Nuomonių apie gimdymo nuskausminimą gali būti įvairių, ir jas visas įdomu išklausyti. O kaip gimdyti geriausia, sprendžia pati moteris… Šį kartą skaitykite gydytojo R.Šemetos patarimus.
Jeigu viską kontroliuotume protu
Kuo toliau, tuo daugiau moterų gimdo su epidurine nejautra arba iš anksto užsisako cezario pjūvio operaciją. Pagrindinis motyvas – dabar 21 amžius ir skausmą kentėti nėra prasmės. Tačiau mažai kas svarsto, dėl ko šis skausmas atsiranda, ar jis būtinas. Nenoriu jums, gerbiamosios būsimos mamos, nurodyti, kaip jums reikia gimdyti. Tačiau kreipiuosi tiesiogiai į jus ir siūlau kartu pamąstyti.
Per tūkstančius metų evoliucija keitė žmogus gyvenimo būdą. Per tą laiką jis nustojo klausyti ypač gerai išsivysčiusių instinktų, kurie vadovavo jo elgesiui milijonus metų. Didesnė dalis instinktyvių žinių buvo sunaikintos visiškai neseniai. Mes vis rečiau pasitikime įgimta intuicija ir priimdami sprendimus vadovaujamės intelektu, kuris retai kada suvokia mūsų įgimtus poreikius.
Nesigilindamas žmogus „ištrynė“ visas senovės patirties sukauptas žinias apie gimdymą ir dabar visa armija tyrinėtojų nesudėdami rankų dirba, norėdami išrasti efektingą gimdymo nuskausminimo būdą.
Niekam ne paslaptis, kad iki šiol mokslininkai neišrado švelnaus, natūralaus, neskausmingo gimdymo būdo. Tačiau visiškai pasikliaudami racionaliu mąstymu, jie atkakliai ignoruoja viską, ką sukūrė Gamta per milijonus metų ir ko negalima paaiškinti loginiu mąstymu.
Mes tiek praradome savo įgimtą gebėjimą nustatyti, kaip moteris turi gimdyti, kad jau negalime suprasti, kur moters tikri poreikiai, o kur iškreipti.
Norisi tikėti, kad dar ne viskas prarasta. Jūs galite surasti kelią prarastam neskausmingo natūralaus gimdymo džiaugsmui arba suprasti, kur eiti, ir nustoti klaidžioti, vadovaudamiesi vien tik savo protu, kuris kartais mus išmuša iš vėžių. Protas – tai tik patarėjas techniniais klausimais. Protas neturėtų ignoruoti tai, kas milijonus metų buvo pavaldu kur kas tobulesnėms psichikos sritims, vadinamoms instinktais. O kiekvieno instinkto praktinė nauda – vienų ar kitų organizmo išteklių efektyvus panaudojimas. Protas pagal savo prigimtį negali tuo pačiu metu spręsti keleto uždavinių. Tuo tarpu pasąmonėje vyksta begalė stebėjimų, apskaičiavimų, palyginimų ir veiksmų. Ir kas svarbiausia – be jokių klaidų.
Natūralus – tai nebūtinai skausmingas
Neskausmingas gimdymas – kiekvienos moters natūrali būsena. Jūs prarandate šią sėkmę tik dėl to, kad nesuprantate tikrų savo poreikių. Šiandien mes beveik užmiršome apie tai, kad sugebėjimas teisingai, t.y. be skausmo, su šypsena natūraliai gimdyti yra Gamtos įdiegtas kiekvienai moteriai. Jūs privalote įsiklausyti į savo motinystės instinktus, juos išgirsti ir jais vadovautis.
Jei kas mano, kad vaiko gimimą būtinai turi lydėti skausmas ir kančia, tai tenka priminti:
* nė vienos rūšies gyvūnai negimdo su kančia ir skausmu, išskyrus patologinius atvejus arba gimdymą nenatūraliomis sąlygose, pvz., nelaisvėje;
* nė vienas mūsų organizmo fiziologinis procesas nevyksta su skausmu, išskyrus komplikacijas, kurias sukelia liga, baimė ir įtampa;
* patirtis rodo, jog kai moteris gimdymo metu nejaučia baimės ir įtampos, ji nepatiria kančių ir skausmo, nebent skausmas yra mažas;
* jeigu nėra patologinių pakitimų, skausmo jėga tiesiogiai priklauso nuo baimės ir įtampos jėgos;
* šiuo metu visame pasaulyje praktikuojamas moterų ruošimas gimdymui ir vis dažniau skamba žodžiai apie natūralų gimdymo procesą;
* vis daugiau moterų supranta, kad natūralus gimdymas – pats nuostabiausias ir dėkingiausias būdas duoti vaikui gyvybę;
* nusikaltimas palikti vieną moterį be pagalbos, tačiau ne mažesnis nusikaltimas atbukinti jos sąmonę medikamentais, nes moteris visų labiausiai geidžia sąmoningai pajusti savo pastangų apdovanojimą.
Tenka tik apgailestauti, kad šios neatleidžiamos klaidos nuolat kartojamos.
Skausmo laukimas baugina
Sakoma, kad skausmas būtinas dėl to, jog jis informuoja moterį apie prasidėjusį gimdymą. Bet kartu kyla logiškas klausimas: o kodėl gi apie gimdymo pradžią būtinai turi pranešti skausmas?
Juk jis iš anksto, dar nėštumo metu, baugina moterį ir ji įtemptai laukia šio momento. Tokios būsenos moters kraujyje yra nemažas streso hormonų kiekis. O jie, kaip žinoma, sukeldami įgimtą organizmo ginties reakciją, slopina medžiagų, skatinančių gimdymą, gamybą. Tai nesiderina su tūkstančiais metų Gamtos formuota natūralaus gimdymo eigos programa. Kodėl gi apie gimdymo pradžią negali pranešti, pavyzdžiui, maudimas, tempimas, veržimas ir panašūs kiti pojūčiai, kurių moteris nebijotų?
Pagaliau yra įrodyta, kad nėščios moters kraujyje cirkuliuojantis didesnis ar mažesnis streso hormonų kiekis trukdo normaliai vystytis negimusio vaiko smegenims. To Gamta evoliucijos procese irgi negalėjo suformuoti.
Atkreipkime dėmesį į realybę. Juk maždaug 3-4 proc. mūsų moterų natūraliai gimdo nejausdamos skausmo. Kodėl? Gimdymo procesas vyksta vienodai ir joms, ir tūkstančiams kitų moterų, kurios kenčia skausmus. Kodėl vienos nejaučia skausmo, o kitos jaučia? Kodėl detaliai neanalizuojami šie neskausmingi gimdymai? Manau, dėl to, kad jie laikomi „nenormaliais“, kad jos gimdo ne taip, kaip dauguma. O juos paanalizavę mes gautume labai įdomios informacijos.
Biblinis prakeiksmas?
Biblija aprašo kančias, kurios lydi moterį gimdymo metu. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog šiuolaikiniai bibliografiniai senovės žydų bei graikų rankraščių tyrimai parodė, kad tas žodis, kuris kalbant apie gimdymą, išverstas kaip „kančios“, toliau Biblijoje pakartojamas dar 16 kartų ir verčiamas, kaip „darbas, pastangos, jėgų įtempimas“, o „skausmo, kančių“ prasmei nusakyti naudojami visiškai kiti žodžiai.
Pagalvokime, ar ne pastaroji reikšmė būdingesnė gimdymui? Biblijos vertimuose, matyt, turėjo reikšmės asmeninis vertėjo požiūris į gimdymą, kaip į kančių procesą. Manoma, kad taip verčiant buvo vadovautasi patologinių gimdymų sukeltais skausmais. Tačiau, deja, šis požiūris jau nuo pat mažens kelis tūkstančius metų lydi moter, ir ji net negalvoja, kad gali būti kitaip.
Tam, kad geriau suprastume mentalinį gimdymo metodą, pradėsime nuo realybės esmės nagrinėjimo, ypač nuo nuostabių mokslo atradimų, atliktų per paskutiniosius 20 metų, kurie padės geriau suprasti, kaip smegenys sukuria savą realybę. Šie atradimai paaiškina, kodėl minčių kontroliavimas, pozityvios nuostatos, vizualizacija arba mintyse esantis vaizdinys – tai ne nereikalingos svajonės, o kūrybinis procesas, pavaldus Gamtos dėsniams, kurie gali būti pritaikyti pagal žmogaus valią. Smegenų jėgos yra valdomos šių dėsnių, kuriuos gali suprasti kiekvienas, jeigu išlaisvins juos nuo mokslinės terminologijos ir pateiks prieinama forma.
Kai žmogus suvokia, kad jis yra atviros ir dinaminės Visatos dalis, jis kur kas kūrybiškiau žvelgia į gyvenimą. Jis supranta, kad mintys irgi kuria tikrovę. Mūsų proto procesai daug tampriau susiję su fiziniu pasauliu, negu daugelis galvoja. Atlikus tūkstančius eksperimentų, galima teigti, kad mintys turi tiesioginį poveikį materialiai tikrovei.
Baimė prieš gimdymą būdinga daugeliui moterų. Tačiau ji neįgimta, o įgyta ir įtvirtinta istoriškai, veikiant aplinkai, vyraujančioms idėjoms. Jau nuo mažens mergaitė auklėjama su gimdymo baime, ji skaito apie gimdymo kančias, kino filmuose stebi gimdymo kančias. Mergaitei, moteriai tiesiog nesąmoningai „kalama“ į galvą, kad toks yra gimdymas.
O kaip išties yra? Nervinių receptorių signalai yra dirgikliai, nustatantys gimdymo eigą. Esant sureguliuotai centrinei nervų sistemai bei normaliai gimdymo eigai, jie pasilieka nejuntami arba silpnai juntami ir neskausmingi. Tad kur gi glūdi skausmo priežastis?
Signalai, atsiradę gimdymo metu, gali tapti skausmingi tada, kai gimdymo takuose atsiranda sutrikimų, kliūčių. Tačiau taip būna retai. Pagrindinė skausmo priežastis yra nesureguliuotos moters emocijos, kai dėl negatyvių nuostatų vyrauja nepagrįsta skausmo baimė. Pagal Gamtos suformuotus dėsnius, organizmas moters baimę supranta kaip pavojų. O jeigu yra pavojus, gimdymo takai, gaudami signalus iš nervų sistemos, priešinasi ir stabdo gimdymą.
Moters kūne nėra jokių objektyvių priežasčių, dėl kurių gimdymas turėtų būti skausmingas, trukdytų natūraliai ir lengvai pagimdyti. Nereikėtų pamiršti, kad pagrindinė sunkaus ir komplikuoto gimdymo priežastis – moters galvoje. Tai gimdymo proceso nesupratimas, nežinojimas, kaip elgtis, o svarbiausia – moters neigiamos mintys, nepasitikėjimas savo jėgomis. Todėl visa mentalinio gimdymo metodo programa nukreipta darbui su pačiu savimi, su savo mintimis ir nuostatomis. Ši programa iš esmės skiriasi nuo kitų programų, kurios vykdomos pas mus.
Akušeris-ginekologas Romualdas Šemeta
„Mamos žurnalas“