Aštuntasis nėštumo mėnuo (29-32 savaitės). Gydytojas akušeris Romualdas Šemeta tęsia ciklą apie nėštumą.
Vaisiaus vystymasis
Mėnesio pradžioje vaisiaus ūgis yra 36 cm, sveria jis apie 1000 g, vandenų yra apie 750 ml. Kūdikio oda blizganti, padengta plonais tarsi pūkelis plaukais, o pats jis raudonas ir susiraukšlėjęs (dar nėra poodinės ląstelienos).
Širdies plakimas du kartus dažnesnis nei suaugusio žmogaus: 120-140 kartų per minutę, jau gerai girdimas. Šiuo laiku vaikas dažniausiai pasiverčia galvute žemyn. Paskutinį nėštumo trimestrą jis pasiekia tokį išsivystymo lygį, kad gali žagsėti ir kosėti. Dėl to jums nereikėtų nerimauti, nes vaikui tai nesukelia jokio nepatogumo.
Jūsų mažylis jau gali skirti skonį, jis jaučia skausmą, gerai girdi, gerai atskiria šviesą nuo tamsos.
Didžiųjų smegenų žievės struktūra pasiekia aukštą išsivystymo laipsnį. 2-3 mėnesiais iki gimimo vaikas aktyviai reaguoja į staigų garsinį dirgiklį, o garsą pakartojus palaipsniui, sumažina judesius, po to visiškai nustoja judėjęs. Vėliau pateikus kitus garso dirgiklius, galima vėl stebėti vaiko judesių reakciją. Tokiu būdu galima teigti, jog šiuo metu jo smegenys tyrinėja.
Sapnavimas, pasireiškiantis greito miego faze, dabar užima visą sapno laiką. Atsiranda regėjimo dėmesys ir gebėjimas fokusuoti akis visomis kryptimis. 32-ąją savaitę vaikas užauga iki 40-42 cm ir sveria apie 1800 gramų.
Fiziologiniai pakitimai
Šiuo metu nėščiosios širdis plaka du kartus intensyviau nei iki nėštumo. Kraujo tūris padidėja 2,5 litro. Gimdos dugnas pakyla virš bambos 7-8 cm, moteris gali jausti gimdos sukietėjimus. Iki 25-osios nėštumo savaitės normalu, jei gimda susitraukia 2 kartus per valandą, iki 31-osios savaitės – 4 kartus per valandą ir ne daugiau 7 kartų iki 37-osios nėštumo savaitės. Svarbu, kad šie gimdos susitraukimai nebūtų reguliarūs ir ritmiški.
Jeigu vaikas guli galvute žemyn, šiuo metu gydytojas gali rekomenduoti nešioti specialų diržą tam, kad sumažėtų pilvo odos ir tiesiųjų pilvo raumenų tempimas.
Psichologiniai pakitimai
Šiuo metu moteris jaučiasi gana gerai. Dienos pabaigoje, ypač dirbančioms moterims, gali atsirasti nuovargis. Todėl jums reikėtų atkreipti dėmesį į įvairius natūralaus atsipalaidavimo metodus.
Natūralaus poveikio metodai jums bus vertingi ir gimdymo metu. Juk dabar jūs vis dažniau galvojate, kaip vyks gimdymas, ar jūs iškęsite gimdymo skausmus. Ši baimė dažniausiai perdėta, ji sukausto visą organizmą, todėl tokios moterys gimdo kur kas sunkiau nei nusiteikusios pozityviai. Kai jūs bijote, įsitempia raumenys, taip pat ir gimdos kaklelio. Tai dar labiau padidina skausmą. Gimdymas – tai ne egzaminas ir ne kankinimas, o natūralus jūsų vaiko gimimo procesas. Visiems žinoma, kad baimė dar labiau padidėja dėl informacijos apie gimdymą stokos. Todėl kiek galima daugiau sužinokite apie gimdymą, skaitykite, lankykite pasiruošimo mokyklas.
Gamtoje nieko nebūna be tikslo. Ir tas skausmas, kuris atsiranda gimdymo metu, irgi turi teigiamos reikšmės. Skausmingi spazmai palaipsniui atidaro gimdos kaklelį, kiekvienas spazmas priartina vaiko gimimą. Tik jausdama skausmą jūs galite kontroliuoti gimdymo eigą. Dainuokite, šokite, keiskite padėtis, atlikite jogos pratimus – visos šios natūralios poveikio priemonės jums padės išmokti atsipalaiduoti, o sąrėmių metu – sumažinti skausmingus pojūčius.
Dainuojant vystosi diafragmos raumenys ir moteris mokosi susikaupti iškvėpimo metu, o tai padeda atsipalaiduoti per gimdymą. Be to, dainavimas skatina ausų klausos sistemos vystymąsi. Iš visų girdimų išorės garsų mažyliui yra maloniausi motinos dainavimo garsai, nes dainuojančio balso diapazonas platesnis, o emocinis atspalvis turtingesnis.
Teigiamai veikia ir motinos šokio judesiai. Tai vaiko būsimų judesių geros koordinacijos šaltinis. Ir visų pirma – malonus laiko praleidimas būsimiems tėveliams.
Jūsų padėties keitimas pakeičia dubens formą, o tai kur kas palengvina vaikučio slinkimą gimdymo kanalu.
Joga ne tik nepavojinga, bet ir yra labai naudinga nėščiai moteriai. Ji padeda išsilaisvinti nuo įtampos, skatina pasinaudoti savo fiziniais ir emociniais rezervais, ypač gimdymo metu. Kadangi nėštumo metu dėl hormonų sekrecijos aktyvumo padidėja moters fizinis lankstumas, jogos užsiėmimai tampa labai efektyvūs.
Kas gali jus neraminti?
Paskutiniuoju trimestru dėl pakitusios moters kvėpavimo sistemos kai kurios moterys gali kentėti nuo pasunkėjusio kvėpavimo. Tai įvyksta tada, kai gimda spaudžia moters plaučius. 2-3 savaitės iki gimdymo dažniausiai palengvėja, nes vaikas nusileidžia į dubenį.
Jūs galite palengvinti kvėpavimą, jei:
• Tiesiai laikysite nugarą.
• Miegosite ant aukštesnės pagalvės (pusiau gulom).
• Vengsite didelio fizinio aktyvumo.
Trečiuoju trimestru padidėja vaiko aktyvumas. Jis gali labai neraminti savo judesiais.
Jūs palengvinsite savo būseną, jeigu:
• Pakeisite kūno padėtį (atlikite pratimą „katės nugara“).
• Giliai įkvėpsite, pakeldama vieną ranką virš galvos, o iškvėpdama ją nuleisite. Pakartokite tai keletą kartų su kiekviena ranka.
Dauguma moterų nėštumo metu didėjant svoriui nerimauja dėl galimo didelio vaiko ūgio ir svorio. Kai kuriais atvejais motinos svorio prieaugis nėštumo metu yra tiesiogiai proporcingas gimusio vaiko svoriui.
Stambaus vaiko gimimas susijęs su:
• Žymiu motinos svorio augimu.
• Pačios motinos svoriu gimstant.
• Motinos svoriu iki nėštumo.
Dažnai moteris gali natūraliai pagimdyti 4-4,5 kg svorio vaiką, nors gimdymas būna ilgesnis ir sunkesnis.
Vaiko galvutė III trimestru turėtų būti apačioje. Tai tinkamiausia padėtis gimdymui. Jeigu vaikas pats neapsisuka, būtina atlikti specialius pratimus (nuo 28-30 savaitės). Jūs galėtumėte pagimdyti ir vaisiui esant sėdyninei pirmeigai, tačiau tik tada, kai gydytojas įsitikinęs dėl jūsų ir jūsų vaiko saugumo: turėtų būti nedidelis vaikas, normalūs dubens matmenys. Mūsų klinikoje tokiu atveju dažniausiai atliekamas cezario pjūvis.
Smulkesnio kūno sudėjimo moterys dažnai klausia, ar moters kūno sudėjimas turi reikšmės gimdymui. Vaikai dažniausiai gerai prisitaiko prie savo mamų dubens dydžio. Azijiečių dubuo kur kas siauresnis negu šiauriečių moterų, ir vaikai joms retai gimsta stambūs, net jei ir vaiko tėvas labai aukštas ir stambus. Gimdymo procesui reikšmės turi ne moters figūra, o jos dubens dydis.
Cezario pjūvis
Jeigu jums iš anksto pasakė, kad reikės atlikti cezario pjūvį, jūs privalote psichologiškai pasiruošti operacijai ir jos nebijoti. Net jei jūs ruošiatės gimdyti natūraliu būdu, neatmeskite operacijos galimybės, nes iš anksto negalima nuspėti gimdymo eigos. Pasistenkite daugiau sužinoti apie operaciją. Šiuo metu ši operacija beveik tokia pat nepavojinga kaip ir natūralus gimdymas, o jeigu atsiranda pavojus vaiko gyvybei, tai cezario pjūvis bus idealus vaikučio gimimo būdas. Esminių skirtumų tarp vaikų, gimusių, atlikus cezario pjūvį, ar natūraliu būdu, nėra.
Po cezario pjūvio operacijos moteriai gali atsirasti depresija dėl to, jog ji negalėjo pagimdyti natūraliu būdu, jausti kaltę vyrui ir vaikui. Neleiskite tokioms mintims jus užvaldyti.
Kaip apsisaugoti nuo depresijos?
Supraskite, kad vaiko gimimo būdas jokiu būdu neturi poveikio nei motinai, nei vaikui.
Suvokite, kad jūs netapote blogesne motina, jeigu jūsų vaikas atsirado cezario pjūvio operacijos būdu.
Pasistenkite, kad nuo pat gimimo vaikas nuolat būtų su jumis palatoje.
Nesijaudinkite, jei jūs kol kas jaučiatės silpna ir negalite rūpintis vaiku. Tai laikina situacija. Jūsų savijauta greitai pagerės ir jausitės pakankamai stipri. Todėl būtų gerai, kad šiuo metu kartu su jumis ir vaiku palatoje būtų ir jūsų vyras.
Priežasčių, dėl ko atliekama cezario pjūvio operacija, yra gana daug ir iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog jos nuo pačios moters nepriklauso.
Tačiau daugiametė mūsų Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos patirtis rodo kai ką kita. Nustatėme, jog cezario pjūvio operacija buvo atlikta 6 proc. moterų. Tuo tarpu Respublikos rodiklis yra apie 13 proc. Galima būtų teigti, kad tinkamas profesionalus nėščių moterų paruošimas, jų žinios, kaip maitintis, elgtis nėštumo bei gimdymo metu, bei kita vertinga informacija sumažina cezario pjūvio operacijų riziką.
Aštuntą nėštumo mėnesį nerekomenduojamos ilgesnės kelionės (tarp jų ir skrydžiai lėktuvu) dėl priešlaikinio gimdymo rizikos.
Trumpa kelionė automobiliu, net jei jūs vairuojate ir jaučiatės gerai, nėra pavojinga. Tačiau ilgesnė kelionė, netgi jei nesėdite prie vairo, jums bus sunki. Reikėtų dažniau sustoti, pasivaikščioti, pasimankštinti. Jokiu būdu nebandykite pačios vykti į ligoninę, kai prasidės gimdymas.
Gimdos spazmai
Trimestro pabaigoje gimdos raumenys susitraukia ruošdamiesi tikriems sąrėmiams. Tai normalu. Jie dažniausiai trunka apie 30 sekundžių, tačiau gali būti ir ilgesni. Tokiu metu jūs galite pajusti neskausmingą gimdos sukietėjimą. Jeigu šie gimdos susitraukimai būtų jums nepatogūs, pabandykite atsipalaiduoti ar pavaikščioti. Pakeitus kūno padėtį, jie gali visai išnykti. Jeigu sukietėjimai būna labai dažnai (daugiau nei 4 per valandą), atsiranda skausmai pilvo apačioje ar nugaroje, pasirodo išskyros iš makšties, nedelsdamos kreipkitės į gydytoją.
Jeigu nėštumo eiga normali ir jūs gerai jaučiatės, galite ir aštuntą nėštumo mėnesį maudytis vonioje. Vanduo nepapuola į makštį, be to, gleivių kamštis, esantis gimdos kaklelyje bei uždarantis įėjimą į gimdą, ir vaisiaus plėvės gerai apsaugo vaiką nuo mikroorganizmų.
Jūs privalote žinoti, kad požiūris į šeimą keičiasi laikui bėgant ir priklauso nuo skirtingų aplinkybių. Tačiau šie pokyčiai vyksta palaipsniui. Devyni nėštumo mėnesiai – pakankamas laikas priprasti prie minties apie vaiką, prie atsiradusių naujų santykių su sutuoktiniu. Geriau visa tai suprasti dabar negu po vaiko gimimo. Pasinėrimas į nėštumą ir būsimą gimdymą – normali moters būsena. Jūs neprivalote ignoruoti psichologinio ir fizinio kontakto su vyru. Santuoką reikia saugoti ir ja rūpintis.
Jūs ir toliau turėtumėte būti dėmesinga savo vyrui. Nors kartą per savaitę pasistenkite kartu papietauti kavinėje, nueiti į teatrą, kiną.
Nelauktai nupirkite ką nors vyrui, pvz., bilietus į kiną, koncertą ar į jo mėgstamas rungtynes.
Pietaudama pakalbėkite su juo apie jo darbą, aptarkite naujienas, nepaliesdama vaiko temos.
Meile ir laiminga santuoka jūs sukursite savo vaikui psichologinį komfortą ir saugumą.
Ar galimi seksualiniai santykiai aštuntą nėštumo mėnesį?
Esant normaliai nėštumo eigai, jei jūs jaučiatės pakankamai gerai, seksualiniai santykiai nepavojingi iki pat gimdymo. Yra priešlaikinio gimdymo pavojus moterims su didesne rizika: esant daugiavaisiam nėštumui, kai anksti pradeda susitraukinėti gimda ir atsidarinėti gimdos kaklelis, moterims, anksčiau gimdžiusioms prieš laiką.
„Mamos žurnalas“