Koks yra gimdymo skausmas? To realiai išmatuoti neįmanoma, nes daug kas priklauso nuo moters skausmo slenksčio.
Skausmui suvokti taikoma 10 balų sistema. Gimdymo metu gydytojas moters gali paklausti, kiek jai dabar skauda pagal dešimties balų skalę? Kaip palyginimas imamas stiprus dantų skausmas, kuris, pagal skausmo skalę, turi 6 balus. Pirmą kartą gimdančioms moterims gimdymas atitinka 7-10 skausmo balų. Antrą kartą gimdant tik pusė moterų nurodo tokio stiprumo skausmus.
Kita skausmo skalė, kurią taiko gydytojai, yra „veidukų“ skalė. Yra šeši veidukai, kurių pirmasis juokiasi, o paskutinis verkia su ašaromis. Jei gimdyvė sako, kad jai skauda, bet šypsosi, gydytojai gali suprasti, kad skausmas nėra labai stiprus.
Tačiau kartais ji gali sakyti „neskauda“, bet jos veide atsispindės patiriama kančia ir aiškiai matysis, kad skauda.
XX amžiaus viduryje buvo pradėta domėtis, kodėl vienoms moterims per gimdymą skauda, o kitoms ne. Apklausos parodė, kad apie 2 proc. pirmą kartą gimdančių moterų teigia, jog gimdymas yra neskausmingas. 90 proc. pirmą kartą gimdančių moterų nurodo, kad gimdymo skausmai yra labai stiprūs. Lieka 8 proc. pirmą kartą gimdančių moterų, kurioms gimdymo skausmai yra vidutiniai (šie skaičiai panašūs ir šiais laikais).
Tuo metu prieita išvados, kad gimdymo skausmas priklauso nuo moters – jos dvasinės stiprybės, moralinio pasiruošimo, subrendimo motinystei. Dabar tai, kaip žmogus jaučia skausmą, vadinama „skausmo slenksčiu“.
Skausmo slenkstis – tai reakcija, kuria du skirtingi žmonės reaguoja į tokį patį dirgiklį.
Tarkime, vienas įdūrus adata sureaguos audringai, kitas gali į tai ir nekreipti dėmesio. Liaudiškai tariant, vienas iš jų yra kantrus, kitas nekantrus. Tačiau jokiu būdu negalima teigti, kad nekantrus žmogus yra blogesnis arba dėl to kaltas. Kaip tik tam nekantriajam sunkiau – jam nuo mažesnio dirgiklio skauda labiau. Kai žmogus nekantrus, jam labai greitai pradeda skaudėti ir skauda stipriai, sakoma, kad jo skausmo slenkstis yra žemas. Ir atvirkščiai, kuo ilgiau žmogus nejaučia skausmo, kuo didesnį skausmą ištveria, tuo jo skausmo slenkstis aukštesnis.
Pasak Prancūzijos medicinos akademijos laureatės Laurence Pernoud, gimdyvės būna trijų tipų.
Pirmas tipas – gimdyvės, kurios gimdymo metu nenori nieko matyti ir girdėti, nenusiteikusios justi jokio skausmo. Jos pageidautų užmigti ir atsibudusios jau turėti naujagimį.
Antras tipas – gimdyvės, kurios norėtų aktyviai dalyvauti savo gimdyme, bet nori, kad jis būtų kaip nors palengvintas. Ši gimdyvių grupė yra didžiausia ir anesteziologai gali joms labai pagelbėti.
Trečias tipas – gimdyvės, kurios pasiryžusios iškentėti visus skausmus. Jos linkusios atsisakyti bet kokios medicininės pagalbos, ne tik nuskausminimo. Įdomu tai, kad apie 70 proc. šios grupės moterų gimdymo eigoje persigalvoja ir pradeda prašyti nuskausminimo.
„Mamos žurnalas“