Šokoladas – dantims ne priešas, ir kiti dar negirdėti dalykai apie dantukus

produktai0075

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Ne tik kruopštus dantukų valymas saugo juos nuo skylučių, bet ir teisinga mityba. Šį kartą gydytoja odontologė patars, ką valgyti, kad dantukai būtų sveiki, ir ko vengti, kad neatsirastų skylių.

Kalti ne vien saldainiai

Tėvai, išgirdę apie naują rastą skylutę, dažnai suniurna – vis per tuos saldainius. Iš tiesų ne vien saldainiai kalti. Svarbiausia yra mitybos režimas. Jei burnoje nuolat kas nors yra – tai sausainis, tai saldainis, tai riestainis – dantims negerai. Kenksmingiausi tie produktai, kurie užsibūna burnos ertmėje, lipnūs, lėtai tirpstantys – bulvių traškučiai, kukurūzai, džiovinti vaisiai, duoniukai, čiulpiniai saldainiai. Šie produktai prilimpa prie dantų paviršiaus ir išbūna ten ilgą laiką tirpdami. O bakterijos tuo metu turi kuo maitintis ir gali ardyti dantų emalį. Be to, pavalgius burnoje atsiranda rūgščių terpė, tuomet seilės stengiasi sugrąžinti viską į buvusį lygį, bet kai maistas nuolatos burnoje, tos galimybės nebelieka.

Kenkia ne vien pats cukrus, nes kariesą sukeliančios bakterijos skaido ir krakmolą. Tad kepiniai, bulvių traškučiai irgi padeda atsirasti kariesui. Be to, yra produktų, turinčių slaptojo cukraus – tai padažai, kečupas, majonezas ir kt.

Šokoladas – dantims ne priešas

Šokoladas dantims mažiau kenksmingas, jis greičiau ištirpsta, be to, pati kakava turi ir karieso vystymąsi stabdančių savybių. Tad iš šokoladų mažiausiai kenktų juodieji šokoladai, o pieniškuose ir cukraus daugiau, ir kakavos mažiau, tad jie labiau skatina susidaryti aplinką, palankią kariesą sukeliančioms bakterijoms. Žinoma, jei ir tas pats šokoladas bus kiaurą dieną burnoje – nieko gero…

Skandinavai turi tokią taisyklę – vaikai valgo saldumynus kartą per savaitę, kiek jiems norisi, bet po to kuo kruopščiausiai išsivalo dantis.

Kuo daugiau seilių, tuo geriau

Norint išsaugoti sveikus dantis, reikėtų valgyti maisto, kuris skatina savaiminį burnos valymąsi, didina seilėtekį – tai žalios daržovės ir vaisiai, aišku, geriausiai nesmulkinti. Kad vaikas įdėtų daugiau jėgų kramtydamas, tuomet daugiau išsiskiria seilių, nuplaunančių dantukus, skatinamas žandikaulio vystymasis. Pastaraisiais metais pastebima, kad daugelio vaikų susigrūdę dantukai – be daugybės įvairiausių priežasčių, tai lemia ir smarkiai perdirbto, sutrinto maisto vartojimas, kuomet kramtymui reikia minimalių pastangų.

produktai0069

Kramtomoji guma skatina didesnį seilių išsiskyrimą, tad dantys natūraliai valosi

Kramtomoji guma skatina didesnį seilių išsiskyrimą, tad dantys natūraliai valosi, bet paskaičius kramtomosios gumos sudėtį, „valgomų“ ir juolab naudą teikiančių medžiagų nelabai matyti, tad apie jų vartojimą tesprendžia patys tėveliai.

Kartais tėvai klausia, ar vakare obuolys atstos dantų valymą. Valgant obuolį, padidėja seilėtekis, tad skatinamas natūralus dantų apsivalymas, bet, kita vertus, tai rūgštus produktas, tad šepetėlio pakeisti negali.

Citrinų mėgėjams

Be gerųjų vaisių savybių, reikia atminti ir tai, kad jie turi nemažai rūgšties. O pati rūgštis, net be kariesą sukeliančių bakterijų, sukelia emalio erozijas (tirpimą). Erozijos dažnos tiems, kurie be saiko graužia citrinas. Tuomet geriausia po ypač rūgščių produktų nevalyti dantų, nes rūgštis dar labiau nuniokoja emalį, geriausia būtų išskalauti burnos ertmę pienu ar vandeniu. Todėl tėveliams patariame, kad mokytų vaikus išsivalyti dantis pavalgius lipnių produktų, o pavalgius rūgštaus maisto pakanka tik skalavimo, čia valymas šepetėliu net pakenktų.

Dėl kenksmingo rūgšties poveikio verta paminėti ir gazuotus gėrimus –- jie turi ir ypač didelį cukraus kiekį ir rūgšties, tad tokių gėrimų mėgėjai tikrai „nukankina“ savo dantis. Sultys, jei jose dantis nemirksta kiaurą dieną, ar dar blogiau naktį, mažiau kenkia nei gazuoti saldūs gėrimai.

Sveiki užkandžiai

Dantukams nekenkia tinka be jau minėtų nesmulkintų daržovių (morkų, agurkų, įvairių ropelių, patarnokų) įvairiausi sūriai, riešutai. Taip pat pastebėta, kad šeimose, mėgstančiose gausiai gerti arbatą (ypač žalią ar juodą) mažiau bėdų dėl sugedusių dantukų.

Be to, patys tėveliai gali pabandyti patyrinėti vaikų mitybą – tereikia bent kelias dienas, iš jų bent vieną savaitgalio dieną, kruopščiai rašyti viską, ką ir kada vaikas įsideda į burną. Dažnai pamačius ,,juodu ant balto” viską surašyta, patiems atsiveria akys, kas nelabai gerai daroma. O prireikus visuomet galima ateiti pas dantų gydytoją, kad padėtų šį sąrašėlį išsinagrinėti…

Odontologė Daiva Janavičienė

„Mamos žurnalas“

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


7 − = trys

Kitos temos: