Kaip sugirdyti žuvų taukus

Žuvų taukai

Neringos Laurinaitienės www.neringosfoto.lt

Nuo savo vaikystės žinome, kad žuvų taukai – tikras sveikatos šaltinis. Žuvų taukuose yra nesočiųjų, dar tiksliau – polinesočiųjų EPR ir DHR omega-3 riebalų rūgščių, tai yra „gerųjų“ riebalų. Kokybiški žuvų taukai yra geriausias EPR ir DHR omega-3 riebalų rūgščių šaltinis. Jos reikalingos normaliai smegenų funkcijai, regėjimui, širdies veiklai, smegenų ir regėjimo vystymuisi vaikams.

Vis dėlto, nusipirkus buteliuką žuvų taukų, kyla nemažai kausimų.

Skaitytojų klausimus perdavėme gydytojai.

Kada rekomenduotina gerti žuvų taukus mažyliams – kuriuo paros metu geriau duoti taukų? Prieš ar po valgio? Ar būtina užgerti taukus tik vandeniu ar galima ir kitu gėrimu?

Tiek mažyliams, tiek suaugusiesiems specialių rekomendacijų dėl žuvų taukų vartojimo laiko nėra. Juos galima vartoti tada, kada jums patogu – tiek kalbant apie paros metą, tiek apie valgį. Labiausiai žuvų taukus įprasta vartoti valgio metu ar po valgio pirmoje dienos pusėje. Geriausia žuvų taukus yra ne užgerti, o užkąsti juoda duona.

Skysti žuvų taukai – tai menkių kepenų aliejus, todėl juos galima naudoti ir kaip maisto pagardą. Skystais žuvų taukais galima gardinti vaiko košes, salotas, sriubas ar sultis. Rekomenduočiau maistą gardinti natūralaus skonio skystais žuvų taukais, kad papildomos aromatinės medžiagos nenustelbtų maisto aromato.

Kartais galima pagardinti maistą aliejumi, tačiau siūlau to nedaryti nuolatos. Naudingiau pratinti vaiką prie skystų – aliejinės tekstūros – žuvų taukų. Taip padarysite savo vaikui net du gerus darbus – užtikrinsite reikiamą omega-3 riebalų rūgščių kiekį organizme ir pripratinsite prie žuvų taukų skonio, tad paaugęs jis nejaus psichologinio diskomforto nuryti skystus žuvų taukus (yra žmonių, kurie nesiryžta gerti skystų žuvų taukų ar bet kokio kito aliejaus dažniausiai dėl psichologinių priežasčių).

Mažas vaikutis, pirmą kartą paragavęs naujo maisto, ar tai būtų žuvų taukai, ar grūdų košelė, ar daržovių tyrė, visada raukysis. Taip yra todėl, kad bet koks naujas skonis jam neįprastas. Tik saldus skonis vaikui yra atpažįstamas nuo gimimo ir patinka iš karto. Būtent todėl nerekomenduojama duoti saldžių produktų ankstyvame amžiuje arba saldinti maistą. Kuo anksčiau pradėsime duoti skystų žuvų taukų, tuo greičiau vaikučiui susiformuos pažįstamo, įprasto ir malonaus maisto pojūtis visam gyvenimui.

Ar reikia papildomai mažyliui duoti vitamino D, jeigu žuvų taukuose jo jau yra?

Žuvų taukus ir vitaminą D išnešiotam kūdikiui rekomenduojama pradėti duoti nuo 1 mėnesio amžiaus. Pradedama nuo kelių lašelių. Patogiausia skystus žuvų taukus duoti naudojant medicininį švirkštą be adatos – po vieną lašelį, dozę palaipsniui (kas kelias dienas) didinant. Kai pasieksite 2,5 ml – reikia skaičiuoti vitamino D kiekį. 6 mėnesių kūdikis jau turėtų gauti 5 ml skystų žuvų taukų. Minimali rekomenduojama omega-3 riebalų rūgščių dozė tokia pati ir vaikučiui, ir suaugusiajam – 1000 mg/ per parą. Toks kiekis yra 5 ml skystų žuvų taukų.

Rekomenduojamas vitamino D kiekis vaikams priklauso nuo jų amžiaus – iki 1–1,5 metų reikalingas 25–37,5 mikrogramų arba 1000–1500 TV. Vyresniems nei 1,5 metų amžiaus vaikiukui turėtų užtekti 10 mikrogramų arba 400 TV vitamino D – tai yra tiek, kiek jo yra 5 ml skystų žuvų taukų. Tai irgi atitinka vitamino D kiekį, esantį viename laše aliejinio vitamino D.

Duodant 5 ml skystų žuvų taukų reikia aliejinio vitamino D kiekį sumažinti vienu lašeliu per dieną, o duodant 2,5 ml – sumažinti vienu lašeliu kas antrą dieną. Tačiau dėl vitamino D dozavimo ir derinimo su žuvų taukais visuomet geriausia kiekvieną atvejį aptarti su savo gydytoju individualiai.

Noriu atkreipti dėmesį, kad rekomenduojami 5 ml skystų žuvų taukų. Anksčiau skystas vaistų formas dozuodavome standartinio dydžio arbatiniais šaukšteliais. Tačiau šiuo metu arbatiniai šaukšteliai labai dažnai yra mažesni nei 5 ml. Todėl geriausia matuoti dozavimo taurelėmis ar šaukšteliais, kuriuose aiškiai matoma 5 ml riba.

Iš ko padaryti žuvų taukų kapsulių apvalkalėliai? Ar jie nekenkia organizmui? Ar juose irgi yra žuvų taukų?

Žuvų taukų kapsulių apvalkalėliai dažniausiai gaminami iš gyvulinės kilmės želatinos. Kapsulės apvalkalėlis yra skirtas apsaugoti omega-3 riebalų rūgštis žuvų taukuose nuo oksidacijos.

Gydytoja Asta Gališanskytė

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


8 − = vienas

Kitos temos: