Vaikas nemėgsta plautis rankų, praustis ar valytis dantų? Paverskite tai smagiu žaidimu!

Jelenos Brezovec iliutracija

Laikotarpis kai vaikas nemėgsta praustis, plautis rankų, valytis dantų ar trinktis galvos yra pažįstamas kone visiems ikimokyklinukų tėvams. Sunku išugdyti teisingus asmeninės higienos įpročius, jei kiekvienas vaiko higienos ritualas sukelia ginčą ar baigiasi ašaromis.

Higiena, kaip ir kitos svarbios temos, vaikams įsimenamos kur kas geriau kai informacija pateikiama įdomiai, įtraukiančiai, naudojant pralinksminančius palyginimus, leidžiant susitapatinti su panašioje situacijoje atsidūrusiais pagrindiniais veikėjais.

Puikūs asmeninės higienos įpročiai ne tik padeda palaikyti švarą, nuostabiai jaustis ir atrodyti, bet ir užkerta kelią infekcinių ligų plitimui. Vaikų imuninė sistema dar formuojasi, todėl jie dažnai yra jautresni įvairioms infekcijoms. Nors tėvai ir supranta, kaip svarbu vaikus mokyti asmeninės higienos rutinos, ką daryti jei vaikas šių ritualų nemėgsta ir priešinasi?

Leidykla „Nieko rimto“ pataria, kaip ikimokyklinukus mokyti taisyklingai plautis rankas, praustis ir prižiūrėti dantukus, pasitelkiant žaidybinius smagių istorijų elementus. Pabandykite!

Liepos pradžioje Lietuvos knygynuose pasirodžiusi kroatų vaikų rašytojos Jelenos Pervan knyga „Trupininis ir Purvinis. Trys pasakojimai apie švarą“ (leidykla „Nieko rimto“) jau spėjo susilaukti nemenko tėvų ir jaunųjų skaitytojų susidomėjimo. Šioje knygoje – trys smagios ir pamokančios istorijos apie tai, kas nutinka, kai užmirštame kasdienę higieną ir, žinoma, naudingi patarimai, kaip laikytis švaros ir neprisileisti jokių nenaudėlių mikrobų.

Metas taisyklingai nusiplauti rankas!

Vienas svarbiausių vaiko higienos įgūdžių – išmokti taisyklingai ir reguliariai plauti rankas, ypač grįžus iš darželio ar mokyklos, smagiai pažaidus lauke, paglosčius gyvūną, pasinaudojus tualetu ar ruošiantis valgyti. Sušlapinus rankas vandeniu paimkite muilą. Padėkite vaikui išsirinkti mylimiausią rankų muilo kvapą: braškių, apelsinų, gėlių, šokolado ar netgi kramtomos gumos!

Atidžiai įtrinkite muilu visą rankų paviršių ir sukamaisiais judesiais muiluokite rankas bent 15 sekundžių arba kol neskubėdami sudainuosite visą „Su gimimo diena!“ dainelę. Tuomet metas kruopščiai išmuiluoti išorines ir vidines rankų puses ir tai tęsti kol dar kartą sudainuosite „Su gimimo diena!“. Dar ne viskas! Patrinkite delną į delną, tarpupirščius, nepamirškite pirštų galiukų, panagių, riešų ir nykščių.

Atėjo metas nuplauti muilą tekančiu vandeniu ir švarias rankas nusišluostyti sausu asmeniniu rankšluoščiu.

Galvojate, o argi susijusios nešvarios rankos ir linksmiausius gimtadienius primenanti dainelė „Su gimimo diena!“? Ir dar kaip! Pagrindiniai Jelenos Pervan knygos herojai, du išdykėliai mikrobai Trupininis ir Purvinis, kaip tik ieško murzinos žaidimų aikštelės, kurioje galėtų surengti mikrobų gimtadienio šventę ir ten kaip reikiant pridergti, o šventės kulminacijai nešvariausių rankų savininką dar ir apkrėsti varvančia nosimi ir skaudančia gerkle. Jei kartu su vaiku jau spėjote taisyklingai nusiplauti rankas pagal visas instrukcijas – galite lengviau atsikvėpti. Trupininis ir Purvinis privalės ieškotis kitos vietos vakarėliui.

Laikas į vonią. Kuo skubiau!

Vieni vaikai tiesiog dievina vandenį, maudynes ir žaidimus vonioje, tačiau nemaža dalis ikimokyklinukų tėvų skundžiasi, jog mažylis nenori būti maudomas, o pliuškenimasis vonioje ar šilta dušo srovė jam asocijuojasi su įvairiomis baimėmis. Dėl to vaiko nevertėtų gėdinti ar drastiškai versti maudytis. Dažnai efektyvesnis būdas, leidžiantis vaikui pamėgti maudynes, yra tėvų kūrybiškumo ir specialių vonios priemonių pasitelkimas.  Žinoma, tam prireiks šiek tiek laiko ir kantrybės.

Daugeliui vaikų kur kas labiau patinka maudynės vonioje nei dušo kabinoje. Jei tik turite tokią galimybę, įsigykite ar pasigaminkite specialiai voniai skirtų žaislų. Paaiškinkite vaikui, jog jais žaisti galės tik maudynių metu – tokiu būdu maudynės gali tapti laukiamu ritualu, o ne varginančia ir nuobodžia rutina. Taip pat išmėginkite kvapnias vonios putas, specialias nusiplaunančias kreideles, skirtas piešti vonioje maudynių metu ar putojantį vonios burbulą, suteiksiantį vandeniui norimą atspalvį. Jau nuprausę vaiką, leiskite jam pasidžiaugti žaidimais vonioje ir labai nepykite, jei šiek tiek vandens atsidurs ir ant grindų. Tai natūrali linksmųjų maudynių dalis. Užtat kaip kvepia ir žvilga švarūs plaukai!

Du nedori mikrobai Trupininis ir Purvinis mėgaujasi kopinėdami po purvinus plaukus. Kuo galva seniau viešėjo vonioje – tuo labiau ten nukeliauti trokšta bičiuliai mikrobai. Jų puotą pačioje purviniausioje vaiko galvoje gali sustabdyti tik kvapnus šampūnas, plaukų kondicionierius ir šilta vonia, pilna putų.

Metas maudynėms!

Jelenos Brezovec iliutracija

Ar šiandien nepamiršote išsivalyti dantų?

Tėvelių pareiga ir atsakomybė – pasirūpinti tinkama vaikų burnos sveikata ir higiena. Nuo pirmojo pieninio danties išdygimo iki pat  mokyklinio amžiaus vaikui padėti kruopščiai išsivalyti dantis turėtų tėvai, taip pat pasirūpinti tarpdančių valymu specialiu siūlu. Vaiko dantų valymo rutina taps kur kas įdomesnė, jei įsigysite ar kartu susikonstruosite smagų laikmatį, kuris padėtų sekti laiką valantis dantis.

Ryte ir vakare valykite dantukus ne trumpiau nei po 2 minutes. Dantų šepetėlis burnoje turėtų judėti švelniais sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais, atskirai ir kruopščiai išvalant apatinius ir viršutinius dantukus.

Išdykėliai Trupininis ir Purvinis tik ir laukia kol kuo daugiau vaikų ims bijoti dantų šepetėlio, higieninio siūlo ir pastos! Tuomet jie mėgaujasi virdami šlykščiąją kakavą sugedusių dantų skylutėse. Kad ir kaip linksmai tai beskambėtų, patikėkite, kai ima skaudėti ir nebesinori nei žaisti, nei šiaip kuo užsiimti, tampa visai nebejuokinga. Jei kiekvieną rytą ir vakarą dantukų priežiūrai skirsite bent po 2 minutes, Trupininis su Purviniu turės susirinkti savo nešvarius daiktus, išsikraustyti iš vaiko burnos ir susirasti kitą, kur kas purvinesnį prieglobstį.

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni − 7 =

Kitos temos: