„Padėkite, mūsų kūdikis bijo vandens. Dėl to kiekvienos maudynės tampa tikra kančia. Nors maudymasis trunka vos 5 minutes, vaikutis rėkia nenumaldomai“, – rašo skaitytoja. Kaip prisijaukinti vandenį?
Bijo tėvai, bijo ir vaikas
Naujagimiai visiškai nebijo vandens, juk 9 mėnesius mamos pilve juos supo vaisiaus vandenys. Taip pat ir pirmosios maudymo procedūros namie dažniausiai nesukelia jokių problemų. Tačiau neretai kūdikiams ir mažiems vaikams išsivysto baimė vandeniui. Viena galimų priežasčių gali būti tai, kad maudomi kūdikiai jaučia tėvų neužtikrintumą ir pasimetimą, o ne atsipalaidavimą. Jausdamas tėvų baimę kūdikis ims instinktyviai priešintis vandeniui. Gali būti, kad kada nors nardydamas mažylis gurkštelėjo vandens arba besimaudant į akis papuolė muilo ar šampūno, kuris nemaloniai graužė vaikučio akytes.
Vandeninė atmintinė
Jei pasitikėjimas vandeniu kartą sužlugdytas, pamažu jį reikia atstatinėti. Tėčiui ir mamai reikia apsišarvuoti kantrybe, o maudynių metu – daugybe raminančių žodelių. Pasinaudokite šia „vandens jaukinimosi“ atmintine:
- Maudydami vaikutį, visada būkite geros nuotaikos. O kūdikis turėtų būti nealkanas ir nepavargęs.
- Šiltame vonios kambaryje pasiruoškite visus reikmenis, reikalingus maudymo metu ir po jo (kempinę, rankšluosčius, šampūnus, svarius drabužėlius), kad išvengtumėte staigių neplanuotų judesių ir paniką keliančių situacijų.
- Į vaiko vonelę įdėkite poroloninį ar guminį įdėklą ar stovą, kad vaikas neslydinėtų, tuomet patys jausitės saugiau ir jūsų vaikelis tai pajus.
- Paįvairinimui galite į vonią įdėti guminių žaisliukų ar duoti vaikui paprasčiausią plastikinį šaukštą iš virtuvės, kad juo galėtų pilstyti vandenį. Prie žaidimų turėtų prisijungtų ir tėvai, kurie bežaisdami nejučia perlietų vaiko nugarytę ar pilvuką vandenuku.
- Kartais vaikas, nepaisant visų tėvelių pastangų, vonioje jaučiasi vienišas ir nesaugus. Tokiu atveju vienas iš tėvų, prieš tai švariai nusiprausęs po dušu, gali į didelę vonią lipti drauge su mažyliu.
- Jei mažasis varliukas protestuoja tik prieš galvytės trinkimą, švelnučius jo plaukučius praskalaukite tik vandeniu, nenaudodami šampūno. Paprastai kūdikių plaukučiai labai nesusitepa, ir šampūno prireikia tik retkarčiais. Galų gale yra pirkti šampūnų, nuo kurių vaikų akytės neašaroja. Tik dėl jų naudos ir žalos netyla diskusijos, nes į šių priemonių sudėtį įeinanti medžiaga, kuri padeda išvengti ašarų, nėra visiškai ištirta ir saugi.
- Kai mažylis negali susitaikyti su tuo, kad jo galva ar veidas sušlaps, ant galvos, kaip skrybėlę jam uždėkite gelbėjimosi ratą, taip, kad pakaušis liktų neuždengtas. Tokiu būdu jūs galėsite mažiukui išplauti galvą su šampūnu nebijodami, kad putos ar muiluotas vanduo nutekės į akis. Jautresniems vaikučiams plaukus šlapinkite kempine.
- Jei, nepaisant visko, mažylis ims protestuoti, išimkite jį iš vandens ir nušluostykite. Nėra jokios prasmės tęsti maudymo procedūrą, kai vaikas neramiai reaguoja. Jei nors trumpą laiką vaikutis ramus pasėdėjo vandenyje, tai jau pažanga. Po maudynių vaikelį nuraminkite švelniai masažuodami ir glostydami, taip jis žinos, kad bet kuriuo atveju jis saugus, nes tėvai yra šalia.
Jei nors kartą vaikas patyrė vonioje kažką nemalonaus, nei tėtis, nei mama neįrodys, kad maudytis yra labai smagu. Tam nėra vieningo metodo – kiekvienam mažyliui reikalingos skirtingos priemonės. Ir jos turi būti taikomos kantriai, ne vieną, ir ne dvi dienas.
Parengė Rūta Giedraitienė