Naudojame pastas su fluoru jau labai seniai, bet vaikų dantys vis tiek genda. Ar yra pastų su papildomomis stiprinančiomis medžiagomis – gal fluorui reikia „pastiprinimo“ ?
Atsako gydytoja odontologė Nida Poškutė
Dantų pasta reikalinga jau išdygus pirmajam dantukui. Burnoje daug bakterijų, jau išdygus pirmajam dantukui, atsiranda bakterijų, sukeliančių ėduonį.
Renkantis dantų pastą vaikams, reikia atsižvelgti į amžių, kuris parašytas ant pakuotes. Skirtingo amžiaus vaikams rekomenduojamas skirtingas veikliosios medžiagos (fluoro) kiekis.
Fluoras stiprina emalį, deja, to kartais nepakanka. Technologijos nestovi vietoje, yra pastų, kurių veiklioji medžiaga yra bioaktyvūs mikrokristalai, labai panašūs į hidroksiapatito kristalus, sudarančius dantų emalį. Todėl, kai atsiranda pažeidimas, šie mikrokristalai gali užpildyti mikroįtrūkimus, taip sutvirtindami emalį (vyksta dantų emalio remineralizacija).
Pirkdami pastą, skaitykite etiketę ir ieškokite ne tik fluoro kiekio, bet ir žymos apie mikrokristalus (mikrorepair).
Pastą reikėtų mokytis išskalauti. Labai maži vaikučiai to padaryti nemoka, todėl reikėtų naudoti labai mažą dantų pastos kiekį, kad pastos prarytų kuo mažiau. Yra priemonių, kurios tepamos ant dantukų ir jų skalauti nereikia, tačiau šių priemonių paskirtis yra kita.
Žinoma, vien tik dantų pastos nepakanka. Svarbu nuvalyti dantis kruopščiai iš visų paviršių, kad neliktų jokių apnašų.
Ar pritariame kartkartėmis pastą pakeisti? Manau, kad tai yra labai individualu. Kiekvienas turime patinkantį dantų šepetėlį, taip pat galbūt ir dantų pastą. Svarbu, kad dantų pasta turėtų veikliąją medžiagą, kuri apsaugo nuo ėduonies. Vaikams svarbu pastą pasirinkti pagal amžių, o suaugusiesiems pastą reikėtų rinktis atsižvelgiant į poreikius, dantų ir dantenų būklę.
Aš asmeniškai naudočiau ryte pastą su fluoru, vakare pastą su mikrokristalais. Kalbant apie dantų šepetėlius – juos reikėtų keisti kas 3 mėnesius, net jei šie dar atrodo tinkami.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai