Bambos priežiūra – viena trumpiausių kūdikystės problemų, tačiau būtent ji sukėlė didžiausią medikų susipriešinimą. Kodėl kilo ši Bambos drama? Kaip prižiūrėti bambą?
Pirmoji stovykla: nerizikuokime ir likime prie 70° spirito
Lietuvoje ilgą laiką buvo liepiama (žodis „patariama“ čia netinka) virkštelę, o vėliau po nukritimo – ir bambutę – valyti 70° spiritu ir 5 proc. kalio permanganato tirpalu. Dar gimdymo namuose tėvai gaudavo receptą spiritui, o kalio permanganato būdavo kiekvienoje kūdikio vaistinėlėje – juk jo liepdavo pilti į vaikučių maudymui skirtą vandenį.
Naudoti kalio permanganatą kūdikių priežiūrai buvo sovietinių respublikų mada, kitur pasaulyje ši priemonė nebuvo populiari. Juo labiau kad pasirodė tyrimų, jog manganas (kalio permanganato dalis) yra toksiškas, pažeidžia nervų sistemą, randamas hiperaktyvių žmonių plaukuose. Tad 5 proc. kalio permanganato tirpalo prižiūrėti bambai buvo nesunkiai atsisakyta (naudojama tik išimtiniais atvejais).
O kaip dėl spirito? Ar jis per plonytę naujagimio odelę nepateks į kraują? 70° spirito oda nespėja absorbuoti, nes iki to laiko jis paprastai būna išgaravęs. Tačiau aprašyta atvejų, kai dėl itin uolaus spirto naudojimo virkštelei prižiūrėti naujagimiams įvykdavo alkoholio intoksikacija.
Kilus naujai bangai, kad reikia atsisakyti ne tik kalio permanganato, bet ir spirito, dauguma medikų… liko prie jų.
Argumentai: valymas medicininėmis priemonėmis sveikatai nekenksmingas ar minimaliai kenksmingas, užtat lengviau prižiūrėti bambą, apsaugo nuo bambutės infekcijos, kurios pasekmės gali būti liūdnos. Bambutę aplink virkštelę spiritu pakanka valyti kartą per dieną. Ir tik tada, jei virkštelė ilgai nenudžiūsta ir nenukrenta, aplink ją kaupiasi sekretas ir bakterijos, galima panaudoti kalio permanganato tirpalą.
Antroji stovykla: naudokime tik vandenį
Buvo atliktas tyrimais, kaip greičiau džiūsta ir nukrenta virkštelė, – ar tepant alkoholiu, ar netepant. Natūraliai gyjant ir nenaudojant alkoholio, virkštelės atsidalijimo laikas buvo 1,7 dienos trumpesnis nei naudojant alkoholį. Nė vienam iš tirtų 1811 naujagimių nebuvo infekcijos. Todėl galima teigti, jog virkštelės priežiūrai reikia tik virinto vandenėlio.
Beje, Vokietijoje naujagimio virkštelę seniausiai tik užspaudžia ir palieka džiūti kaip natūralų gamtos procesą. Po tokių procedūrų Vokietijoje jokių komplikacijų neįregistruota.
Trečioji nuomonė: naudokime kitas dezinfekavimo priemones
Aukso viduriukas visada geriausias? Jo laikosi daugybė pasaulio valstybių – bambos priežiūrai taiko įvairius dezinfekuojamuosius tirpalus. Tokių dezinfekuojamųjų priemonių, suderintų specialiai kūdikiams, rasite vaistinėse.
ATMINTINĖ „PASAULIO BAMBA“
Kiek laiko gyja virkštelė?
Virkštelės bigė išdžiūna ir nukrenta maždaug per 10–15 dienų po gimimo. Kad iki galo užgytų pati bamba ir susiformuotų įprastas „mazgelis“, prireikia dar kelių dienų. Kol nenukritusi virkštelės bigė, reikia atidžiai ją prižiūrėti.
Švara.
Seniau virkštelės liekaną buvo kategoriškai rekomenduojama valyti spiritu, tačiau vėlesni tyrimai parodė, kad ji greičiau džiūna ir nukrenta, jei tiesiog laikoma švariai, užtenka nešvarumus, sukrešėjusį kraują nuvalyti virintu vandeniu.
Sausumas.
Labai svarbu, kad virkštelės liekana būtų sausa, todėl po kiekvieno valymo vandeniu ar maudymo būtina nusausinti, vandens likučius galima sugerti popieriumi. Taip pat svarbu leisti virkštelės bigei „kvėpuoti“, todėl reikia atlenkti sauskelnių kraštelį, kad ji nešustų po sauskelnėmis. Jei namuose ir lauke gana šilta, geriau rengti marškinėliais ir sauskelnėmis, o ne sauskelnėmis ir smėlinuku (bodžiu), nes smėlinukas prisispaudžia prie kūno ir neleidžia orui gerai cirkuliuoti. Smėlinukai nepakeičiami, kai bamba užgyja.
Maudymas.
Kai kurie medikai virkštelės gijimo metu rekomenduoja naujagimius maudyti „sausuoju“ būdu – šiltoje patalpoje apnuoginant po vieną kūno dalį ir ją nuplaunant išgręžta kempine, taip paprasčiau prižiūrėti bambą, saugant bambos sritį nuo drėgmės. Tačiau jei vanduo yra tinkamas virkštelės liekanai valyti, vadinasi, nieko baisaus nenutiks, jei išmaudysite vaiką vandentiekio vandenyje ir po maudynių kruopščiai nusausinsite bambos sritį ir virkštelę.
Kvapas.
Normalu, jeigu nuo virkštelės liekanos (kulties) sklinda nestiprus kvapas. Kai pajaučiamas stiprokas nemalonus kvapas arba oda virkštelės prisitvirtinimo vietoje paraudo, patino, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju.
Nukritimas.
Leiskite virkštelės liekanai nukristi savaime, jokiu būdu nemėginkite atidalinti patys, net jei atrodo, kad laikosi „ant plauko“.
Kada kviesti gydytoją?
Normalu, gyjant bambai, pastebėti šiek tiek greitai sukrešančio kraujo, ypač atsidalinant virkštelei. Tačiau skubiai kreipkitės į gydytoją, jei atsiranda pūlių arba oda aplinka bambą parausta ir ištinsta, nes tai gali reikšti rimtą infekciją, kuriai reikalingas skubus gydymas. Infekcijų pasitaiko retai, tačiau būtinai pasirodykite gydytojui, jei:
Naujagimis verkia palietus virkštelę ar odą aplink bambą.
Oda aplink bambą paraudusi.
Nuo bambos sklinda nemalonus kvapas arba pastebite pūlingas išskyras.
Taip pat kreipkitės į gydytoją, jei virkštelės liekana nenustoja kraujuoti, nes tai gali reikšti kraujo krešumo problemas.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai