Keletas praktiškų patarimų, kaip kasdieninį švaros ritualą paversti maloniausiu ir naudingiausiu vaikui. Juk mažulio odelė tokia švelni ir gležna.
Draugiškos priemonės
Vaikų odos priežiūrai visada reikėtų naudoti tik vaikams skirtas kosmetikos priemones, kurios nekeičia odos pH.
Kuo mažesnis vaikas, tuo jautresnis jo odos paviršinis sluoksnis – epidermis, todėl kosmetikos priemonės turėtų būti itin švelnios. Geras pasirinkimas – priemonės, tinkamos ir odai, ir plaukams.
Vandens temperatūra
Vandens temperatūra turėtų būti panaši į kūno – 36-37°C. Net jei kai kurioms mamoms toks vanduo galėtų atrodyti vėsokas, jis tinkamiausias, nes vaikui nėra geras pernelyg didelis vandens ir aplinkos temperatūrų skirtumas.
Nei per šalta, nei per karšta
Svarbi ir kambario, kuriame maudomas vaikutis, temperatūra. Reikėtų vengti ir pernelyg vėsaus oro, kad vaikutis neperšaltų, ir per šilto, kad nesuprakaituotų. Tinkamiausia temperatūra – apie 21°C.
Muilas ar putos voniai?
Mažylio maudynėms tinka ir putos voniai, ir muilas, svarbu, kad jie būtų skirti vaikams. Tinka praturtinti vitaminais (A ir E), augalų ekstraktais (pvz., ramunėlių). Vaikams prausti skirtos priemonės neturėtų smarkiai putoti (smarkiai putojančiose yra daugiau agresyvesnių medžiagų), jose neturėtų būti ar bent jau turėtų labai mažai būti dažančių medžiagų.
Jei nėra vandens
Valomasis pienelis, aliejus ar drėgnos servetėlės yra praktiškos ir veiksmingos priemonės kūdikio odelei valyti kelionėje ar kitur, kai negalima mažylio nuprausti vandeniu, tačiau, kai tai įmanoma, geriausia prausti vandeniu.
Vakare ar dieną?
Nebūtina vaikutį maudyti būtent vakare. Tam vienodai tinkamas ir rytas, ir popietė, ir vakaras. Bet kuri mama ar močiutė iš patirties pasakys, kad vakare išmaudyto vaikelio miegas bus itin ramus ir saldus.
Pirštinė ar kempinė?
Nors abi maudymui yra vienodai tinkamos, kasdieną naudojamoje kempinėje, nors ir gerai ją plaunant, gali susikaupti nešvarumų. Tuo tarpu pirštinė ir švelni, ir lengvai plaunama, maudant mažylį, pirštine galima ir nuplauti nešvarumus, ir kūnelį švelniai pamasažuoti.
Švarut švarutėlis
Kūdikiai rubuiliukai atrodo nuostabiai su savo rievelėmis ant rankyčių, kojyčių, kaklo. Tik šioms vietoms būtina stropi priežiūra, nes ten odelė linkusi iššusti. Visas odos raukšles reikėtų kruopščiai išvalyti vatos tamponėliu ir patepti kremu, apsaugančiu nuo iššutimų.
Močiutės sako
Jei kūdikis verksmingas, neramus, kad jo miegelis būtų ramesnis, į vonelę maudant galima įpilti liepų žiedų nuoviro.
Švelnus rankšluostėlis
Medvilninis ar lininis? Neturi reikšmės. Svarbu, kad rankšluostis kūdikiui būtų švelnus, švarus ir jau kelis kartus skalbtas prieš naudojant. Svarbu, kad vaikutis turėtų savo rankšluostį ir kempinę, jais nesinaudotų kiti šeimos nariai. Būtina dažnai juos keisti.
Po vonios
Nereikia persistengti šluostant išmaudytą mažylį. Pakanka nusausinti odą švelniai prispaudžiant rankšluostį, trinti rankšluosčiu nebūtina. Užpakaliuką, visiškai nusausinus odą, galima patepti specialiu kremu, kad neišsausėtų nuo kieto vandens, kuris, deja, tiekiamas iš miestų vandentiekių.
Ko bijo mažasis?
Iki dvejų metų vaikai paprastai maudosi labai noriai. Vėliau gali ateiti laikas, kai mažylis „susipyksta” su vonia. Anksčiau mėgusio maudytis vaiko nebegalima įvilioti į vonią. Tai laikina. Reikia kantrybės ir fantazijos. Dažnai padeda mėgstami žaisliukai.
Koks kvapas!
Mamytė ir tėvelis kvėpinasi? Gali pasikvėpinti ir mažylis. Gaminami kvepalai ir patiems mažiausiems. Jų sudėtyje visiškai nėra alkoholio. Tik nereikia persistengti, ypač, kai vaikas jau nemažas ir nori kvėpintis pats. Geriausia lašelį kvepalų užpilti ant delno ir patrinti rankytes ar už ausų.
Kieno tokios dailios rankytės?
Ypač šildymo sezono metu mažylių oda linkusi sausėti, todėl vakarais nepamirškite patepti rankyčių kremu (tiks drėkinamasis kūdikių kremas). Nageliai greitai auga, todėl ne rečiau kaip kartą per savaitę juos reikia nukarpyti specialiomis žirklutėmis apvaliais galais.
Švarios ausys…
Aplink ausies landą nešvarumus geriausia išvalyti sudrėkintos vatos tamponėliu. Iki 3-4 metų amžiaus geriau naudoti vatos tamponėlius, nei pagaliukus su vata. Pačios ausies landos valyti nederėtų.
…ir dantukai
Dantukus svarbu pradėti valyti vos jiems išdygus. Iš pradžių drėgna skepetaite, vėliau – šepetėliu. Svarbiausia gerai dantukų priežiūrai – gerai mechaniškai išvalyti dantukus šepetėliu, pasta mažiau svarbi. Maži vaikai nesugeba patys gerai šepetėliu išsivalyti dantukų, todėl dantukus jiems reikia išvalyti.
Pasportuokime
Geriausia vandens procedūras derinti su masažu ir lengva mankštele. Tai teikia trigubą naudą – mažylis mankštos metu mėgaujasi oro voniomis, grūdinasi, stiprėja fiziškai. Be to, tai malonios bendravimo su mama akimirkos.
Šukuosena
Kad plaukai augtų sveiki ir stiprūs, pradedant antraisiais gyvenimo metais, reikia juos reguliariai kas 2–3 mėnesius pakirpti. Nors tai ir ne visada lengva, nes retai kuris mažylis noriai eina į kirpyklą.
Mergaitėms, kurios augina ilgus plaukus, plaukų galiukus vis tiek reikėtų kas 2-3 mėnesius palyginti.
Plaukams rišti ir segti reikėtų naudoti tik tokius segtukus ir gumytes, kurie nepeša plaukų. Plaukus šukuoti reikėtų tik šukomis retais dantimis.
„Mamos žurnalas“