Kaip gyja cezario pjūvio randas

cezaris

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Sakoma, kad randai puošia vyrus. O moteris? Tikriausiai yra vienintelis randas, kuris moterims tikrai prasmingas – tai cezario pjūvio randas. Po operacijos gana ilgai tenka rūpintis pjūvio randu, nes nuo to priklauso, kaip pavyks išnešioti kitą vaikutį. Apie cezario pjūvio operaciją ir randus po jos kalbamės su akušeriu-ginekologu Kazimieru Kalvinsku.

Kokio dydžio būna tradicinis cezario pjūvis (kiek cm)?

 Tradicinis cezario pjūvis – skersinis odos pjūvis – daromas žemai, maždaug 1,5-2 cm nuo simfizės (gaktos) krašto ir yra 12 cm ilgio.
Cezario pjūvis gali būti ir išilginis, jis daromas per vidurinę pilvo liniją tarp bambos ir gaktos, būna 14-16 cm ilgio.

Ar iškart po operacijos galima vaikščioti?

Pastebėta, kad lengviau gyja, gražiau atrodo skersinis pilvo sienos pjūvis.

Kai atliekamas skersinis pjūvis, moterys po operacijos greičiau pakyla iš lovos.

Jeigu cezario pjūvio operacija buvo atlikta pritaikius spinalinę nejautrą, moteris pradeda vaikščioti po paros. Jeigu buvo taikyta bendroji nejautra, gimdyvė gali pradėti vaikščioti ir anksčiau – po 8-12 valandų, priklausomai nuo savijautos.

Per kiek laiko pjūvis sugyja, kaip atrodo sugijęs randas – baltas, rausvas, nepastebimas ar išsišokęs? Ar moteris jaučia randą?

Pjūvis sugyja per 5-6 dienas. Siūlai išimami po 6 parų. Lieka randas – natūralus odos pjūvio rezultatas. Kuo oda labiau pažeista, tuo ir randas didesnis. Jaunoms moterims paprastai susiformuoja didesni ir kietesni randai. Iš pradžių randai būna raudoni ir kieti, vėliau pamažu ima blukti savaime.

Normalu, kai 1 metus po operacijos moteris jaučia tarsi apmirusius plotus rando vietoje. Taip būna, kol neatsistato nervų šaknelių veikla. Tuomet patariame fizioterapines procedūras ir gydomąją mankštą.

Kokio dydžio randas lieka, kai sugyja?

Randas gali sumažėti ar beveik išnykti per 18 mėnesių. Tačiau gali ir padidėti, likti raudonas, tamsus, iškilus, sukelti nepatogumų, niežėti arba skaudėti, tiesiog gadinti nuotaiką. Tamsesnio gymio moterų, kurių odoje daugiau pigmento, randai irgi tamsesni, ryškesni. Jei pjūvio žaizda infekuojama, paprastai po jos lieka didesnis, ryškesnis randas.

Ar randą moterims patariate gydyti liaudiškomis priemonėmis – šaltalankio aliejumi ect?

Pooperaciniu periodu pjūvį mažiau skauda, randui padeda greičiau gyti ir nuotaiką pakelia fizioterapinės procedūros.

Liaudiškos priemonės (šaltalankio aliejus, degtinės kompresai) dar ir dabar nepraranda savo populiarumo. Taip yra, nes liaudiškos priemonės pigios, nors efektas – nedidelis. Medikamentiniam randų gydymui skirtų veiksmingų priemonių nedaug, pagrindinė randų gydymo priemonė – silikono geliai.

Ar operuojant antrą kartą pjaunama ta pati vieta, ar jau kita? Vadinasi, po dviejų cezarių liks du randai, o po trijų – trys?

Jei operuojama antrą kartą, pjaunama per tą pačią vietą, todėl lieka vienas randas.

Ar daug Jūsų pacienčių pasinaudoja plastinės chirurgijos paslaugomis ar lazeriu išlygina randus po cezario?

Chirurginiai randų gydymo metodai skausmingi ir nepigūs. Lazeris sumažina randą, pagerina jo išvaizdą, tačiau neįmanoma padaryti randų nematomų.

Ar nuo chirurgo profesionalumo priklauso, kaip gyja randas?

Chirurgo profesionalumas randui gyti lemiamos įtakos neturi, bet labai svarbi aseptika operacijos metu ir pooperacinio periodo slauga.

Nuo ko dar priklauso, kaip gyja randas?

Rando gijimas priklauso nuo amžiaus (vyresnėms moterims gyja lėčiau), fizinio aktyvumo, imuniteto.

Ar gali masažas padėti randui greičiau išgyti?

Taip, masažas pagreitina rando gijimą.

Kada po cezario operacijos galima sportuoti, lankstytis?

Dar gulinti pooperacinėje palatoje moteris turi būti mokoma pratimų. O aktyviai sportuoti galima jau po 6-8 savaičių.

Kaip dar pasirūpinti randu?

Mielos moterys, jei turite cezario pjūvio randą, venkite staigaus temperatūrų svyravimo, kaitrios saulės, pirčių, šalčio, netvarstykite rando pernelyg stipriai, saugokite jį nuo patempimo.

Kada po cezario pjūvio operacijos leidžiama vėl pastoti?

Po cezario pjūvio medikai moteriai pataria nepastoti 1,5-2 metus, kurį laiką sunkiai nekilnoti ir daryti mankštą. Svarbu, kad gerai sugytų pjūvio randas, ir gimda per kitą nėštumą išnešiotų augantį vaisių. Mano praktikoje nepasitaikė atvejų, kad išsiskirtų ankstesnio cezario pjūvio randas, kai moteris nešioja kitą vaiką. Vis dėlto toks pavojus yra. Pjūvio randas kiekvienai moteriai sugyja kitaip. Todėl vienos gimda galbūt bus pasiruošusi išnešioti antrą vaiką ir po kelių mėnesių, o kitai moteriai prireiks ir kelerių metų. Geriausiai konkrečiai patarti gali pirmą kartą cezario pjūvį atlikęs gydytojas, nes jis žino, kaip atrodo randas, kaip jis gijo po operacijos (ar randas nepūliavo).

Prieš 20 metų pagimdžiusiai 2 vaikus, atlikus cezario operaciją, gydytojai patardavo sustoti. Dabar žinoma pavyzdžių, kai per cezario pjūvį pagimdo ketvirtą ar net penktą vaikutį. Mano kolegos Izraelyje stebėjo šeštą ir devintą cezario pjūvio operacijas.

Trečias cezario pjūvis šiais laikais jau nieko nebestebina.

 „Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Kaip gyja cezario pjūvio randas”

  1. 2016/10/10 at 13:34 #

    Tai kiek suprantu jei po cezario pjūvio laikui bėgant randas nedingsta jį galima šalinti lazeriu, tiesa?

Palikite atsiliepimą


septyni − = 3

Kitos temos: