
Tikriausiai mamoms nereikia aiškinti, kad vaiko dantukais svarbu rūpintis nuo pat gimimo. Tačiau dauguma paprieštaraus, kad ir geriausiai prižiūrimi dantukai genda.
Kas apskritai lemia žmogaus dantų stiprumą? Vieno atsakymo nėra. Dantų atsparumas ėduoniui būna nulemtas ir genetinių veiksnių, paveldėjimo.
Nepilnavertis pieninių dantukų audinys gali susiformuoti dėl mamos persirgtų ligų nėštumo metu ar vaiko ligų pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.
Tačiau ir labai silpni dantys gerai prižiūrimi gali išlikti sveiki. Konsultuoja gydytoja odontologė Vilija Matulionytė.
Pirmą dantuką valykite
Išdygus pirmajam dantukui, jį būtina pradėti valyti. Mat tiek mamos piene, tiek mišinėliuose yra angliavandenių, nuo jų apnašos susidaro ir ant vieno dantuko. Tos apnašos žaloja dantų emalį, lygiai taip pat, kaip ir angliavandenių turintis maistas „kankina“ mūsų, suaugusiųjų, dantis. Daugelis tėvų mano, kad dantis reikia pradėti valyti tik nuo 3 metų. Dėl tokio klaidingo įsitikinimo dažnai 3–4 metų vaikų priekiniai dantukai būna visiškai sugedę.
Dantukai genda naktį
Priekiniai sugedę dantukai dar vadinami buteliuko sindromu. Šis pavadinimas atsirado dėl to, kad priekiniai dantukai dažniausiai sugenda vaikams, kurie maitinami pienu ar saldžiais mišiniais iš buteliuko, ypač naktį. Miegant išsiskiria gerokai mažiau seilių, todėl į burną patekę angliavandeniai tvirčiau nusėda ant dantų paviršiaus. Jei nustojote maitinti krūtimi, o kūdikiui jau išdygę pieniniai dantukai, patariama naktimis mažylio nebemaitinti, o jei kitaip neįmanoma, duoti nesaldintų skysčių, geriausiai vandens.
Kaip valyti pirmuosius dantis
Nors atrodys tikrai linksmai, bet vos išdygus pirmajam dantukui, įsigykite nedidelį vaikišką, būtinai minkštą, dantų šepetėlį. Stenkitės dantukus nuvalyti iš visų pusių – tiek iš išorės, tiek ir iš vidaus. Vaikams, maitinantiems naktį, apnašos ypač kaupiasi ant gomurinio dantų paviršiaus. Dantukus reikėtų valyti 2–3 kartus per dieną.
Kartu valytis dantis – iki 7 metų
Vaikiškose dantų pastose nėra daug fluoro ir kitokių medžiagų, galinčių pakenkti vaiko sveikatai, jei jis pastos prisivalgytų. Vis dėlto pasta – tik pagalbinė priemonė, svarbiausia – kaip gerai mechaniškai nuvalysite dantis. Daugelis mamų skundžiasi, kad 1,5 metų vaikai pradeda priešinti ir nesileidžia, kad tėveliai jiems valytų dantis.
Vaikas viską nori daryti pats, tačiau nesugeba gerai nusivalyti dantų. Padėti vaikams valytis dantis patartina iki 7 metų, kol vaikas sąmoningai išmoks stebėti savo judesius ir valymosi kokybę. O su mažiukais prireiks jūsų fantazijos. Kai kurie tėvai sugalvoja žaidimų, kai kartu valomos burnytės žaisliukams, vaikas gali „padėti“ jums išsivalyti dantis. Tik jokiu būdu nevalykite savo dantų su vaiko šepetėliu, o jo – su savuoju. Vaikų burnos mikroflora labai skiriasi nuo jūsų, apsikeitimas šepetėliais gali pagreitinti vaiko dantų gedimą. Gerai, jei vaikas mato suaugusiuosius, besivalančius savo dantis. Maži vaikai linkę kopijuoti – o tai geras pavyzdys.

Bulvių traškučiai blogiau, nei saldainiai
Vaikui paaugus svarbu ir mityba. Ne taip svarbu, kiek vaikas valgo angliavandenių, bet kaip dažnai ir kokios konsistencijos. Angliavandeniai – tai ne tik cukrus ir tai, kas saldu. Tai ir miltai, krakmolas. O tokie produktai kaip sausainiai, riestainiai, bandelės ir bulvių traškučiai – dar greičiau apneša dantis nei saldainiai. Svarbu, kad vaikas nevalgytų visą dieną ištisai.
Jei pakankamos pertraukos tarp valgių, burnoje spėja seilių, kurios neutralizuoja rūgštis, susidarančias ant dantų paviršiaus skylant angliavandeniams. Kuo mažiau perdirbtas maistas, tuo sveikiau dantims ir bendrai sveikatai. Maistas turi turėti pakankamai vitaminų ir mineralinių medžiagų, svarbiausia – kalcio, kurio daugiausia yra pieno produktuose. Kalcis padės stiprinti dantis iš vidaus. Jis irgi reikalingas bręstantiems nuolatiniams dantims. Vėlyvą rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį naudinga pavartoti papildomai kalcio su vitaminu D.
Dar viena papildoma profilaktikos priemonė yra fluoro lašeliai ir čiulpiamosis tabletės. Fluoras stiprina danties audinį ir trukdo susidaryti apnašoms. Tokias papildomas priemones patarčiau vaikams, kurie daugiau serga, vartojo antibiotikų, taip pat tiems, kurių tėvelių dantys labai silpni.
„Mamos žurnalas“