Suaugusieji jau savo kailiu būna patyrę, kokie brangūs dantys tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme.
Gydymas ar implantavimas kainuoja tikrai didelius pinigus. Nuolatinius dantis turime visam gyvenimui, o jų netekus, nauji nebeišdygsta.
Vaikui pieniniai dantukai iškris, ir jų vietoje išdygs nauji. Tai kodėl taip svarbu ir pieninius išsaugoti sveikus iki natūralaus jų keitimosi laiko?
Pieniniai dantukai labai svarbūs dėl normalaus žandikaulio augimo, veido kaulų ir raumenų vystymosi. Laiku iškritę pieniniai dantys leidžia nuolatiniams dantukams išdygti jiems skirtoje vietoje. Tada formuojasi taisyklingas sąkandis. Po kiekvienu pieniniu dantuku yra nuolatinio danties užuomazga. Jei pieninis dantis negydomas, infekcija gali pažeisti nuolatinių dantukų užuomazgas.
5 patarimai apie pieninių dantukų valymą:
- Nuo pirmųjų metų iki pirmos klasės vaikui dantukus turėtų valyti tėvai. Mažo vaiko rankytė nėra tiek išlavėjusi, kad sugebėtų taisyklingai išvalyti visus dantis. Kad vaikui formuotųsi higienos įgūdžiai, galima iš pradžių leisti išsivalyti pačiam, o paskui tėvai jau turėtų pervalyti atidžiai visus dantukų paviršius. Skandinavų šalyse tėvai vaikams dantis valo dar ilgiau – iki 10–11 metų.
- Raskite patogiausią padėtį, kad pasiektumėte šepetėliu visus dantukų paviršius. Mažą vaiką galite pasisodinti prieš save ant aukštesnio paviršiaus (tarkim, ant vonios spintelės). Galbūt jums patogiausia padėtis, kai vaikutis pusiau guli, kaip odontologo kabinete? Eksperimentuokite, žiūrėkite, kada rezultatas geriausias.
- Pirmuosius dantukus, kol kūdikis maitinamas tik mamos pienu, pakanka nuvalyti silikoniniu šepetėliu – antpirščiu. Kai kūdikio mityba pasidaro įvairesnė, maisto produktuose yra daugiau cukraus, todėl jau reikėtų įsigyti kūdikiams skirtą šepetėlį. Jis turi būti labai minkštas, pritaikytas konkrečiam vaiko amžiui, kad vaikas nejaustų diskomforto. Dantukų valymas neturi sukelti skausmo ar nepatogumo jausmo.
- Leiskite vaikui dalyvauti dantukų valymo procese. Jam patiks pačiam išsirinkti priežiūros priemones – mėgstamą šepetėlio spalvą ir piešinuką. Paklauskite, kuri iš dviejų pastų, atitinkančių amžiaus kriterijus, labiau patiktų? Jei vaiko dantys sveiki, iki trejų metų rekomenduojama pasta su 550 ppm fluoro. Jei pažeisti karieso, – gydytojas gali skirti ir 1000 ppm turinčią pastą. Eikite kartu su vaiku pirkti smėlio laikrodžio, kuris padės matuoti dantukų valymo laiką, – 2–3 minutes.
- Norėdami taisyklingai išvalyti kramtomųjų dantukų paviršius, dantų šepetėlį laikykite statmenai dantų lankui ir kiekvieną dantuką valykite atskirai. Išbandykite ir vieno dantuko šepetėlį, kuris leis dar atidžiau pašalinti apnašas nuo sunkiau pasiekiamų paviršių.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai