Miegojimo su kūdikiu vienoje lovoje menas

miega trise

Neringos Laurinaitienės nuotr. www.neringosfoto.lt

„Kai mamos klausia, ar galima į savo lovą imti kūdikį, aš atsakau – gimusiam kūdikiui tiesiog būtina miegoti kartu su tėvais“, – sako akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta. Kodėl?

Mažylis nori įsčių

Miegoti kartu su mama kūdikiui yra toks pat fiziologinis poreikis, kaip ir būti glostomam, sūpuojamam, kalbinamam. Jis būtinas, kad nervų sistema vystytųsi visavertiškai. Mama mažyliui visų pirma yra saugumas. Idealu, kai ji šalia visą parą. Kai miega kartu su mama, kūdikis jaučią įsčių komfortą.

Nors atrodo bejėgis ir visiškai nesiorientuojantis šiame pasaulyje, vaikutis puikiausiai jaučia, kai jis paliekamas vienas. Daugiau nei pusę naujagimio miego sudaro paviršinis miegas, kurio metu vaikas jaučia supančią aplinką. Jeigu mama šalia, jaučiama jos šiluma ir kvapas, girdimas širdies plakimas.

Miegodamas vienas, naujagimis išgyvena nepatogumo ir nesaugumo jausmą. Tyrimai parodė, jog vaikai, kurie miega vienoje lovoje su tėvais (arba vyresniais broliais ir seserimis) dažniau prabunda ir reikalauja valgyti, bet rečiau verkia.

Su mama lengviau kvėpuoti

Iki šiol medicina negali paaiškinti staigios kūdikių mirties sindromo priežasčių. Išnešiotas ir sveikas vaikas gali nustoti kvėpuoti ir mirti. Mat naujagimiai kvėpuoja specifiškai – daro periodines pauzes. Tai gyvenimo įsčiose palikimas. Kad vaikas „prisimintų“, jog jam būtina kvėpuoti, reikalinga beveik nuolatinė taktilinė stimuliacija. Kai motina su vaiku miega kartu, staigios kūdikių mirties tikimybė sumažėja net 3 kartus! Nuolat liesdamasis prie mamos, vaikutis tolygiau ir švelniau kvėpuoja.

Be to, reikia atminti, kad motinystės instinktas moteriai suteikia unikalų gebėjimą jausti kūdikio kvėpavimą net miegant. Kūdikis gali miegoti ant mamos rankų arba kartu su ja lovoje.

Miegant kartu, daugiau pieno

Kuri mama nesvajoja savo vaikui duoti vertingiausią maistą – motinos pieną. Tačiau kartais jo nebūna ar būna tiek mažai, kad reikia primaitinti.

Miegojimas kartu su kūdikiu daugeliui mamų išsprendžia šią problemą. Turėdamas galimybę žįsti krūtį kada panorėjęs, vaikutis skatina mamos pieno gamybą. Miegančios kartu su vaikais mamos išmaitina krūtimi metus, dvejus ar net dar ilgiau.

Kad moteris nepervargtų, nuolatos būdama šalia kūdikio, dalį namų ruošos darbų turėtų perimti kiti šeimos nariai. Žinoma, kad miegodama kartu ir maitindama krūtimi kūdikį, naktį moteris nepailsės taip, kaip miegodama viena. Todėl dieną ji turi pailsėti.

Naujagimio miegas

Tik gimęs kūdikis daug miega. Pirmąsias dvi savaites – net 16 valandų per parą. Ir pusę to miego laiko sapnuoja!

Mokslininkai teigia, kad sapnuoti vaikutis pradeda dar motinos įsčiose, nes sapnavimo stadijoje pastebimi greiti akių judesiai, padažnėja širdies ritmas ir kvėpavimas. Kvėpavimas tuo metu gali būti nereguliarus, gali pasitaikyti net iki 10 sekundžių pertrūkių.

Stebint sapnuojančio kūdikio kūno judesius ir veido išraiškas, matyti, kad jie niekuo nesiskiria nuo suaugusiųjų. Kūdikio sapnai turi savo turinį.

Juose atsispindi procesai, vykstantys kūdikio viduje. Todėl stebint naujagimio sapnus, galima pamatyti daug sąmoningumo ženklų: grimasų, verkšlenimo, veido ir galūnių trūkčiojimo, neramių pirštų judesių.

Kartais močiutės atkalba jaunuosius tėvelius nuo to žingsnio: „Kur tai matyta! Nehigieniška! Paskui nebeįmanoma bus atpratinti!“ Iš tikrųjų vaikus auginant dabar daug kas daroma nebe taip, kaip prieš 30 metų. Šiuolaikinės mamos maitina nesilaikydamos jokių grafikų, o paisydamos tik vaikučio poreikių, dieną ar naktį. Tad ir miegojimas su vaiku ateityje taps savaime suprantamas dalykas.

To nereikia nei gėdytis, nei vengti“, – pritaria vaikų ir tėvų psichologė Ramunė Murauskienė. Ji aptaria dar kelis niuansus, kai kūdikis miega tėvų lovoje.

Kodėl mama nori miegoti kartu su kūdikiu?

Atsakymas labai paprastas. Nes tik šalia kūdikio mama jaučiasi rami. Nes taip mamai patogiau žindyti kūdikį pagal poreikį, ypač naktį. Kiekviena mama turi programą, instaliuotą evoliucijos: žindyti vaiką pagal poreikį, būti visuomet šalia gimusio kūdikio, o ypač naktį, ir taip išgelbėti žmoniją nuo išnykimo. Mamai tai užtikrina vidinį komfortą. Vaikui, gyvenančiam pagal tokią natūralią programą, yra labai gerai: jis jaučiasi saugus, ramiai miega naktį, gauna daug kūniško kontakto, kuris jam yra gyvybiškai svarbus. Net jei mes gyvename nebe olose ir už kampo mūsų netyko hienos ar tigrai.

Kur dėtis naktį vaiko tėčiui?

Dar vienas šiuolaikinis uždavinys šeimai – kuo greičiau po vaiko gimimo vėl pradėti gyventi vyro ir žmonos privatų gyvenimą. Kaip jis atrodo?

Miegoti dviese, pageidautina atskirame kambaryje, kur nors išeiti be vaiko, atostogauti be vaiko ir pan. Žmonės kalba, kad negalima pratinti vaiko užmigti žindant. O dar blogiau – pripratinti vaiką miegoti kartu. Kyla paprastas klausimas: o prie ko mes pratiname vaiką miegodami kartu? Nes jei tai kažkas blogo, tai kodėl mes nebijome pripratinti savo vyrų prie to „kažko“ miegodami su jais kartu? O gal praėjus nuo santuokos pradžios 6 mėnesiams reikėtų pradėti miegoti atskirai? Normaliu atveju moteris su vyru vienoje lovoje miega ne dėl sekso. Nes tuo užsiimti galima ir ne lovoje.

Įsikniaubti į mylimą žmogų, pajusti jo artumą ir šilumą yra neapsakomai gera ir saugu. Miegojimas kartu – tai tam tikra artumo ir priklausomybės vienas kitam išraiška. Kadangi mūsų vaikai paprastai yra kilę iš tos pačios žemės, tai visai nieko keisto, kad jie irgi nori miegoti kartu bent su vienu mylimu suaugusiuoju. Nieko nenormalaus čia nėra. Todėl turintiems vieną vaiką yra puiki išeitis – didelė šeimyninė lova, kai tėtis, mama ir vaikelis miega kartu. Jei turite daugiau vaikų, naktimis mamytė miegoti turėtų su žindomu vaikeliu, o tėvelis – su vyresniu. Ypač jei jis prašytųsi į lovą pas mamą.

Kodėl mama su kūdikiu kartu miega vis rečiau?

Gyvename visuomenėje, kuri pateikia tam tikrų uždavinių šių laikų mamai ir vaikui. Vienas iš jų – kuo anksčiau palikti vaiką vieną, o dar geriau – savo kambaryje. Kam nuo to geriau? Kitiems, tik ne mamai ir vaikui. Visų pirma apie tuos kitus. Kai vaikelis miega atskirai nuo mamos, jam reikia lovelės, kokio mielo žaislo, su kuriuo galėtų naktimis miegoti, muzikinės karuselės, dainuojančios lopšinę, švytinčių naktimis lubose žvaigždelių, avyčių ir mėnulio. Jam net reikia atskiro kambario.

Vaikui reikia visko daug, kad tik jis ramiai užmigtų, kad tik jam būtų geriau. Bet ar tikrai? Iš kur tokios žinios? O gal kas nors apklausė dar nekalbančius kūdikius? Tikrai ne! Visa tai susiję su tam tikrų prekių ir paslaugų vartojimu. Tai tik verslas ir nieko daugiau.

Iš tikrųjų vaikui ir jo saugumui bei ramiam miegui reikia vieno jį globojančio suaugusiojo. Jam reikia tik mamos, pageidautina – žindančios. Ir visai nesvarbu, ar mama miegos su vaiku prabangiuose apartamentuose, ar akmeninėje oloje.

Jei kalbame apie mamą ir vaiką, tai jų gerovei reikia kūniško ryšio, nes tai vienas iš motinystės džiaugsmų, suteikiančių malonumo abiem pusėm. Ir to nereikia nei gėdytis, nei vengti. Žindyti vaiką, jaustis ramiai, miegoti ramiai, patenkinti vaiko poreikį būti šalia mamos ir patenkinti savo poreikį būti šalia vaiko – tai nepakartojama motinystės patirtis, daranti vaiką ir mamą artimais visam gyvenimui.

Kaip ilgai reikia miegoti kartu?

Žindymą nutraukti rekomenduojama tuomet, kai galima su vaiku susitarti, jei dar pats vaikas neatsisakė pieno. Taip elgtis reikėtų ir pratinant vaiką miegoti atskirai nuo mamos ar tėvų, jei dar pats vaikas nepageidavo turėti savo lovos. Taigi konkretaus amžiaus, nuo kada vaikelis turėtų miegoti atskirai, nėra. Viskas priklauso nuo šeiminės situacijos, tėvų ir vaiko. Ir dar prisiminkime: normaliu atveju vaikui augant poreikis vaikui miegoti kartu su mama retėja ir pagaliau išnyksta. O tam tikro amžiaus vaikui mes turėtume sumokėti visai nemažą pinigų sumą, kad jis vėl miegotų kartu su mumis.

Natūralus miegojimo menas

Ar kas nors skaitė knygą, kurioje būtų aprašytas būdas, kaip migdyti vaiką kartu vienoje lovoje? Kad netyčia nemiegotume su vaiku kartu kažkaip netinkamai. Ar kas nors kur nors matė instrukcijas, pagal kurias turėtumėme dainuoti lopšines tam tikrą laiką? Kad netyčia nebūtų per daug. Ar kuriai nors mamai reikia kūdikio sūpavimo pamokų? Kad netyčia nepripratintume savo vaikelio prie to gėrio. Į visus klausimus galima drąsiai atsakyti – NE. Nes miegoti kartu su vaiku, jį sūpuoti, niūniuoti jam yra taip natūralu kaip kvėpuoti. O mes kvėpuoti mokame be jokių papildomų pamokų. Kuo labiau tolstame nuo natūralių dalykų, tuo daugiau reikia mokymų. Kūdikis ir be pamokų puikiai miega su mama. Nes tai natūralu. O štai išmokyti jį miegoti be mamos – labai sudėtinga. Mokydami to, įsiveliame į kovą su prigimtiniais vaiko poreikiais miegoti ramiai ir saugiai. Dažniausiai vaikai yra atkaklūs ir iš paskutiniųjų kovoja dėl savo išlikimo. Todėl tokia kova visada bus žiauri.

Nesigirkite, kad Jūsų kūdikis užmiega vienas

Vaikai atskirai miegoti mokomi tik suaugusiųjų patogumui. Tokių pamokų vaikui nereikia. Mokydami savo mažylį miegoti atskirai nedarote jam jokios paslaugos. Jūs prašote jo paslaugos. Todėl būkite savo vaikams dėkingi.

Yra tėvų, kurie savo mažylius specialiai migdo vienus kitame kambaryje. Kai vaikas po tokių mokymų nebeverkia, tėvai mano, kad vaikui viskas gerai. Tačiau retai kuris susimąsto, kad vaikai nėra kvaili: jei tėvai demonstruoja savo atkaklumą, mokydami vaiką miegoti „normaliai“, atskirai nuo tėvų, o vaiko verkimas rezultatų neduoda, vaikas vis tiek paliekamas vienas, tai vaikas tiesiog liaujasi verkti. Bet toliau sau tyliai kenčia. Jau galintys vaikščioti vaikai, kurie dar nepasiruošę miegoti atskirai, patys ateina į tėvų lovą ir užmiega saldžiausiu pasaulyje miegu. Kuriam nors tėvui ar mamai neramu, kai jų mažyliai naktį yra šalia jų? Dažniausiai kalbame apie tam tikrus miegojimo nepatogumus, kurie išsprendžiami nepadarius žalos vaikui. Linkiu būti ne žiauriais, o kūrybiškais.

Ko tik neprisigalvoja mamos

Yra nuomonių, kad kūdikiai neturėtų miegoti kartu su tėčiais, nes tai nehigieniška. Nurimkime: mes visi gyvename ne sterilioje aplinkoje, ir kūdikis su tuo anksčiau ar vėliau susipažins. Kūdikiui reikia tik atskiros antklodėlės. Ir dar – kūdikiui iš tiesų pavojinga miegoti šalia rūkančių, girtų ar kitaip apsvaigusių žmonių.

Tikrasis miegojimo kartu tabu

Jei jūsų mažylis savo noru miega atskirai, neprašykite jo vėl miegoti kartu su jumis. Taip dažnai elgiasi mamos, kurių vyrai dirba pamaininį darbą ar dažnai išvyksta darbo reikalais ir nenakvoja namuose. Vaikai neturi būti mamai vyro pakaitalas naktį. Šiuo atveju siūlau kokį mielą pliušinį žaislą. Jei mažylis prabunda naktį, bet neverkia, nekalbinkite jo, nedekite šviesos.

Jei vaikas sveikas, prabudimai nesikartoja nuolatos, tai tiesiog normalu. Toliau miegokite ramiai, vaikas užmigs taip pat. Jei mažylis prabunda naktį ir verkia, apkabinkite jį, paniūniuokite, paprastai vaikai nurimsta. Jei vaikas buvo mokomas miegoti atskirai, prireiks laiko, kol naktinis miegas įgaus kitokį, normalų vaizdą. Vaikai po tokių mokymų gali jausti nesaugumą net kelias savaites.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


8 − septyni =

Kitos temos: