Kaip krenta pieniniai dantys

pieniniai dantys

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Kai iškrenta pirmasis pieninis dantukas, namuose pradeda lankytis Dantukų fėja. Jos vizitai kartosis ir kartosis – kol po kokių 7 metų iškris paskutinis krūminis pieninukas. Su gydytoja odontologe Rasa Leončikaite kalbamės apie dantukų keitimąsi.

Kokia tvarka krenta pieniniai dantukai?

Dantukų keitimasis prasideda apie 5 metus, o baigiasi – apie 12.

Dažniausiai pirmieji pradeda klibėti ir iškrenta anksčiausiai išdygę dantukai, t.y. pieniniai apatiniai kandžiai. Tai atsitinka apie 5-7 metus. Tuo pačiu metu vaikas netenka ir pieninių viršutinių centrinių kandžių. Šoniniai viršutiniai ir apatiniai kandžiai iškrenta 6-8 metais. Po poros metų, t.y. 8-11 metais, iškliba pirmieji pieniniai krūminiai dantukai, tuo pačiu metu ar metais vėliau vaikas atsisveikina ir su apatinėmis iltimis. Paskutiniai krentantys pieniniai dantukai dažniausiai yra viršutinės iltys ir abiejų žandikaulių antri krūminiai. Jų netenkama 9-12 metais.

Tokia seka turėtų kristi dantukai, jei kaita vyksta natūraliai, be ankstyvesnio dantų netekimo dėl traumų ar ligos.

Kada po pieninio dantuko iškritimo pasirodo nuolatinis dantis?

Nuolatinių dantų užuomazgos pradeda formuotis jau vaikeliui gimus, o pieniniai dantukai būna beveik susiformavę vaisiaus žandikauliuose jau nėštumo metu (14-19 savaitę). Nuolatinio danties užuomazga pamažu bręsta ir artėja kaule pieninio dantuko šaknies viršūnės link, taip stimuliuoja šaknies rezorbciją – tirpimą. Pieninio danties šaknis trumpėja, kol galiausiai lieka tik prie dantenų vos besilaikantis paslankus vainikas, kuris nesunkiai iškrenta. Tuo metu netoli dantenų krašto jau būna priartėjęs nuolatinis dantukas, kuris visai netrukus, pašalinus pieninuką, pasirodo burnytėje. Dantis pradeda dygti, kai yra susiformavęs visas vainikas ir 1/2-3/4 šaknies. Pilnai išdygus dantukui dar 2-3 metus vyksta šaknies viršūnės formavimasis.

Jei pieniniai dantukai nebuvo pažeisti, jų šaknys tirpo tolygiai, tai iškritus pieninukui, nuolatinio dantuko ilgai laukti nereikia. Jis pasirodo po keleto savaičių, daugiausiai – po poros mėnesių.

Ar visada į pieninio danties vietą išdygsta nuolatinis dantis?

Retais atvejais iškritus pieniniam dantukui nuolatinis neišdygsta. Taip gali atsitikti, jei nesusiformuoja nuolatinio danties užuomazga. Dažniausiai neišdygsta šoniniai kandžiai viršutiniame žandikaulyje ir antri kapliai apatiniame. Pastebima, kad neretai tai būna paveldimas bruožas. Neišdygsta tie patys dantukai abiejose žandikaulio pusėse, rečiau nesimetriškai – vienoje.

Hipodontija (kai nėra vieno ar kelių dantų) vystosi kartu su sisteminiais susirgimais: lūpų ir gomurio nesuaugimais, dauno sindromu, ektodermine displazija ir kt.

Kartais nutinka taip, kad nuolatinis dantis negali pasirodyti burnytėje, nes jam trūksta vietos dantų lanke, yra susiformavęs pernelyg didelis danties vainikas ar migruodamos kaule vietomis pasikeičia dantų grupės. Per anksti netekus pieninio danties, alveolinės ataugos viršūnėje gali susidaryti storas kaulinio audinio sluoksnis, trukdantis dygti nuolatiniam dančiui. Priekiniai dantys, ypač viršutiniai, gali laiku neprasikalti ir dėl alveolinės ataugos kraštą dengiančios storos gleivinės.

Nustatyti, ar nuolatinio danties užuomazga yra, ir kur ji, padeda rentgenogramos.

Ar reikia nerimauti, jei 7 metų vaikučiui dar nė vienas dantukas nekliba?

Jei pieniniai dantukai dygo vėliau nei daugumai, tai tikėtina, kad dantukų kaita irgi prasidės vėliau. Neišnešiotiems, gimusiems per mažo svorio, lėčiau bręstantiems vaikučiams pieniniai dantukai ima klibėti ir krenta vėliau.

Jei išdygo visi pieniniai dantukai, vaikutis auga sveikas, tikrai turėtumėte sulaukti pasirodančių ir nuolatinių dantukų apie 8-10 metus.

Norėčiau atkreipti dėmesį, kad tikrai dažnai pasitaiko, jog belaukdami, kada iškris pieniniai dantukai, tėveliai nepastebi dygstančio pirmo nuolatinio krūminio dantuko, kuris pasirodo neiškritus nė vienam pieniniam krūminiam, o paaugus žandikauliui ir atsiradus vietos už visos pieninių dantų eilės. Tai atsitinka 5-8 metais, kai visi pieniniai tuo metu dar gali stovėti kuo tvirčiausiai.

Per kiek laiko pasikeičia visi dantukai?

Dantukai pradeda kristi apie 5-7 metus nuo apatinių ir viršutinių centrinių pieninių kandžių. Vėliausiai išdygsta antrieji krūminiai viršutiniame žandikaulyje – 10-14 metais. Patys paskutiniai apie 17-21 metus dar pasirodo treti krūminiai – „protiniai“ – dantys. Tiesa, jie yra dažniausiai neišdygstantys dėl vietos trūkumo dantų lanke, dėl netaisyklingos padėties ar net ir visai nesusiformuojantys. Jų nebuvimas – visiškai normalu.

Ar normalu, jei dar neiškritus pieniniam dantukui šalia pasirodo nuolatinis? Ar skubėti rauti pieninį?

Kartais sutrinka normali pieninio danties šaknies rezorbcija (tirpimas). Taip dažnai būna, jei pieninukas anksti buvo gydytas šalinant dantuko nervą, ar buvo supūliavęs. Šaknų tirpimas gali visai sustoti ar vykti netolygiai – gali tirpti tik viena šaknis iš dviejų ar tik viena jos pusė. Dėl to dantukas tvirtai laikosi, tuo tarpu nuolatinis priartėja ir net pasirodo burnytėje, deja, ne savo vietoje. Tuomet reikia skubiai pašalinti pieninį dantį ir palikti laisvą kelią nuolatiniam dygti. To nepadarius nuolatinis dantis išdygs kreivai, ne savo vietoje, dėl to vėliau gali prireikti ortodontinio gydymo.

Ar reikia klibinti dantukus? Ką daryti, jei patiems nepavyksta išrauti?

Iš anksto klibinti dantukų nereikia. Kai jau pradeda klibėti, vaikučiams jie pradeda šiek tiek kliudyti, erzinti, niežėti dantenas. Tada vaikai patys ima klibinti juos, taip paspartina dantukų keitimąsi ir dažnai net patys išsirauna. Tokiu atveju viskas puiku.

Kartais apžiūros metu pastebiu, kad dantukas jau juda ir pagal laiką turėtų kristi, ypač jei kitoje pusėje to paties dantuko jau nebėra, ir siūlau rauti.

Vaikai, dažniausiai tie, kurie visus dantukus iki tol išklibino patys, linkę „derėtis“ ir prašo palikti tai padaryti jiems patiems. Jei dar nematyti nuolatinio toje vietoje, palieku ir liepiu klibinti – pagreitinti kritimą.

Jei dantukas kliba, skauda kramtant, paburkusios skausmingos dantenos, jau dygsta nuolatinis toje vietoje ir nepavyksta pašalinti patiems, būtina kreiptis į savo odontologą, kur padės atlaisvinti kelią nuolatiniam dantukui.

Ar dantukų keitimasis rodo vaiko subrendimą mokyklai?

Anksti besikeičiantys dantukai rodo ankstesnį brendimą. Pastebima, kad dantukai dabar vaikams kristi pradeda anksčiau nei prieš 10-20 metų.

Tačiau pagal dantukų keitimąsi nereikėtų spręsti apie vaikučio pasirengimą keliauti į mokyklą ar dar metus palaukti.

Nuolatinių dantų dygimo laikas

Dantys Viršutiniai Apatniai
Centriniai kandžiai 5-8 m. 5-7 m.
Šoniniai kandžiai 5-9 m. 6-8 m.
Iltiniai 8-13 m. 8-11 m.
Pirmieji kapliai 7-11 m. 8-11 m.
Antrieji kapliai 8-12 m. 8-13 m.
Pirmieji krūminiai 5-7 m. 5-7 m.
Antrieji krūminiai 10-14 m. 9-13 m.
Tretieji krūminiai 17-21 m. 17-21 m.

Kada dėl nelygiai sudygusių dantukų laikas kreiptis į ortodontą?

Ortodontinis gydymas efektyviausias, lengviausias ir pasiekiama rezultatų per trumpiausią laiką, jei atliekamas augimo periodu. Kol yra tik pieniniai dantys, apie nuolatinių dantų būsimą padėtį dar kalbėti anksti. Kartais jau pieninio sąkandžio metu diagnozuojamos kai kurios sąkandžio anomalijos. Pieniniame sąkandyje ortodontinis gydymas taikomas itin retai. Išimtis – jei anksti netenkama pieninių dantų. Jei tenka kur kas anksčiau, likus 2-4 metams iki natūralaus danties kritimo, išrauti pieninius krūminius dantukus, kad būtų išsaugota vieta nuolatiniams dantims, ortodontai net ir labai anksti deda vietą laikančius aparatus.

Dantukams pradėjus keistis, dažniausiai jau galima matyti, ar jie dygsta taisyklingai. Pasikeitus centriniams kandžiams ir išdygus pirmiems krūminiams nuolatiniams dantukams ir įtariant dantų padėties ar sąkandžio anomalijas, derėtų kreiptis į ortodontą konsultacijai. Kiekvienu konkrečiu atveju būtinybę ir tikslesnį laiką nustatyti turėtų padėti jūsų odontologas, o kada pradėti gydymą, nuspręsite kartu su ortodontu.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

2 komentarai kategorijoje “Kaip krenta pieniniai dantys”

  1. Rima
    2018/04/26 at 13:59 #

    Ka daryti dar mano mergaitei 6 metai su puse praktiskai. Dar virsutinei priekinei dantukai neiskrite o auga antras dantukas is vidaus

  2. Jolanta
    2018/08/29 at 08:53 #

    Sveiki.sunui jau 11-ka.taciau virsutinis priekinis dantukas vienas isdyges.o kitas net neiskrites dar.ar verta nerimauti?

Palikite atsiliepimą


− 4 = du

Kitos temos: