Mama aplaižė čiulptuką ir sugadino kūdikio… dantuką

velykos 278

Pieninių dantų užuomazgos susiformuoja dar tada, kai vaikelis gyvena mamos pilvelyje

„Laba diena, mano sūneliui 1 metai ir 3 mėn. Ant priekinių viršutinių dantukų išryškėjo vaikiškas kariesas. Labai norėčiau daugiau sužinoti apie šią bėdą – kaip jos išvengti, kaip gydyti, kaip prižiūrėti tokiems mažiems dantukus. Tikrai būtų labai įdomu paskaityti, nes dėl tokios bėdos jau praradome viena dantuką, jis nuskilo visiškai“.

Ar pieniniai dantukai yra tokie jau trapūs, gležni, kad taip skylinėja, trupa?

Vaikai iki 5-7 metų turi pieninius dantukus. Jie pieniniais vadinami ne todėl, kad tinkami tik pieną gerti, o nuo visko, kas nesutrinta, subyra. Jie pieniniai todėl, kad yra baltos, vos su melsvu atspalviu spalvos – visai kaip pienas. Pieniniai dantukai yra gana tvirti ir labai aštrūs – tai gali paliudyti vaikų dantukus gydantys gydytojai, ypač jų pirštai. Tad šie dantys puikiai tinka graužti obuolius, morkas, ropeles, o tai dažnai pamiršta tėveliai…

Nuo ko priklauso, kad vienų vaikų pieniniai dantys stiprūs, o kitų – tokie gendantys?

Pieninių dantų užuomazgos susiformuoja dar tada, kai vaikelis gyvena mamos pilvelyje. Tad mamos ligos, vartoti vaistai, stresas, nepilnavertė mityba nėštumo metu gali lemti silpnesnius dantukus, o paties vaikiuko ligos ir vartori vaistai pieniniams dantukams visai neturės reikšmės, jų įtaką pamatysime tik nuolatiniuose dantukuose, kurie pradeda dygti 5-7 metais.

Pieninių dantukų ėduonis vadinamas „buteliuko kariesu“. Ar čia kaltas tik buteliukas?

Ankstyvas kariesas – gana dažnas reiškinys, atrirandantis vaikų burnytėse jau nuo metų amžiaus. Pats kariesas yra infekcinė liga, ją sukelia bakterijos, gyvenančios burnoje. Jų rūšių yra nemažai, bet labiausiai kariesą lemia streptococcus mutans bakterijos. Jas vaikiukas gauna iš mamos ar kitų jį prižiūrinčių asmenų seilių. Tad laižyti vaikų čiulptukus, ragauti maistą, naudotis tuo pačiu šaukšteliu, kramtyti maistą jokiu būdu negalima. Taip įteikiate vaikui kariesą sukeliančias bakterijas. Jei koks čiulptukas nukrito ant grindų, geriau nuplaukite jį vandeniu, o ne aplaižykite, grąžindami kūdikiui.

Jei sakoma, kad mamos piene yra antikūnų, kurie saugo nuo visų ligų, tai kodėl jie neapsaugo nuo ėduonies?

Be jokių abejonių tobuliausias maistas kūdikiui mamos pienas. Ne tik mažyliui, bet ir jo dantims. Pats pienas turi angliavandenių, kuriuos galėtų skaidyti bakterijos, palikdamos burnoje rūgštinę terpę, kurioje irsta danties audiniai. Bet pienas kartu ir apsaugo. Visų pirma, motinos pienas pats nekeičia taip pH, kaip tai daro pieno mišiniai. Mamos pieno sudėtyje yra imunoglobulinų IgA ir IgG, kurie apsaugo dantukus, o laktoferinas turi bakterijas streptococcus mutans naikinančių savybių.

Ar dantims turi įtakos, kaip pienas patenka į burną – žindant ar iš buteliuko?

Pats pienelio patekimo būdas iš krūties tiesiai į burnytę yra geresnis. Pienelis iš krūties patenka giliai į burnos ertmę tik aktyviai žindant – tam, kad vaikutis gautų naują porciją, reikia nuryti pirmąją. Iš buteliuko skystis gali tekėti pasyviai. Dažnai buteliukas tampa pavojinga dantims raminimo priemonė, ypač, kai jau ūgtelėjęs vaikiukas rankoje nešiojasi sulčių, saldintos arbatos ar pieno mišinį –dantukai nuolatos mirksta saldžiame skystyje, o bakterijos darbuojasi…

Kiek reikšmės turi pieninių dantukų higiena? Ar ji ką nors reiškia, jei išsivalęs dantis vaikas po kelių valandų naktį vėl valgo? Kokia prasmė tada vakare valyti dantis?

Žinoma, galima būtų klausti, kam gi valyti dantis vaikiukams, kurie valgo vien mamos pieną. Taip, mamos pienas turi apsauginių mechanizmų, bet didysis pavojus atsiranda tuomet, kai prasideda papildomas maitinimas, kuriame yra angliavandenių. Tad valyti dantukus bent ryte ir vakare būtina visiems vaikiukams. Nebūtina žadinti kūdikėlį naktį ir tempti valytis dantukų, bet pabandykite rasti metą, kuomet jis dar būdrauja porą kartų per dieną, taip vis bus sumažintas apnašų ant danties paviršiaus ir bakterijų kiekis, vaikiukas mokysis burnos higienos.

Jei naktį savo pieneliu nebemaitinate, naktį gerti galite siūlyti tik vandenį. Jei prieš naktį vaikas geria mišinėlį, dantukus būtina nuvalyti šepetėliu ar audeklo skiaute, nes naktį seilėtekis mažesnis, tad savaime bakterijos nėra nuplaunamos nuo dantukų, tad saldumas ant jų tampa ypač koncentruotas ir pažeidžia paviršių.

Kaip apsaugoti vaikutį nuo ankstyvojo karieso?

Šeimos įtaka vaikiuko dantukų sveikatai didžiulė. Pirmiausiai – tai danties struktūros, seilių sudėties paveldimumas. Jei jau mamos ir tėčio dantukai silpni, rūpinkitės ir stebėkite mažylio dantukus daug akyliau.Venkite seilių kontaktų. Rūpinkitės burnos švara, nes svarbiausi – burnos higienos įgūdžiai (jei mama ir tėtis nesirūpina savais dantimis, vaikas be šio pavyzdžio neišmoks pats rūpintis), taip pat milžiniška reikšmė tenka maistui ir jo valgymo režimui – jei burnoje visada kas nors yra be pertraukėlių – bakterijos visada turi maisto, taip dantys tikrai bus pažeisti.

Be to, kuo anksčiau mažylį nuveskite pas odontologą, ypač, jei turite kokių abejonių. Būna labai graudu matyti dvimetinį mažylį, kuris teturi likusias šaknis vietoj priekinių dantų, o tėvai sako – jau tik išdygę jie buvo pažeisti, ką jūs būtumėte padėję, juk tokių vaikų nieks negydo…

Iš tikrųjų gydome ir pačius mažiausius. Pagalba išties yra. Visų pirma aptariame, kas neaišku, kodėl taip nutiko. Be to, galima dengti dantukus apsauginiu laku. Silantai ant priekinių dantukų, kuriuos dažniausiai pažeidžia „buteliuko“ arba ankstyvasis kariesas, nededami. Jie skirti pirmiesiems nuolatiniams krūminiams dantims. Bet šiuo metu yra speciali priemonė, skirta tokių dantukų priežiūrai, tai kremas dantims su pieno baltymais (kazeinu), kuriuo galima patepti dantukus kas vakarą, einant miegoti, tik jų negalima naudoti tiems, kurie alergiški pieno baltymui. Šių priemonių galima rasti odontologų kabinetuose. Priemonė gali būti su fluoru ir be jo.

Jei jau pažeidimas gilesnis, nebe dėmelė, o jau ertmė, tuomet išvalius ją, dantukas užplombuojamas. Daugelis vaikų džiaugiasi, jog gali rinktis spalvą, kuria uždengsime „skylutę“, žinoma, jei tėveliai sutinka ir jei toje ertmėje šią plombų rūšį galima dėti. Skylutės vietoje vaikams nebūtinai skauda, tad jei nesilankote pas odontologą ir laukiate, kol vaikui suskaus, tikėtina, kad pažeidimas tuomet jau bus labai gilus, kai teks šalinti dantuko „nervuką“ ir gelbėti tinstantį skruostą. Kad ir kaip būtų gaila, tokie atvejai labai dažni praktikoje.

Ar silpni pieniniai dantukai lemia silpnus nuolatinius dantukus?

Vieno atsakymo negali būti. Nuolatinių dantų struktūra būna kitokia, nes jie formuojasi kitu metu nei pieninukai. Kartais net nutinka, kad „pieniniai tokie gražūs buvo, o štai nuolatiniai byra ir byra…“

Jei ir paūgėjęs vaikas neišmokomas puikios burnos higienos (iki 7-8 metų dantis PRIVALO pervalyti tėveliai) ir mitybos įpročių, be abejo – nuolatiniai dantys bus tokie patys pažeidžiami, kaip ir pieniniai.

Patarimai tėveliams

Jei tėvai turi daug karieso pažeistų ir plombuotų dantų, tik išdygus pirmajam mažylio dantukui pasirodykite odontologui, po to lankykitės kas pusmetį.

Neduokite kūdikiui nieko, su kuo kontaktavo jūsų seilės.

Maitinkite mamos pienu.

Valykite vaiko dantukus du kartus per dieną.

Venkite saldžių gėrimų, ypač iš buteliuko.

Venkite dažnų, saldžių, lipnių, burnoje ilgai užsiliekančių užkandžių.

Rodykite gerą pavyzdį patys – kartu su vaikais valykitės dantis, kad jie turėtų iš ko mokytis, prižiūrėkite ir gydykite savo dantukus.

Konsultavo odontologė Daiva Janavičienė

„Mamos žurnalas“Susiję straipsniaiŽymos: , ,

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Mama aplaižė čiulptuką ir sugadino kūdikio… dantuką”

  1. Siknius
    2018/01/02 at 15:27 #

    Cia dabar nesamone!

Palikite atsiliepimą


8 − aštuoni =

Kitos temos: