
Kuo arčiau numatytas gimdymo terminas, tuo neramiau plaka širdis. Moteris bijo daugelio dalykų – nežinios, fizinio skausmo, komplikacijų, nerimauja, ar sveikas gims mažylis. Pateiksime keletą naudingų patarimų, kaip sumažinti artėjančio gimdymo baimę.
1. Pastebėkite, kada pradedate nerimauti, nukreipkite dėmesį ir grįžkite prie tos temos vėliau.
Jei pastebėjote, kad pradedate nerimauti, pirmiausia nukreipkite dėmesį nuo tų minčių, kurios sukasi jūsų galvoje. Susivokti, kad atsirado įkyrių minčių, labai svarbu tam, kad jas galima būtų kontroliuoti. Kai tik jos atsiranda, kuo nors užsiimkite. Labai efektyvu tiesiog nukreipti dėmesį.
Atitraukti dėmesį nuo įkyrių minčių daug kam padeda ši veikla:
• dainuoti mėgstamas dainas;
• klausytis muzikos, keliančios nuotaiką;
• pažiūrėti kokią nors komediją;
• išeiti pasivaikščioti;
• atlikti namų ruošos darbus;
• pažaisti su namų gyvūnėliais;
• atlikti pratimą „Mano gimdymo kino filmas“;
• visą dėmesį sukaupti į vieną žodį ir neleisti kitoms mintims prasiskverbti į sąmonę.
Jeigu aktyviai nukreipsite dėmesį nuo įkyrių minčių ir jas blokuosite, jos nustos jus valdyti.
2. Prieš atsakydamos „ne“, apsvarstykite kitus atsakymus.
Daugeliui žmonių būdinga automatiškai atsakyti „ne“. Kovokite su tuo polinkiu. Prieš atsakydama ,,ne“ į pasiūlymą tinkami pasiruošti ir gimdyti natūraliai, giliai įkvėpkite ir pagalvokite, ar iš tikrųjų neigiamas atsakymas šiuo atveju – tinkamas. Panagrinėkite, ką jums ir jūsų mažyliui duos natūralus gimdymas. Neretai padeda toks pratimas: įkvėpimas, trijų sekundžių pauzė, po to iškvėpimas per penkias sekundes. Paklauskite savęs, ar iš tikrųjų jūs turite galvoje „ne“, atsakydama „ne“?
3. Kai pajausite, jog neįstengiate suvaldyti nerimo, užrašykite sprendimų variantus.
Kai sutelkite dėmesį į vieną mintį, tiesiog užrašykite ją. Užrašyta ji dažnai išnyksta iš galvos. Matydami ją užrašytą ant popieriaus, lengviau įveiksite ją racionaliais metodais. Sudarykite sąrašą, ką jūs galite padaryti ir ko nesugebate.
Pavyzdžiui:
1. Užrašote mintį: „Aš bijau gimdymo skausmo“.
2. Užrašote, ką jūs galite padaryti, kad nustotumėte nerimauti: „Privalau lankyti pasiruošimo gimdymui kursus“; „Suprasti, kaip vyksta gimdymas, kodėl atsiranda skausmas, ir žinoti kaip privalau elgtis gimdymo metu“; „Suprasti skausmo atsiradimo priežastį“; „Žinoti, kaip privalau elgtis gimdymo metu“; „Kruopščiai atlikti visas kursuose pateiktas užduotis“ ir t.t.
3. Sudarykite sąrašą dalykų (situacijų), kurių jūs negalite padaryti (valdyti):
„Negaliu iš anksto numatyti gimdymo eigos ir gydytojų taktikos, bet su gydytoju suderinsiu individualų gimdymo planą“.
Pasinaudokite šiuo nesudėtingu pratimu, kad ištrūktumėte iš minčių sūkurio, kurios neleidžia jums miegoti naktį ir sukelia įtampą.
4. Kai jaučiate, jog negalite suvaldyti nerimo, kreipkitės pagalbos.
Jeigu jūsų bandymai išsivaduoti nuo įkyrių minčių nepadeda, kreipkitės patarimų į tą, su kuriuo galite aptarti savo nerimą arba įkyrias mintis. Mes Nėščiųjų sveikatingumo mokykloje raginame skambinti ir konsultuotis atsiradus nenumatytoms situacijoms. Kadangi propaguojame natūralų gimdymą ir mokome natūralaus, švelnaus, neskausmingo gimdymo, „gimdymo su šypsena“ metodikos, su kuria gydytojai dar nesusipažinę, sulaukiu pašaipų iš medikų, gydytojai pasišaipo ir iš mūsų ruoštų moterų pageidavimų. Tačiau kuo požiūris naujesnis ir prieštaraujantis įsigalėjusiai nuomonei, tuo aštresnę reakciją jis sukelia standartiškai mąstantiems žmonėms.
5. Kai nepaleidžia įkyrios mintys, skaitykite „Ramybės maldą“
Kiekvieną dieną visame pasaulyje „Ramybės maldą“ skaito milijonai žmonių. Ši malda – puikus priminimas, kad mes ne visada galime daryti įtaką įvykiams, su kuriais gyvenime susiduriame. Daugeliui padeda šios maldos skaitymas, kai pradeda kamuoti įkyrios mintys. Galite maldą keisti, priklausomai nuo jūsų įsitikinimų.
Dieve, suteik man ramybės
Priimti tai, ką aš negaliu pakeist.
Suteik man stiprybės pakeisti tai, ką galiu,
Ir išminties atskirti pirmą nuo antro.
6. Nebandykite perkalbėti „užsispyrusio“ vyro padėti gimdymo metu.
Palaukite kurį laiką ir grįžkite prie pokalbio vėliau.
Pagalbos reikšmė gimdančiai moteriai patvirtinta seniai. Užsienyje ruošiamos gimdymo pagalbininkės – dūlos. Lietuvoje jos kol kas dar neruošiamos, neruošiami ir vyrai. O neparuoštas vyras neturėtų dalyvauti ir stebėti gimdymo, nes savo elgesiu gali sutrikdyti jo eigą. Tai apsunkina moters gimdymą. Jeigu kalbinate savo vyrą padėti jums gimdymo metu ir matote, kad jis atsikalbinėja, nespauskite. Nereikia ginčytis. Tokiu atveju loginiai argumentai paprastai nepadeda. Vienas iš efektyvesnių bendravimo būdų – trumpai išsakyti tai, ko norite, paaiškinti, kad reikia kartu lankyti pasiruošimo gimdymui kursus, kur jis sužinos ir praktiškai išmoks pagalbos veiksmų. Jeigu matote, kad žmogus pasilieka prie savų pozicijų, keiskite temą ir nukreipkite jo dėmesį. Dažnai po to, kai sugrįšite prie tos pačios kalbos vėliau, vyras lengviau priims jūsų požiūrį.
7. Prašykite „atvirkščiai“.
Prisiminkime „atvirkštinės psichologijos“ metodą. Naudodamos šį metodą, jūs praktiškai prašote ne to, ko norite gauti ar patirti. Jeigu norite, pavyzdžiui, kad vyras dalyvautų užsiėmimuose ir išmoktų padėti jums gimdymo metu, reiktų sakyti taip: „Tu tikriausiai nenori lankyti pasiruošimų kursų ir padėti man gimdymo metu“. Ši formuluotė verčia žmogų kitaip pažvelgti į savo išankstinę nuomonę. Tokiu būdu paraginsite vyrą priimti tinkamą sprendimą.
kušeris ginekologas Romualdas Šemeta,
Nėščiųjų mokyklos vadovas, tel.: 8*687 64 757
„Mamos žurnalas“