Ausų uždegimas ir maudynės – kas bendro? Otorinolaringologai sako, kad vasarą ausų uždegimų ir kitų problemų padaugėja. Dažniausiai jos ištinka maudynių mėgėjus. Konsultuoja vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
Nuo vaikučio gimimo gydytojai mus moko, kad nei vėjas, nei vanduo ausų uždegimo į ausį neįneš, o kepurė ir vata užkištos ausys nuo uždegimo neapsaugos. Tai tiesa, kai kalbame apie vidurinės ausies uždegimą, kokiu dažniausiai serga maži vaikai. Toks uždegimas paprastai yra slogos komplikacija ir pasireiškia aukšta temperatūra, skausmu, išskyromis iš ausų. Toks uždegimas kyla „iš vidaus“, už paties ausies būgnelio.
Tačiau yra ir kitoks – išorinės ausies uždegimas. Pastebėjus, kad juo itin dažnai serga plaukikai, uždegimas pavadintas „plaukiko ausimi“. Išorinės ausies uždegimų priežastys yra išorinės, – per vandenį į ausis patekęs užkratas.
Vasarą vaikas, žinoma, gali susirgti vidurinės ausies uždegimu, bet dauguma uždegimų bus išorinės ausies. Esant aukštai oro ir vandens temperatūrai, susidaro palankios sąlygos infekcijoms plisti. Vandens telkiniai, kuriuose maudomės, nėra sterilūs, ten galybė mikroorganizmų, jie patenka į ausis ir gali pakenkti.
Vanduo ausyse? Jokių problemų, bet…
Perskaičius gali kilti panika – tai ar gali vaikai maudytis, kiek nori ir kur nori, ar vėl reikės klausytis apribojimų? Ausų uždegimas ir maudynės – dedame lygybės ženklą? Vaikas ne tik gali, bet ir privalo maudytis, kad užsigrūdintų, stiprintų imunitetą ir patirtų geras emocijas. Vis dėlto yra situacijų, kai prieš maudynes patariama vaikui nupirkti ausų kamštukus ar prižiūrėti besimaudantį vaiką, kad į ausis nepatektų vandens.
3 situacijos:
Jeigu vaikas yra sirgęs išorinės ausies uždegimu (vadinamoji „plaukiko ausis“), nes tuomet jo apsauginis ausies landos odos barjeras nėra pakankamas.
Jeigu yra pažeistas ausies būgnelis.
Jeigu ausies landos oda yra įdrėksta.
Mes pridėjome ir ketvirtą situaciją – jeigu yra galimybė, pasidomėkite telkinio užterštumu. Kad ir koks mielas močiutės prūdas, jeigu jame peri antys, taškosi šunys, šalia ganosi karvės, – gal geriau paieškokite švaresnio telkinio savo vaiko maudynėms.
Svarbiausia ausis išvalyti, tačiau ne bet kaip
Svarbiausia taisyklė, norint išvengti išorinės ausies uždegimo, – ausų landos nusausinimas išsimaudžius. Tai padaryti reikia atsargiai, nekišant ausų tamponų ar susukto rankšluosčio galiuko į ausies ertmę.
Netinkamai valant ausų landas, pro mikroįbrėžimus odoje gali patekti vandenyje esantys patogenai ir sukelti ausų odos uždegimą. Kuo siauresnė ausies landa, tuo didesnė tikimybė, kad vanduo liks viduje ir mikrobai dauginsis.
Kai vaikas išsimaudo, paprašykite palenkti galvą, kad iš ausies ištekėtų vanduo ir švelniai, puriu rankšluosčiu ar vatos lapeliu nusausinkite.
Jeigu ausies ertmėje užsilaiko drėgmė, vystosi uždegimas, kurio požymiai – skausmas, pilnumo jausmas, suprastėjusi klausa, išskyros iš ausies.
Neišlipantiems iš vandens vaikams yra pastabų
Labiausiai ausų uždegimą pasigauti rizikuoja tie, kurie turi ilgą kontaktą su vandeniu, – plaukikai, nardytojai, jėgos aitvarų gerbėjai. Žinoma ir tie vaikai, kurie visą dieną mirksta vandenyje. Pertraukos maudantis būtinos – kad iš ausų ištekėtų vanduo ir jos kurį laiką pabūtų sausos.
Vaikams, kurie negali išlipti iš ežero ar baseino, nupirkite ausų kamštukus ar maudymosi kepuraitę, dengiančią ausis. Kartais mamos užkemša besimaudančio vaiko ausis vata. Tai „liaudiški“ ausų kamštukai, tik juos reikėtų įdėti ne sausus (nes dar labiau pritrauks drėgmę), o vatą suvilgyti kosmetiniu aliejumi arba kremu.
Išbrinko sieros kamštis
Kartais maudynių metu išbrinksta sieros kamščiai, esantys ausyse. Tuomet aplinkiniai garsai tampa duslesniais ar trumpam visai apkurstama, kartais girdimi pašaliniai garsai, juntamas skausmas ausyse, ausų užgulimas ir diskomfortas.
Jei ausyje dar nesusiformavęs kamštis, o tik sieros masė, susikaupusi išorinėje klausomojoje landoje, galima lašinti lašiukus, kurie padėtų sierai ištirpti ir lengviau pasišalinti.
Vis dėlto geriausiai sieros kamščius išplauna medikai, todėl, jei yra galimybė, išbrinkus kamščiui važiuokite į polikliniką. Procedūra trumpa ir neskausminga. Ilgai delsiant ir „auginant“ sieros kamštį, gali prasidėti uždegimas.
Jei vaikas mėgsta nardyti
Po maudynių, ypač po nardymo, ausis gali užgulti. Staigus slėgio pasikeitimas panėrus gilyn (arba staigiai pakilus į kalnus, skrendant lėktuvu) gali kuriam laikui deformuoti ausies būgnelį, išpūsti jį. Praėjus kuriam laikui, būgnelis atsistato, tik retais atvejais reikia medikų įsikišimo.
Paprašykite vaiko pašokinėti ant vienos kojos tos pusės, kurios ausis užgulta. Šokinėjant galvą reikėtų kuo labiau prilenkti prie peties, pasvirti į užsikimšusios ausies pusę. Galima pamokyti įkvėpti, užkimšti nosį ir bandyti orą išpūsti per ausis. Tačiau šis būdas netinka, jei vaikas sloguoja.
Jei niekas nepadeda, įlašinkite 3–4 lašus ausų lašų, turinčių nuskausminamųjų medžiagų, ne dažniau kaip kas 5 val. (iš viso 2 kartus). Jei po dviejų įlašinimų ausies maudimas, skausmas, užgulimas neišnyko, reikėtų kreiptis į ausų, nosies, gerklės ligų gydytoją. Tai gali rodyti, kad įvyko ausies barotrauma, nukentėjo būgnelis, gali būti pažeistos vidinės ausies struktūros. Ilgiausiai laukti, kenčiant užgulimą ir nemalonius pojūčius, galima suaugusiajam parą, o vaikui – pusę paros.
Ausys ir baseinas
Vasarą šeimos su mažais vaikais išskuba į užsienio kurortus prie baseinų. Iš šono žiūrint, atrodo, kad baseino vanduo ausims daug palankesnis, juk švarus, skaidrus. Kitaip, nei ežerėlio. Vis dėlto yra atvirkščiai – ausims kur kas daugiau kenkia chloruotas vanduo nei natūralus. Į ausį patekęs chloruotas vanduo paverčia vidinę ausies terpę šarmine (normaliai ji yra rūgštinė) ir sukuria geras sąlygas bakterijoms ir grybeliams augti.
Saugokite vaikų ausytes, nes tiek vidinės ausies, tiek vidurinės ausies uždegimai, nors skiriasi jų kilmė, yra skausmingi. Visada po ranka turėkite ausų lašų, nes jie greitai numalšina skausmą.