Tęsiame rubriką, kurioje gydytojai dalijasi patarimais apie ausų priežiūrą. Konsultuoja doc. Algimantas Vingras.
Ausų lašai vasaros vaistinėlėje
Tikriausiai skaitėte ne vieną rekomendacinio pobūdžio vaikiškos vaistinėlės sudėtį, kur gydytojai pataria į keliones, atostogas, net išvykstant nakčiai pas močiutę su savimi turėti ausų lašų. Kodėl ausų lašai vaistinėlėje tokie svarbūs, kad net prilyginami vaistams nuo temperatūros? Ausų skausmas yra labai aštrus, jis užeina staiga ir dažniausiai prasideda vakare arba naktį. Pirmoji pagalbos priemonė vaikui – numalšinti skausmą.
Atostogaujant, nakvojant svetimoje vietoje, tikrai bus keblu naktį ieškoti budinčios vaistinės, todėl ausų lašai turi būti vaiko vaistinėlėje. Yra šeimų, kurios tų lašų taip ir nepanaudoja, tiesiog pasibaigus senųjų galiojimo laikui nuperka naujus, bet visada turi vaistinėlėje. Taip elgtis daug apdairiau, nei rizikuoti – girdi, niekada neskaudėjo, tai ir per šias atostogas neskaudės.
Žinoma, kai ausų skausmas numalšta, vaiką reikia parodyti šeimos gydytojui, kuris skirs gydymą ar nukreips otorinolaringologo konsultacijai.
Kaip vasarą saugoti ausytes
Nors tai nesusiję su uždegimais, pirmiausia saugokite ausytes nuo… saulės. Ausų oda yra be galo plona, ji gali nudegti labai greitai. Apie tai reikia pagalvoti perkant kepurę (ar dengs ausytes) ar tepant vaiką saulės kremu (ausų odai tepti rekomenduojamas didesnis SPF nei visam kūnui, tarkime, kūnui naudojate 30 SPF, tai ausims – 50 SPF ar net itin didelio poveikio specialius apsauginius pieštukus).
Apie tai, kad maudynių vanduo ausims nekenkia, kalbėjome praėjusiuose numeriuose. Nuo vandens ausų niekaip saugoti nereikia – tik paprasčiausiai nusausinti, kaip po vonios procedūrų.
Didžiausią pavojų per atostogas kelia staigi temperatūrų kaita ir laikinai nusilpęs vaiko imunitetas. Visi žinome, kad vasarą imunitetas stiprėja, ir rudenį vaikai grįžta į darželius ir mokyklas prikaupę vitamino D, labiau atsparūs virusams.
Tačiau vasarą būna nemažai situacijų, kai imunitetas patenka į savotiškas duobutes. Taip atsitinka po ilgo pabuvimo saulėje, pervargus po maudynių, ilgų skrydžių, adaptuojantis svetimoje vietoje ir t.t.
Tos duobutės neilgos ir nedidelės, tačiau jų visiškai pakanka, kad vaikas susloguotų ar susirgtų ausų uždegimu.
Medicinos literatūroje, įvairių autorių duomenimis, nurodoma, kad iki 6 metų net 70–85 proc. vaikų perserga ūmiu vidurinės ausies uždegimu. Deja, niekas neišskyrė sezonų, ir stereotipiškai manoma, kad ausų uždegimas aktualus tik virusų sezono metu.
Tačiau gydytojai otorinolaringologai darbo turi ir karščiausią vasarą – ausų uždegimas nėra sezoninė liga.
Geri patarimai atostogaujantiesiems
Dažna ausų uždegimo priežastis yra išvešėję adenoidai, neišgydytos tonzilės, todėl jei vaikas turi šių problemų, būkite labiau atidūs.
Venkite staigių temperatūrų šuolių. Ar žinojote, kad šiltesniuose kraštuose viena iš dažniausių ligų yra kondicionierių sloga? Anglų kalbos medicininėje literatūroje jau įsitvirtino naujas terminas – air-conditioning disease (oro kondicionavimo liga). Temperatūrų šuoliai gali sudaryti net 15°C (tarkime, lauke 35°C, o patalpoje 20°C) – tai didelis krūvis vaikui, kuris prie kondicionierių neįpratęs. O juk klimato kontrolę dabar turime automobiliuose, perkybos centrai irgi pasitinka gaivia vėsa. Medikai įspėja, kad kondicionieriai sparčiai mažina natūralias nosies gynybines galias (susilpnėja nosies gleivinės kraujotaka, virpamieji plaukeliai pradeda judėti rečiau ir lėčiau, ir virusams atsiranda galimybė įsikurdinti nosies gleivinėje ir ją dirginti).
Venkite skersvėjų. Iš kondicionuojamos aplinkos išėjus į lauką, kai plūsteli stiprus vėjas, skersvėjis arba karšto ir sauso oro kaitra, nosis nepajėgia taip greitai persiorientuoti, todėl sudirginama gleivinė ir paleidžiamas slogos mechanizmas.
Nosį užkemša dūmai, rūkymas (vaikui pakanka, kad kavinėje rūkytų dėdė prie gretimo staliuko), chloru valomas vanduo, perteklinės emocijos – net ir džiaugsmas dėl atostogų.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai