Klausimų apie ausų priežiūrą auginant vaikus netrūksta.
Pristatome naują rubriką, kurioje gydytojai paneigs daug mitų ir pasidalins naujausiais patarimais.
Pradėjome nuo temos apie ausis ir maudynes. Kontaktas „ausis –vanduo“ yra neišvengiamas nuo gimimo. Kaip elgtis?
Ausys ir vonelė
Dažniausias mamų klausimas apie kūdikio higieną yra šis: ar maudant kūdikį saugoti, kad į ausis nepatektų vandens?
Močiutės iki šiol dalinasi patarimais maudant laikyti pakeltą kūdikio galvytę virš vandens, kad jo nepatektų į ausis. Panašus patarimas ir tas, kad šaltuoju metų laiku kūdikio ausytes reikia užkimšti vata, kad „neperpūstų“.
Ausų nuo vandens saugoti nereikia. Devynis mėnesius ausytės mirko vaisiaus vandenyse, tad nuo švaraus vonelės vandens jos tikrai nenukentės. Svarbu po maudynių ausytes išsausinti specialiai kūdikių ausų priežiūrai skirtu vatos tamponėliu (standartiniai ausų valymo pagaliukai yra per ploni ir jais valyti pavojinga, nes kūdikiui judant pagaliuką galite per giliai įkišti). Ausis valytis reikia atsargiai, nestumti vatos tamponėlio giliai. Pakanka nuvalyti tik ištekėjusią sierą, nes ta, kuri liko viduje, saugo ausį.
Kruopščiai išvalykite ir raukšles už ausų. Galite pridėti prie ausies rankšluostį ir pakreipti kūdikio galvytę į vieną pusę, po to – į kitą, kad išbėgtų vanduo.
Ausys ir vasaros maudynės
Per vasaros maudynes atviruose vandens telkiniuose vaiko ausis nuo vandens reikėtų saugoti šiais atvejais:
- jeigu vaikas yra sirgęs išorinės ausies uždegimu (vadinamoji „plaukiko ausis“), nes tuomet jo apsauginis ausies landos odos barjeras nėra pakankamas;
- jeigu yra pažeistas ausies būgnelis;
- jeigu ausies landos oda yra įdrėksta (tuomet, patekus bakterijomis užkrėsto vandens, kartais gali prasidėti ausies landos odos uždegimas).
Po maudynių ir ypač po nardymo, ausis gali užgulti. Paprašykite vaiko pašokinėti ant vienos kojos tos pusės, kurios ausis užgulta. Šokinėjant galvą reikėtų kuo labiau prilenkti prie peties, pasvirti į užsikimšusios ausies pusę. Kitaip tariant, reikia bandyti vandenį iš ausies „iškratyti“, nes dažnai tai padeda. Jei nepadeda, pažiūrėkite, ar ausyje nėra išskyrų, skysčio ar kraujo. Jei jų nėra, galima įlašinti 3–4 lašus ausų lašų, turinčių nuskausminamųjų medžiagų, ne dažniau kaip kas 5 val. (iš viso 2 kartus). Jei po dviejų įlašinimų ausies maudimas, skausmas, užgulimas neišnyko, reikėtų kreiptis į ausų, nosies, gerklės ligų gydytoją.
Ausys ir baseinas
Ausims kur kas daugiau kenkia chloruotas vanduo nei natūralus. Į ausį patekęs chloruotas vanduo paverčia vidinę ausies terpę šarmine (normaliai ji yra rūgštinė) ir sukuria geras sąlygas bakterijoms ir grybeliams augti.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“