Viskuo kalta apsisukusi virkštelė

Jurates Ciakienes nuotr.jpg

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Labai prašau, nenumeskite mano laiško neperskaitę, išklausykite, nes mane iki šiol kamuoja klausimas: ką aš padariau ne taip?

Pastojau. Viską dariau, ką liepė gydytoja: lankiausi kas mėnesį konsultacijoje, gėriau vitaminus, saugojau sveikatą ir su nekantrumu laukiau, kol prabėgs devyni mėnesiai.

Septintą mėnesį gydytoja atliko ultragarso tyrimą. Aš paklausiau, gal matyti, kas gims, bet gydytoja atsakė, jog vaikutis guli taip, jog sunku pasakyti lytį, bet aišku viena, kad jis vystosi normaliai ir atrodo sveikas.

Sulaukėme ir devinto mėnesio. 38-ą savaitę nuvykau pas savo gydytoją. Tas apsilankymas skyrėsi nuo kitų. Kai pasakiau gydytojai, kad man kietėja gimda, ji nuramino, kad taip ir turi būti, nes organizmas ruošiasi gimdymui. Kai klausėsi vaisiaus širdies tonų, per 15 minučių jis sukrutėjo vos keletą kartų.

Gydytoja sakė, kad galėtų būti geriau, bet ne visi juda vienodu laiku. Vieni juda daugiau vakare, kiti ryte.

Aš nusiraminau. Gydytoja pajuokavo, kad kai ateisiu kitą kartą po keleto dienų, gal jau turėsime ir žolinuką – mat bus šv. Žolinės.

Išaušo Žolinių rytas, vyras vis dirsčiojo į mane, ar neprasideda gimdymas, bet aš jaučiausi gerai ir gimdyti tikrai nesiruošiau. Tą dieną nusprendėme niekur nevykti, išsikepėme šašlykų, visą dieną ilsėjomės. Po pietų priguliau, nusnūdau. Pabudusi dar neskubėjau keltis, įsijungiau televizorių, gulėdama glosčiau pilvelį. Kai praėjo pusvalandis ir nepajutau judesių, neišsigandau, nes pagalvojau, kad mano mažutis dar tingi keltis.

vaisius

Pixabay.com

Apsiverčiau ant kito šono ir laukiau spyrio. Kai ir tuomet mano pilvelis nesujudėjo, pradėjau savo kūdikį kelti švelniais stuksenimais. Vyras pasiūlė pasivaikščioti. Taip ir padariau, bet kūdikis nejudėjo, o pilvas pasirodė kažkoks kietas. Nuojauta man nieko nesakė, bet dėl viso pikto nutarėme nuvažiuoti į priėmimą ir pasitikrinti. Važiuodama aš vis raminau vyrą, kad mažutis tiek privalgė, jog dar miega.

Kai atvykome, prie mūsų priėjo užsimiegojusi sesutė ir paklausė, kas yra. Pasakiau, kad porą valandų nejaučiu vaisiaus judesių. Ji paguldė, paklausė širdies tonų, keletą minučių vedžiojo aparatu po pilvą, bet girdėjosi tik ūžesys. Aš gulėjau lyg apkvaitusi. Ji pasikvietė kitą sesutę, toji atstūmė dar vieną aparatą, bet ir tada nieko neišgirdo. Kai aš susinervinusi paklausiau, kas yra, jos sakė, kad čia seni aparatai, tad pakvies budintį gydytoją, ir jis pažiūrės. Gydytojas ultragarso aparato ekraną nusuko nuo mano akių, bet aš mačiau labai susirūpinusią jo veido išraišką. Jis sakė sesutei rašyti į kortelę visus nulius. Gydytojas, šluostydamas mano pilvą, pasakė, kad mano vaikas negyvas. Aš į jį žiūrėjau ir nesupratau, ką jis čia nusikalba. Juk aš žinu, kd motinos pilve kūdikiui niekas negresia. Kaip taip gali būti…

Nelabai prisimenu, kaip iš trečio aukšto atsidūriau pirmame, bet vyras sakė, kad bėgdama aš rėkiau, jog nereikėjo man čia važiuoti, čia gydytojai neišmano savo darbo ir kalba nesąmones.

Vėliau gydytojai aiškino, kad nesupranta, dėl kokios priežasties žuvo vaisius, ir kad reikia važiuoti į Kauno universitetines klinikas. Kaip per sapną važiavome į Kauną. Aš save raminau, kad ten geresni gydytojai, jie tikrai paneigs tokią žinią. Bet Kaune jaunas gydytojas padarė tyrimus ir dar kartą patvirtino, kad vaisius tikrai žuvęs, nėra jokių širdies tonų, ji išsiplėtusi. Jis ilgai su manimi kalbėjo, aiškino, bet nieko nesupratau ir nenorėjau suprasti.

Mums leido iki ryto apsiprasti su šia žinia. Visą tą laiką aš kalbėjausi su savo vaikeliu tarsi tikėdamasi, kad jis pabus, pakrutės, pajudins kojytę ar rankytę, o aš išrėksiu gydytojams, kad jie suklydo. Tačiau mano kūdikis gulėjo ramutis viename šone ir nejudėjo… Bet aš nepraradau vilties ir pradėjau laukti gimdymo – paskutinės vilties. Ryte pagimdžiau 3 060 g dukrytę…

Gydytojos pasakė, kad mano vaikas užduso apsisukus virkštelei. Virkštelė buvo apsisukusi net tris kartus: vieną kartą apie kakliuką ir į jį įsirėžusi, apie rankelę ir apsiraizgiusi abi kojytes. Jis sakė, kad tai retas dalykas, bet…

Labai prašau – parašykite kuo daugiau apie tokius atvejus, jų dažnumą, pasekmes. Ar įmanoma nuo to apsisaugoti ir kodėl taip atsitinka? Gal toks straipsnis padės kitoms mamoms. Nes to, ką patyriau aš, nelinkėčiau patirti nė vienai.

Edita iš Alytaus

Viskas apie virkštelę

nėštumas

Pixabay.com

Kalbamės su kauno II klinikinės ligoninės akušeriu ginekologu Kazimieru Kalvinsku

Kokio ilgio būna virkštelė ir ką lemia jos ilgis?

Vidutinis virkštelės ilgis – 50 cm (nuo 30 iki 90 cm), storis – 1,5 cm. Virkštele eina dvi arterijos (dešinioji ir kairioji) ir vena. Kraujagyslės yra ilgesnės už virkštelę, vena – ilgesnė už arterijas, todėl jos sukasi spirale. Virkštelės pagrinde yra drebutinis arba gleivinis jungiamasis audinys, dar vadinamas Vartono drebučiais. Dėl jų virkštelė yra stangri ir gimdymo metu mažiau užspaudžiamos virkštelės kraujagyslės. Virkštelę dengia amniono epitelis, o prie vaisiaus bambos žiedo – vaisiaus odos epidermis.

Virkštelė dažniausiai būna prisitvirtinusi prie placentos netoli jos centro, rečiau – krašte. Apie 1-2 proc. atvejų virkštelė būna netaisyklingai prisitvirtinusi ne prie placentos, o prie vaisiaus plėvių. Tuomet kraujagyslės, kol pasiekia placentą, gali būti lengvai pažeidžiamos. Teko stebėti porą atvejų, kai prasidėjus gimdymui nutekėjo rausvi vaisiaus vandenys ir plyšo vaisiaus plėvėse prisitvirtinusi kraujagyslė. Deja, tuoj pat žuvo vaisiai. Mirties priežastis – vaisiaus uždusimas, kurį lėmė virkštelės kraujagyslės plyšimas ir nukraujavimas.

Ilga (ilgesnė nei 70 cm) virkštelė apsisuka apie vaisiaus kaklą ar kitas kūno vietas. Teko stebėti, kad virkštelės buvo apsisukusios apie kakliuką net 5 ar 6 kartus. Tie apsisukimai sutrikdo virkštelės kraujotaką ir sukelia vaisiaus hipoksiją (deguonies trūkumą). Kitaip tariant, smarkiai apsisukus virkštelei vaisius dūsta.

Trumpa (trumpesnė nei 30 cm) virkštelė gali trukdyti vaisiui judėti, dėl to vaisiaus padėtis gali būti netaisyklinga. Gimdymo metu per trumpa virkštelė tempia placentą – todėl placenta gali per anksti atsidalinti, gali plyšti virkštelės kraujagyslės ar pati virkštelė.

Kodėl virkštelė apsisuka vaisiui aplink kaklą ir kitas kūno vietas?

Judant vaisiui ilga virkštelė gali apsisukti apie kakliuką, kūnelį, kojytes, rankytes. Vaisius motinos įsčiose reaguoja į triukšmą, vibraciją, mamos patiriamą stresą, medikamentus, alkoholį, cigarečių dūmus.

Vaisius į tai reaguoja judesiais. Jeigu judėti palankios sąlygos – daug vaisiaus vandenų – vaisius gali pralįsti pro virkštelės kilpą, tada susidaro tikrasis virkštelės mazgas arba virkštelė gali apsisukti apie kakliuką, kojytes, rankytes. Virkštelės apsisukimai pasitaiko kas trečiai gimdyvei, ir dažnai apsisukimų priežastys lieka neaiškios.

Jei virkštelė susimazgo, kas tada?

Virkštelės mazgai gali būti netikrieji ir tikrieji. Netikras virkštelės mazgas susidaro, kai viena kraujagyslė labai smarkiai susisuka aplink kitą, sudaro kilpą arba išsiplečia užspausdama šalia esančią. Netikrasis virkštelės mazgas vaisiaus hipoksijos nesukelia.

Kai neišnešiotas vaisius pralenda pro ilgos virkštelės kilpą, susimezga tikrasis virkštelės mazgas. Tai pavojinga, nes jei tikrasis mazgas per stipriai užsiveržia, vaisius dėl hipoksijos gali žūti. Jei mazgas užsiveržia nestipriai, vaisius vystosi lėtinės hipoksijos sąlygomis ir gali gimti mažesnio svorio. Be to, tada ir gimdymo metu pastebima vaisiaus hipoksija, kurios priežastys paaiškėja tik po gimdymo apžiūrint virkštelę ir placentą.

Kaip suprasti, kad virkštelės apsisuko ir vaisius patiria deguonies badą?

nėštumas

Pixabay.com

Hipoksijos požymiai yra:

sulėtėję ar išnykę vaisiaus judesiai;

padažnėję (daugiau nei 150 kartų per minutę) ar suretėję (mažiau nei 100-110 kartų per minutę) vaisiaus širdies tonai;

vaisiaus kardiotokogramose (KTG – tai vaisiaus širdies ritmo ir gimdos aktyvumo registravimas) atsiranda hipoksijai būdingų pakitimų;

tikrinant ultragarsu nustatomas sulėtėjęs vaisiaus augimas;

yra ir kitų požymių, kuriuos gali nustatyti tik gydytojas.

Gali susilpnėti vaisiaus judesiai. Man teko stebėti atvejų, kai pakartotinai gimdančioms moterims dėl virkštelės apsisukimų buvo netaisyklingos vaisiaus padėtys, gimdymo metu neslinko vaisiaus galvutė, buvo vaisiaus hipoksija.

Liaudyje paplitusi nuomonė, kad nėščiajai negalima kilnoti rankų, kabinti užuolaidų, nes gali apsisukti virkštelė. Ši nuomonė moksliškai nepatvirtinta.

Jei gydytojas įtaria vaisiaus hipoksiją, ieškoma priežasčių, gydomos nėščiosios ligos (jei jų yra). Gimdymo metu įtarus ar nustačius vaisiaus hipoksiją, taikomos įvairios pagalbos priemonės: gimdyvei duodama kvėpuoti deguonies, nutraukiamas gimdymo veiklos skatinimas. Jei šios priemonės nepadeda, gimdymą tenka užbaigti cezario pjūviu.

Ką turi daryti mama, kad virkštelė neapsisuktų? Kas išduoda, kad virkštelė yra apsiraizgiusi? Kaip reaguoti, jei kurį laiką nėra vaisiaus judesių?

Patarimai nėščioms moterims, kaip skaičiuoti judesius:

Vienas iš normaliai besivystančio nėštumo požymių – vaisiaus judesiai, kuriuos pirmą kartą gimdančios pajunta suėjus 20, o antrą ir vėlesnius kartus gimdančios – suėjus 18 savaičių. Pagal vaisiaus judesių dažnumą ir pobūdį galima spręsti apie tai, kaip vaisius jaučiasi gimdoje, ar nekilo grėsmė jo gyvybei.

Todėl, pačių nėščiųjų atliekamas vaisiaus judesių skaičiavimas labai svarbus.

Vaisiaus judesius reikia pradėti skaičiuoti nuo 32 nėštumo savaitės. Jei nėštumo metu buvo sutrikimų ar praeityje nesėkmingai pasibaigė nėštumas, gydytojai gali patarti vaisiaus judesius skaičiuoti ir anksčiau.

Kai judesių per 30 minučių suskaičiuojama mažiau nei 5, būtina skaičiuoti toliau – iki valandos. Jei ir tada judesių bus mažiau nei 5, reikia skubiai kreiptis į akušerį-ginekologą. Į gydytoją reikia kreiptis ir tais atvejais, kai jaučiate vien silpnus judesius arba pastebite, kad per kelias paras vaisiaus judesių skaičius gerokai (dvigubai ar daugiau) sumažėjo.

Įtarus vaisiaus hipoksiją nėščia moteris guldoma į ligoninę – reikia atlikti tyrimus.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , , ,

Rekomenduojami video

4 komentarai kategorijoje “Viskuo kalta apsisukusi virkštelė”

 1. Skaitytoja
  2015/03/25 at 00:33 #

  Patarčiau iš visos širdies šeimai, žmogui, patyrusiems tokią skaudžią nesėkmę perskaityti J.Markūnas „Gyvenimo nesėkmių ir ligų priežastys bei galimybės jų išvengti“.

 2. vilmantas
  2015/06/13 at 14:27 #

  Laba diena.esu Vilmantas iš Alytaus.užjaučiu Editą,jos vyrą del šio skaudaus įvykio.
  prieš 44 m man gimstant virkštelė buvo 2 kart apsisukusi apie kaklą,pasirodžiau visas mėlynas. turbut tai lėmė,kad tvankioj patalpoj alpdavau, ne tik vaikystej,bet ir suaugus.,be to-perdetai jautri psichika,paralyžiuojančios nepaaiškinamos baimės,nuolat atsikartojantis deguonies bado smegenyse pojūtis,budavau tarsi televizorius miego režime.
  kai jau turejau savo vaiku,pradejau dometis kodel mane tai vargina. pasirodo prieš man gimstant tėvo šalia jau nebuvo,gimiau vien mamos apsisprendimo dėka.turbut jos pergyvenimas,abejonės,vienišumo jausmas persidavė man mamos gimdoje ir aš nesaugiai jausdamasis,muisčiausi ko pasekoje-virkštelė dukart apivijo mano kaklą.galbūt nedaug trūko,kad….
  O štai Editos atveju,skirtingai- vaikelis buvo laukiamas abiejų tėvų…

 3. Ričardas
  2019/06/16 at 21:06 #

  Sveiki, aš skaitau visa tai ir vistiek nerandu atsakymo. Nuo ko priklauso bambagyslės( virkštelės) ilgis! Mūsu vaikelio buvo 1,20m tai beproto ilga! Kodėl ji užauga tokia? Ir nuo ko tai priklauso? Ar galima išvengti to?Ačiū!

 4. Aurelija
  2019/07/05 at 19:00 #

  Mano atvejas lygiai toks pat kaip autorės. Nėštumas buvo 38sav. Kai sąrėmiams prasidėjus nuvykome ligoninę, nebeužčiuopė gyvybės ženklų, netekome kūdikėlio. Kaip kodėl….? Atsakymo nerandu.( virkštelė apsivilkusi kaklelį).

Palikite atsiliepimą


− 1 = aštuoni

Kitos temos: