Dabar parduotuvėse ir vaistinėse didelis vaikiškų dantų šepetukų bei pastų pasirinkimas, bet tėveliams dažnai kyla klausimų, kokie vaikui geriausi. Į Jūsų klausimus atsako gydytoja vaikų odontologė Rasa Račienė.
Pirmasis šepetukas
Dantų šepetukų gamintojai stengiasi savo produkciją pritaikyti kiekvienai amžiaus grupei.
Ant mamos piršto maunami pirmojo dantuko šepetėliai patogūs valant pačius pirmuosius dantukus, tačiau išdygus krūminiams dantims, jo tikrai neužteks švarai užtikrinti. Jeigu anksčiausiai išdygę kandžiai turi tik du lygius paviršius, kuriems nuvalyti gali užtekti ir užmaunamo ant piršto šepetėlio, tai krūminis dantis pasižymi sudėtingesne anatomine forma, jo kramtomasis paviršius turi įvairių griovelių, kuriems švariai išvalyti reikėtų įprasto dantų šepetėlio. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vaikiško šepetėlio galvutė turi būti maža, o šereliai – ypač minkšti.
Bet kokį šepetuką rekomenduojama pakeisti kas 2–3 mėnesius, o jei vaikas sukramtė šepetėlį ir jo šereliai išsiskėtė, pakeisti teks ir dažniau.
Valymo taisyklės
Dabar internete galima rasti filmų, kuriuose mokoma, kaip taisyklingai valyti dantukus. Yra ir animacinių filmukų, skirtų patiems vaikams, kad jie suprastų, kodėl valyti dantukus taip svarbu.
Priminsiu pagrindinius valymo principus.
Dantų valymas nebūtinai turi vykti vonioje! Galite išbandyti dantų valymą ant sofos, lovos ar vystymo stalo. Svarbiausia, kad matytumėte, ką valote, kur yra šepetėlis, ar visus dantis pasiekėte. Jei vieni dantų paviršiai lieka nuvalyti, kiti ne, ėduonies pavojus išlieka.
Patogiausia gulinčiam mažyliui valyti dantis stovint jam virš galvos: jums pasilenkus, vaikutis matys jūsų akis, šypseną, o jūs patys, pakėlę vaiko lūpą aukštyn, puikiai matysite ką reikia nuvalyti. Vyresnį vaiką galima pasisodinti sau ant kelių ir jo galvytę palenkti taip, kad būtų matyti visi dantukai. Tinka ir dviejų kėdžių sistema: jūs sėdite ant aukštesnės kėdės, mažylis šalia – ant žemesnės kėdutės. Vaiko galvytę guldykite sau ant kelių ir taip valykite dantis.
Dantis valykite sukamaisiais ir šluojamaisiais judesiais. Venkite tiesių judesių! Galite ne tik pažeisti dantų emalį, bet yra pavojus, kad apnašą, esantį ant dantų paviršių, sustumsite į tarpdančius!
Dantis valykite tik išsižiojus: sukandus dantis valymas yra visiškai neefektyvus, nes nepasieksite išvalyti tų danties vietų, kur apnašas kaupiasi labiausiai (kramtomųjų paviršių įdubimų ir vagelių, tarpdančių). Neskubėkite valydami dantis! Vienoje vietoje šepetėlis turėtų „atidirbti“ apie 5 sekundes, kad tikrai nuvalytų susikaupusias apnašas. Nepamirškite nuvalyti ir visų dantų paviršių: išorinio, kramtomojo, vidinio ir tarpdančių.
Jeigu vaikas turi išdygusius visus 20 pieninių dantų, valymas, kiekvienam danties paviršiui skiriant po 5 sekundes, užtruks 2 minutes. Jei vaikas turi mažiau nei 20 dantų, greičiausiai užtruksite trumpiau.
Mūsų odontologai rekomenduoja, kad vaikams iki 7 metų dantis valytų tėvai. Nors Lietuvoje negalime pasidžiaugti puikiais dantų ėduonies prevencijos rezultatais (kas antram vaikui iki 3 metų sugenda dantys), vis dar pasitaiko labai daug tėvų, kurie savo pareigą valyti vaikui dantis supranta tik kaip liepimą pačiam vaikui eiti į vonios kambarį ir išsivalyti pačiam dantis. Tuo metu, pavyzdžiui, Švedijoje, kur vaikai tikrinami pas gydytoją odontologą tik nuo 3 metų amžiaus (iki to laiko jie nesusiduria su dantų gedimo problemomis), tėvai savo atžaloms dantis valo iki 12 metų!
Tarpdančių siūlas
Tarpdančių siūlai vaikams reikalingi, jei dantys susigrūdę. Gydytojai juos rekomenduoja, kai yra aktyvus ėduonies procesas ar nustatoma kitokių dantų ėduonies rizikos veiksnių.
Tarpdančių siūlas turėtų būti plonas, jį įvesti į tarpdantį reikėtų švelniai, stipriai nespaudžiant, kad nepažeistumėte dantenos.
Vaikiška pasta
Nuo pat pirmojo dantuko odontologai Lietuvoje rekomenduoja naudoti pastas su fluoru.
Šios rekomendacijos pagrįstos labai bloga vaikų burnos sveikata. Toje pačioje Švedijoje vaikų dantys nuo pirmojo dantuko valomi su 1000 ppm fluoro turinčia pasta, nesibaiminant nepagrįstų gąsdinimų fluoro žala. Naujausiose rekomendacijose apie dantų pastų su fluoru naudojimą siūloma nenaudoti skanių pastų, kad vaikas jų paprasčiausiai nerytų. Pabrėžiamas ir pastos kiekio dydis: patiems mažiausiems užtenka tik sutepti šepetėlio šerelius, neviršijant ryžio kruopelės dydžio, vyresniems vaikams užteks žirniuko dydžio pastos kiekio.
Kol vaikas nemoka išskalauti dantų pastos, tėvams, išspaudžiantiems rekomenduojamą pastos kiekį, nerimauti nereikėtų.
Jeigu pasta bus mėtinė, vaikas greičiausiai jos ir neris, o jei ji bus jam skani, tokiame kiekyje esantis fluoridas suteiks dantims atsparumo ėduoniui, bet nesusikaups organizme. Mokslinių tyrimų analizė rodo, kad pavojus mažiems vaikams susirgti dantų fluoroze gresia tik naudojant didelius kiekius pastos, turinčios daugiau nei 1000 ppm fluorido.
„Mamos žurnalas“