Kaip valyti tą pirmą vienintelį dantuką? Ką daryti, jei vos prasikalęs dantukas ėmė ir sugedo? Į Jūsų klausimų atsako gydytoja odontologė Rasa Leončikaitė.
Kodėl sugenda, sutrupa pieniniai dantukai?
Dantys pradeda gesti, kai ant jų kaupiasi apnašos. Vaikučiams, ilgai maitintiems krūtimi ar iš buteliuko, maitintiems naktimis, nevalant dantų dažniausiai pažeidžiami priekiniai dantys. Kenksmingai veikia čiulptukai, suvilgyti medumi, cukrumi, įvairių saldintų arbatų, pieno gėrimas naktį. Ypač ankstyvas kariozinis pažeidimas, apimantis viršutinio žandikaulio priekinius dantis, vadinamas „buteliuko kariesu“ arba „buteliuko sindromu“. Rečiau pažeidžiami pirmi krūminiai dantys.
Apatinio žandikaulio kandžiai dažniausiai lieka nepaliesti. Jei produktais, kuriuose gausu angliavandenių, maitinama prieš miegą ir po to dantys nenuvalomi, tai maiste esantis cukrus maitina vaiko burnos mikrobus. Mikrobai gamina rūgštis, kurios tirpdo dantų emalį. Be to, miegant burnoje seilių yra nedaug, jos negali apiplauti dantų paviršiaus ir nukenksminti susidariusių rūgščių. „Buteliuko kariesas“ vystosi labai greitai.
Prasidėjęs lūpiniame dantų paviršiuje jis greitai apjuosia visą dantį kaklelio srityje. Iš pradžių atsiranda baltos matinės emalio dėmės, rodančios emalio demineralizaciją. Jei blogi mitybos ir higienos įpročiai tęsiasi, baltos dėmės tampa rusvomis, rudomis, susidaro kariozinės ertmės. Kariesui visiškai apjuosus dantį kaklelio srityje, šis lūžta ir lieka tik šaknis.
Ar dantų sveikata priklauso tik nuo burnos higienos?
Yra labai didelis ryšys tarp viso vaiko organizmo sveikatos ir jo dantų būklės. Dar nėštumo metu formuojasi dantų užuomazgos. Jei tuo metu būsimoji mamytė serga sunkiomis infekcinėmis ar kitokiomis ligomis, tai gali turėti įtakos nepilnaverčiam danties audiniui susidaryti. Jeigu mažylis susirgo kokia nors infekcine liga arba dėl kitos priežasties jam laikėsi aukšta temperatūra, dėl to sutrinka kalcio ir fosforo apykaita, ir tai gali turėti neigiamos įtakos dantims, ypač nuolatiniams, kurie yra žandikauliuose tik užuomazgų stadijoje. Tėveliai turėtų žinoti, kad tais atvejais vaikučių dantys gali būti lengviau pažeidžiami karieso.
Kaip prižiūrėti pirmuosius prasikalusius dantukus?
Pieniniai dantukai labai svarbūs todėl, kad vaikutis galėtų gerai maitintis. Be to, jie lemia normalų žandikaulio augimą, veido kaulų, raumenų vystymąsi, padeda taisyklingai kalbėti ir užlaiko vietą nuolatiniams dantims. Puiku, jei teisingus dantų priežiūros įgūdžius formuojame dar neprasikalus dantukams. Reikėtų pradėti nuo burnos ertmės valymo. Drėgna marle ar švariu audeklu du kartus per dieną, ryte ir vakare, švelniai perbraukite viršutines ir apatines vaikučio dantenas. Idealu, jei Jums pavyktų tai padaryti po kiekvieno maitinimo. Audeklu galima valyti ir išdygusius pirmus priekinius dantis, kol jų paviršius lygus.
Kai išdygsta pirmi krūminiai dantys (maždaug 1-1,5 metų), būtina pradėti valyti minkštu vaikišku šepetėliu, nes tik šepetėlis pašalina apnašas iš sudėtingos vagelių sistemos. Mama ar tėtis valydami savo vaikeliui dantis gali jį paguldyti ar pasodinti priešais, kaip patogiau, bet labai svarbu, kad tėveliai jiems valytų dantis ir kad tie dantys būtų švarūs. Kad ir kokie protingi pagal savo amžių jūsų sūnus ar dukra būtų, patys gerai išvalyti savo dantų jie nesugeba iki 7-8 metų.
Iš pradžių nebūtina ir nerekomenduotina naudoti jokios dantų pastos, nes pastos skonis, putojimas gali būti nemalonus kūdikiui, be to, jis gali praryti nemažą pastos dalį. Šio metu rinkoje yra didelė vaikiškų dantų pastų pasiūla ir pastą galima pasirinkti pagal vaiko amžių. Dantų šepetėlio dydis turi atitikti vaiko amžių ir rankos dydį. Vaikams rekomenduojama naudoti šepetėlius minkštais šereliais.
Dantis vaikams turi valyti tėveliai, tačiau ir vaikas turi pratintis, jog dantims reikia priežiūros. Leiskite vaikui palaikyti dantų šepetėlį rankoje, įsidėti į burną, bandyti valytis dantis, nepulkite iš karto mokyti taisyklingos dantų valymo technikos. Norint, kad vaikas nesipriešintų dantų valymui ir priimtų kaip savaime suprantamą dalyką, mama ir tėtis turi būti pavyzdžiu, kurį vaikas stebės ir imituos.
Pirmas vizitas pas odontologą turėtų būti profilaktinis tik išdygus pirmam dantukui. Šio vizito metu tėveliai dar kartą supažindinami su burnos priežiūros taisyklėmis, teisingos mitybos principais.
Kad vaikučiai nebijotų odontologų, siūlau tėveliams einant gydytis dantų, pasiimti juos kartu. Taip vaikai pratinsis prie aplinkos, gydytojų, garsų.
„Mamos žurnalas“