipiamas į specialistų rankas.
Kitais atvejais kojų ilgiai stebimi vaikui augant. Paprastai kūdikis nuodugniai apžiūrimas šeimos gydytojo ar pediatro, kuris atkreipia dėmesį ir į kojyčių ilgį, klubų sąnarių, stuburo būklę.
Kadangi vaikui augant kontroliniai vizitai pas gydytojus retėja, tuomet tėvams irgi reikėtų atidžiai stebėti savo vaikus ir, esant reikalui, kreiptis į specialistus.
Į ką tėvai turėtų atkreipti dėmesį:
Ar vaikas nepradėjo šlubuoti.
Ar nesistengia stovėdamas sulenkti kurią nors koją per kelio sąnarį.
Ar neatsirado asimetrijos dubens, liemens, pečių srityje.
Ar vaikas nesiskundžia nugaros, klubo ar kelio sąnario skausmu.
Jeigu vaiko gyvenime įvyksta įvykis (trauma, kaulo infekcija), galintis lemti kojų ilgių skirtumą, gydytojai jus apie tai informuos, ir vaikas bus reguliariai stebimas specialistų. Svarbu žinoti, kad, priklausomai nuo vaiko amžiaus, kada diagnozuotas kojų ilgių skirtumas, augant skirtumas gali dar labiau išryškėti. Berniukai auga iki 16 metų, o mergaitės – iki 14 metų, tad galima apskaičiuoti, kiek augimo dar liko ir koks numatomas galutinis kojų ilgių skirtumas. Būtent dėl šios priežasties nederėtų numoti ranka net ir į nedidelį kojų ilgio skirtumą mažesniems vaikams ir verčiau pasikonsultuoti su specialistu.
Gydymas
Jeigu galutinis kojų ilgių skirtumas numatomas mažesnis negu 2 centimetrai, tuomet galima nedaryti nieko arba tiesiog trumpesnei kojai pritaikyti kojos ilgį kompensuojantį vidpadį ar batą su paaukštinimu.
Kita situacija, jeigu galutinis kojų ilgių skirtumas numatomas didesnis negu 2 centimetrai. Tuomet reikalingas aktyvus stebėjimas ir laikui atėjus gali būti taikomas operacinis gydymas. Tokiu atveju tenka stabdyti ilgesnės kojos augimą, kad trumpesnioji galėtų ją prisivyti arba pailginti trumpesnę koją. Itin sudėtingais atvejais gali būti taikomi ir kiti chirurginio gydymo metodai. Kiekvienu atveju gydymo taktika parenkama individualiai.
Pasekmės negydant
Kaip jau minėjau iš pradžių, didžioji dalis žmonių gali nė nesužinoti, kad jų kojų ilgis nereikšmingai skiriasi, bei sėkmingai su tuo gyventi. Tie, kurių galutinis kojų ilgių skirtumas subrendus yra apie 2 cm, irgi gali nieko nejausti arba taip pat sėkmingai funkcionuoti nešiodami kompensuojantį vidpadį ar pritaikytus batus. O jeigu kojų ilgių skirtumas didesnis, tuomet gali vystytis stuburo iškrypimas, varginti nugaros ar sėdimojo nervo skausmai, klubo ir kelio sąnariai patiria didesnį krūvį, todėl anksčiau išsivysto artroziniai pakitimai. Plantarinės fascijos uždegimas ar kelio sąnario skausmai priekiniame paviršiuje irgi būdingi nevienodam kojų ilgiui.
Nors kojų ilgių skirtumas gali skambėti baugiai, kaip jau supratote, didžiajai daliai žmonių tai anokia problema. Kai kuriems visai nereikia pagalbos, kitiems šiuolaikinė medicina irgi turi ką pasiūlyti. Tad stebėkite savo augančius vaikus, o jeigu kyla klausimų ar įtarimų, drąsiai kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar vaikų ortopedą traumatologą. Vis dėlto kartu nepamirškite mėgautis nuostabia vaikyste, juk tai laikas, pilnas atradimų, džiaugsmo, mokymosi ir pažinimo ne tik vaikui, bet ir visai šeimai.
Likite sveiki!
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai