Kūdikiai ir maži vaikai sparčiai auga, todėl jiems labiausiai tinka vadinamasis vaikų supermaistas: tai produktai, kurie suteikia didžiausią maistinę naudą turėdami mažiausiai kalorijų.
Šiuos 16 produktų pamažu galima duoti kūdikiams nuo 4 mėnesių, bet nepamiršti žindymo – mamos pienas yra supermaistas NR.1.
Bananai
Bananuose gausu angliavandenių, užtikrinančių ilgalaikę energiją, taip pat skaidulų, kurios palaiko virškinamojo trakto sveikatą. Kūdikiams iki 8 mėnesių duokite tik visiškai prinokusius ir kruopščiai sutrintus bananus. Vyresni kūdikiai gali valgyti juostelėmis pjaustytus bananus, pasiėmę į rankutę.
Avokadai
Avokaduose yra daugiausiai baltymų iš visų vaisių, taip pat gausu mononesočiųjų – „gerųjų“ – riebalų. Kūdikiams tinka tik gerai prinokę avokadai. Nuplaukite, nuimkite žievelę ir gerai sutrinkite.
Obuoliai
Obuoliuose yra svarbių maistinių medžiagų: vitamino C, B komplekso vitaminų (riboflavino, tiamino, vitamino B6) ir maistinių skaidulų. Juose gausu ir polifenolių, įvairių mineralų, pavyzdžiui, kalcio, kalio ir fosforo, geležies, magnio, mangano. Penktą kūdikio gyvenimo mėnesį galima pradėti duoti plastmasine tarka sutarkuoto prinokusio gero skonio obuolio tyrės. Tyrės negardinkite cukrumi. Pradėkite duoti nuo 1–2 arbatinių šaukštelių, kas 2–3 dienas kiekį didinkite iki tokios porcijos, kuri kūdikiui tinkama.
Avietės
Gamtos saldainiukais vadinamas avietes žmonės renka maistui jau tūkstančius metų. Sodrios spalvos, saldaus skonio, sultingos avietės turi daug antioksidantų, yra vienos mėgstamiausių uogų pasaulyje. Avietėse gana daug angliavandenių (fruktozės ), taip pat ir labai naudingų organizmui organinių rūgščių – citrinos, obuolių, skruzdžių, salicilo. Gausu jose ir labai mums reikalingų mineralinių druskų: kalio, natrio, kalcio, magnio, fosforo, geležies, jodo, vario. Avietėse daug vitaminų – C, A, E ir B1, B2, P, PP, karotino, folio rūgšties. Kūdikiui penktą jo gyvenimo mėnesį galite pradėti duoti šviežių rintų aviečių. Iš pradžių jų duokite 1–2 arbatinius šaukštelius, kas 2–3 dienas kiekį didinkite iki tokios porcijos, kuri kūdikiui tinkama. Uogas duokite kaip desertą. Avietė – greitai gendanti uoga, net ir šviežias atidžiai perrinkite.
Mėlynės
Mėlynės – nuostabios uogos, prinokstančios liepą ir išsilaikančios iki pirmųjų šalnų. Jose yra daug karotino (provitamino A), ginančio organizmą nuo bakterijų ir laisvųjų radikalų, daug tanino (rauginės medžiagos), stiprinančio gleivines, jas apsaugančio nuo uždegiminių procesų, naikinančio bakterijas. Uogose esantys fitoncidai trukdo žarnyne gyventi ligas sukeliančioms bakterijoms. Mėlynių uogas liaudies medicina nuo neatmenamų laikų taikė įvairioms ligoms, ypač žarnyno, gydyti. Daugiausiai biologiškai aktyvių medžiagų išsilaiko šaldytose mėlynėse. Mėlynes galima šaldyti nedideliuose maišeliuose, pvz., tuose, kurie tinka krūties pienui rinkti ir šaldyti. Į maišelį, tinkantį maisto produktams laikyti, įdėkite 2–4 valgomuosius šaukštus šviežių mėlynių ir padėkite į šaldiklį, kurio temperatūros režimas minus 18–20°C. Atšildytas uogas reikia iš karto suvalgyti. Uogas atšildykite kambario temperatūroje, o ne mikrobangų krosnelėje.
Paukštiena
Paukštienoje (vištienoje, kalakutienoje) gausu baltymų ir vitamino B6, kuris padeda organizmui išgauti energiją iš maisto. Svarbu pasirinkti ekologišką paukštieną, t.y. paukščių, užaugintų ant kraiko, ir svarbiausia, be antibiotikų. Kūdikiams netinka broileriai, kurių prekybos centruose gausu. Svarbu, kad kūdikiai laiku ir reguliariai valgytų maistą, kuriame yra pakankamai baltymų, nes jie būtini augimui. Jei mažyliui nepatinka vištienos skonis, sumaišykite su mėgstamais vaisiais ar daržovėmis.
Raudona mėsa
Raudona mėsa (veršiena, triušiena, ėriena, žvėriena) yra pasisavinamos geležies šaltinis, o ši padeda raudoniesiems kraujo kūnams pernešti deguonį į ląsteles ir padeda vystytis smegenims. Jaunesni kūdikiai gali valgyti mėsos tyreles, o vyresni kūdikiai (9 mėnesių ir vyresni) gali dantenomis trinti minkštą maistą, t.y. gerai išvirtą, smulkiai supjaustytą, susmulkintą ar maltą mėsą.
Morkos
Morkose yra daug beta karotino – antioksidanto, suteikiančio joms oranžinę spalvą. Organizme beta karotinas virsta vitaminu A ir yra būtinas normaliam augimui ir sveikam regėjimui. Verdant morkas išryškėja natūralus jų saldumas, todėl jos patrauklios kūdikiams, kurie gimsta pirmenybę teikdami saldiems skoniams. Gamindami morkas mažyliui, įsitikinkite, kad jos gerai išvirė ir yra minkštos. Tada sutrinkite arba patiekite gerai išvirtas, pjaustytas kubeliais.
Sviestinis moliūgas
Kūdikiams patinka saldus sviestinio moliūgo skonis. Jame yra antioksidanto beta karotino, vitamino C, kalio, skaidulų, folio rūgšties, B grupės vitaminų ir net kai kurių omega-3 riebalų rūgščių. Tiesiog garinkite arba virkite moliūgą, kol suminkštės, tada sutrinkite iki vientisos masės ir duokite kūdikiui.
Grikiai
Grikiai išpopuliarėjo kaip sveikas maistas dėl didelio mineralų, pvz., geležies, mangano, vario, magnio, fosforo, ir antioksidantų kiekio. Grikiuose yra daugiau mineralų nei ryžiuose, kviečiuose ir kukurūzuose. Grikiuose yra daug skaidulų, kurios žarnyne nesuvirškinamos. Šios maistinės medžiagos yra naudingos žarnyno sveikatai. Grikiai suteikia kūdikiui geležies, kurios reikia tinkamam augimui ir vystymuisi. Kūdikiai gimsta turėdami geležies atsargų, tačiau jos pradeda trūkti maždaug 5–6 mėnesiais.
Fosforas svarbus augant ir palaikant kūno audinių sveikatą. Manganas yra būtinas sveikai medžiagų apykaitai, augimui, vystymuisi ir organizmo antioksidacinei apsaugai.
Avižos
Avižos yra vieni sveikiausių grūdų žemėje. Jos – puikus svarbių vitaminų, mineralų, skaidulų ir antioksidantų šaltinis, jose daug angliavandenių ir skaidulų, įskaitant galingą skaidulą – beta-gliukaną. Jos turi daug aukštos kokybės baltymų ir nepakeičiamų aminorūgščių. Avižos yra ir geležies šaltinis. Avižinės kruopos, labiausiai nepažeistos ir sveikiausios avižų formos, verdamos ilgai. Dėl šios priežasties dauguma žmonių renkasi smulkintas avižas (dribsnius). Kūdikiams ir mažiems vaikams netinka suaugusiesiems skirti avižiniai dribsniai. Jiems tinka gerai išvirtų ir sutrintų avižinių kruopų košė.
Kiaušiniai
Kiaušinių baltymuose yra baltymų, o trynyje yra cinko ir vitaminų A, D, E ir B12. Trynyje taip pat yra cholino, kuris, kaip rodo tyrimai, yra labai svarbus smegenų vystymuisi. Vis dar pasitaiko gydytojų ir slaugytojų, kurie pataria tėvams neduoti kiaušinių, ypač kiaušinių baltymų, kūdikiams iki vienerių metų, nes gali atsirasti alerginė reakcija. Tyrimais įrodyta, kad kiaušinio davimas iki vienerių metų nesukelia alerginės reakcijos. Kai kurie ekspertai mano, kad iki vienerių metų kūdikiams kiaušiniai netinka tuomet, jei šeimoje ir tarp artimų giminaičių yra sergančių alergine liga.
Jogurtas
Jogurto galima duoti, kai kūdikiui sueina10 mėnesių. Jame daug kalcio, baltymų ir fosforo, kurie yra svarbūs sveikiems kaulams ir dantims. Jame yra ir probiotikų, gerųjų bakterijų, kurios padeda virškinti ir palaiko imuninę sistemą. Kūdikiams reikia riebalų, todėl rinkitės nenugriebto pieno jogurtą. Be to, venkite aromatizuotų ar su priedais jogurtų, nes dažniausiai juose yra daug cukraus.
Žuvis
Visos žuvys – tiek gėlųjų vandenų, tiek jūrų – yra didelės mitybinės vertės produktas. Jose yra daug lengvai pasisavinamų baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralinių medžiagų, vitaminų ir į juos panašių medžiagų – cholino ir karnitino. Visos išvardintos medžiagos yra būtinos normaliai gyvybinei organizmo veiklai.
Žuvis kūdikiui tinka virta, tačiau nepervirta, neištežusi. Geriausia tinka šviežia – atšaldyta, bet neužšaldyta. Tačiau tokios žuvies gauti sunku. Kai žuvies patiekalas ruošiamas iš užšaldytos žuvies, ją geriausia atitirpinti sūriame vandenyje. Taip darant išlieka daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų. Kūdikiui duodama žuvis turi būti be jokių, kad ir smulkučių, ašakų. Išvirtą žuvį reikia stambiai sutrinti ir sumaišyti su daržovių koše. Riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša, gausu riebaluose tirpių vitaminų ir būtinų riebalų, kurie palaiko smegenų vystymąsi, akių sveikatą ir imuninę sistemą. Tiek Amerikos, tiek Europos pediatrų draugijos išvadose akcentuojama, kad svarbu rinktis laukinėje gamtoje pagautą žuvį, užtikrinant tvarios žuvininkystės principus, arba ekologišką žuvį, kurios gaudymui ir auginimui yra taikomi griežti žuvininkystės standartai. Tokią žuvį galima atpažinti, pasidomėjus specialiu ženklinimu. Baltos žuvys, pvz., pagautos šalies vandenyse arba šaldytos, pvz., juodadėmė menkė ir menkė, suteikia labai reikalingą baltymų kiekį.
Žirniai
Žirniuose yra vitaminų A, B1. B2, B3, B6, C, E, K bei mineralinių medžiagų: fosforo, geležies, kalcio, kalio, magnio, natrio, vario. Žirniuose daug vitamino K – maistinės medžiagos, kuri, kaip ir kalcis, labai reikalinga sveikiems kaulus. Žirniuose esantys augaliniai baltymai susidaro iš labai svarbių organizmui amino rūgščių: cisteino, cizino, triptofano, metionino ir t.t. Žirniai, kaip baltymų šaltinis, gali lengvai pakeisti mėsą, be to, – jie kur kas geriau virškinami. Juose yra daug skaidulinių medžiagų, kurios būtinos virškinimui ir sveikai žarnyno funkcijai reguliuoti ir palaikyti. Kūdikiams ir mažiems vaikams duokite gerai išvirtų ir sutrintų žirnių košės.
Brokoliai
Dėl didelio vitamino C, beta karotino, folio rūgšties, geležies, kalio ir skaidulų kiekio brokoliai yra tikras supermaistas kūdikiams. Verdant brokolius vandenyje, vitamino C kiekis sumažėja perpus, todėl geriausia juos virti garuose. Jei kūdikiui nepatinka brokolių skonis, sumaišykite juos su saldaus skonio daržovėmis, pavyzdžiui, su sviestiniu moliūgu.