Pirmųjų dantų dygimas sukelia mamoms daug nerimo. Pakinta kūdikio elgesys, kartais pasireiškia papildomų negalavimų.
Normalu, kai pirmieji dygsta apatiniai centriniai kandžiai – 4-7 mėn. po gimimo.
Netrukus po jų turėtų pasirodyti antri (šoniniai) apatiniai ir viršutiniai centriniai kandžiai – 6-10 mėn.
Toliau dygsta šoniniai viršutiniai kandžiai – 9-13 mėn.
Iltiniai dantys dažniausiai dygsta vėliau nei krūminiai, taigi nelaukite dantukų dygstant eilute. Pirmi krūminiai dantys (ir viršutiniai, ir apatiniai) pasirodo 12-18 mėn., tik vėliau išauga iltiniai – 16-18 mėn.
Antriems krūminiams, paskutiniams pieniniams dantukams, išdygti duodama daugiau laiko, jie gali išdygti 12-30 mėn. po gimimo.
Pastebėta, kad:
dažnai berniukų dantys dygsta anksčiau nei mergaičių;
labai jaunų mamų pirmagimių dantys pasirodo anksčiau.
Kodėl vienam jau prasikalė, o kitam – ne
Ankstyvas ar vėlyvas dantų prasikalimas gali būti paveldimas. Būna, kad pirmieji dantukai ir sveikiems vaikams prasikala tik po metų. Nors nėra specifinių priemonių dantų dygimo laikui paspartinti, tačiau jei iškilo nerimas dėl ilgai nepasirodančio dantuko, pasikonsultuokite su odontologu, kokios galėtų būti to priežastys.
Kartais kūdikis gimsta jau turėdamas vieną ar du dantukus, ar jie pasirodo praėjus kelioms dienoms po gimimo. Tai dažniausiai būna apatiniai centriniai kandžiai. Tokio ankstyvo dantų prasikalimo priežastys nežinomos.
Temperatūra ir kiti negalavimai
Pieninių dantų prasikalimas – stresas organizmui. Kūdikiai dažnai tampa neramūs, irzlūs, sutrinka miegas. Atsitinka ir taip, kad pakyla kūno temperatūra, ir kūdikis suviduriuoja. Atsiradus tokiems simptomams pravartu pasitarti su gydytoju, ar nėra kitos negalavimo priežasties.
Kaip padėti vaikučiui
Apie artėjantį dantų dygimą galite spręsti iš padidėjusio seilėtekio, kūdikis dažniau nei paprastai kiša į burną pirštus ir įvairius daiktus. Pasižiūrėję į burnytę galite pamatyti dantenose iškilimą ar net pabalimą, jei dantis jau netoli. Dantukui prasikalti padeda ir skausmą sumažina dantenų masažas – švariu pirštu mama gali patrinti iškilusią danteną. Kūdikiams tai patinka. Masažuoti galima daug kartų per dieną.
Kadangi besikalant dantukui mažiukas jaučia niežulį, veržimą, dažnai ir skausmą, galite naudoti specialius tepaliukus. Jų sudėtyje yra nuskausminamųjų medžiagų, o į kai kuriuos pridedama ramunėlių ar kitokių žolelių ekstrakto, kuris padeda slopinti skausmą bei ramina įsitempusias dantenas. Atidžiai perskaitykite vaisto vartojimo instrukciją, kad neperdozuotumėte. Jei vaikas blogai valgo, tepti galite prieš kelias minutes iki maitinimo. Pastebėta, kad krūtimi maitinami kūdikiai lengviau ištveria dantų dygimą. Be abejo, šiuo laiku kūdikis prašysis žindomas dažniau.
Besikalant dantims kūdikis nori graužti, viską kiša į burną. Galite nupirkti kramtukų, pripildytų vandens. Tačiau jų nereikia atšaldyti iki ledo. Pakanka, jei palaikysite juos kurį laiką šaldytuve, ne šaldymo kameroje, ir duosite pakramtyti. Šaltis mažina audinių tinimą ir dėl to kilusį skausmą, kuris atsiranda sunkiai kalantis pieniniams dantims. Ledas netinka, nes sukietėjęs kramtukas gali sužeisti išburkusias dantenas.
„Mamos žurnalas“