Išburkusios dantenos, seilėtekis, skausmas – nenuostabu, kad dėl vieno dantuko kartais kelias naktis nemiega visa šeima.
Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Nėščiosios mityba ir vaiko dantukai. Dantukų užuomazgos vaisiaus organizme pradeda formuotis jau antro nėštumo mėnesio pabaigoje, todėl nėščios moters mityba yra labai svarbi. Būsimai mamai turi netrūkti vitaminų D, A, kalcio, fosforo, kurių šaltiniai yra kiaušiniai, žalios lapinės salotos ir kiti smulkūs žalumynai, pieno produktai.
Pirmieji dantukai – be griežto grafiko. Gimus kūdikiui, apie šeštą-septintą, o kartais tik apie dešimtą gyvenimo mėnesį išdygsta pirmieji dantys, dažniausiai – apatiniai kandžiai, tačiau pirmieji gali išdygti ir priekiniai viršutiniai kandžiai – tai normalu. Ankstyvas dantų dygimas nėra ligos požymis, kartais kūdikis gali net gimti su jau išdygusiais dantimis, arba jie gali išdygti greitai po gimimo.
Dantys turėtų dygti poromis, tam tikra seka. Išimtis – šoniniai kandžiai pirmiau išdygsta viršuje, tik po to apačioje. Neišnešiotiems ar gimusiems per mažo svorio kūdikiams dantys dygsta kiek vėliau.. 3 metų vaikas turi turėti išdygusius 20 dantų. Tokių situacijų, kad vienu metu dygtų visi dantys, nebūna.
1. Centriniai apatiniai kandžiai 5–10 mėn.
2. Viršutiniai centriniai kandžiai 8–12 mėn.
3. Viršutiniai šoniniai kandžiai 9–13 mėn.
4. Apatiniai šoniniai kandžiai 10–16 mėn.
5. Pirmieji viršutiniai krūminiai 13–19 mėn.
6. Pirmieji apatiniai krūminiai 14–18 mėn.
7. Viršutiniai iltiniai 16–22 mėn.
8. Apatiniai iltiniai 17–23 mėn.
9. Antrieji apatiniai krūminiai 23–31 mėn.
Metukai be dantų. Jeigu sulaukus metukų vaikas vis dar neturi nė vieno danties, vertėtų sunerimti. Vėlyvas dantų dygimas gali rodyti kai kurias ligas: rachitą, augimo hormono trūkumą, celiakiją, maisto netoleravimą ir alergiją maistui. Kiek vėliau dantukai dygsta ir dažnai peršalimo ligomis sergantiems kūdikiams, esant užsitęsusiam viduriavimui.
Dantų dygimo laikui turi įtakos ir genetinis paveldėjimas (jei vienam iš tėvų dantys dygo anksti ar vėlai, vaikučiui dantukai irgi gali dygti panašiu laiku), hormonų pusiausvyros sutrikimai organizme, persirgtos ligos ir daugelis kitų veiksnių.
Taisyklingas sąkandis. Kūdikystės laikotarpis itin svarbus taisyklingam gomurio ir dantų sąkandžio susidarymui. Žindant kūdikį krūtimi, minkšta motinos krūtis lengvai prisitaiko prie kūdikio burnos formos, todėl ilgainiui susiformuoja taisyklinga „U“ formos gomurio ir dantų linija.
Maitinant iš buteliuko ar duodant čiulptuką, kūdikio burnos ertmė turi prisitaikyti prie palyginti su krūtimi kieto čiulptuko formos, todėl gali susiformuoti netaisyklinga „V“ formos gomurio ir dantų anatomija (dėl to iškrypsta ir nosies pertvara), gali likti per didelis tarpas tarp viršutinių ir apatinių kandžių – vadinamieji „čiulptuko dantys“. Kenksmingas yra ir pirštuko čiulpimas. Beje, pirštą dažniau čiulpia tie kūdikiai, kurie maitinami iš buteliuko ar „raminami“ čiulptukais.
Kaip kalasi dantukas. Prieš išdygstant dantukams priekiniame dantenų paviršiuje pasirodo kieti dantuko formos iškilimai, kūdikis tampa irzlesnis, čiulpia, kiša pirštus į burnytę, pagausėja seilėtekis. Dantukų dygimo vietos parausta, patinsta, niežti. Dar nemalonesnė mažyliams yra dažna išdygusių dantukų apžiūra ir bandymas teplioti įvairiais vietinio poveikio nuskausminamaisiais tepalais, kurie veikia trumpai, nes yra nuplaunami seilėmis ir praryjami. Dantukų viršūnėlėms išlindus, skausmas ir patinimas savaime sumažėja.
Krūminių dantų dygimas dažniausiai yra mažiau skausmingas, greitesnis nei priekinių ir neretai praeina nepastebėtai, nes vyresniame amžiuje vaikutis gauna daugiau kietesnio maisto, grauždamas kietesnius žaislus padeda krūminiams dantukams prasikalti į paviršių.
Seilėtekis. Kartais seilėtekis prieš išdygstant dantims užsitęsia, tačiau užtenka tiesiog valyti seiles nuo kūdikio smakro minkštu medžiaginiu skudurėliu, kuris turi būti plaunamas karštu vandeniu ir muilu atskirai nuo kitų skalbinių ir lyginamas karšta laidyne. Kad jautri smakro odelė dėl gausaus seilėtekio neparaustų, sausai nušluostę seiles 4–6 kartus per dieną patepkite ją vaikišku kremuku.
Temperatūra ir dantys. Dygstant dantukams, kūdikis prasčiau valgo ir miega, gali kiek skysčiau pasituštinti (skystos košės konsistencijos išmatomis, bet ne vandeningomis, putotomis, su gleivių ar kraujo gyslelių priemaišomis!), temperatūra gali pakilti iki 37,3–37,4°C, tai trunka 1–3 paras. Jei kūdikis dygstant dantims karščiuoja iki 38,5°C, vemia, viduriuoja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, tai yra ligos, o ne dantų dygimo simptomai!
Dantukams dygstant, kūdikis yra irzlesnis, jautresnis, jo imunitetas kiek silpnesnis, todėl šiuo metu nederėtų leistis į tolimas keliones, skiepyti, įvedinėti naujus maisto produktus.
Pirmųjų dantų išdygimas nereiškia, kad kūdikiui jau galima duoti kietesnį maistą. Pirmieji dantys yra skirti maistui atkąsti, bet ne kramtyti, todėl kūdikis atkąstu maistu gali tiesiog paspringti.
Kaip padėti, kai skauda dantenas. Pagalbai dygstant dantims tinka: šaldymas, kramtymo skatinimas, masažavimas. Atvėsinti sutinusias, skausmingas dantenas galima specialiais žiedais ar žaisliukais-kramtukais užpildytais skysčiu, kuriuos pašaldę keletą minučių šaldytuve galite duoti vaikui kramtyti.
Galima duoti atvėsintą šaldytuve marlės ar frotinio audeklo gabalėlį, arba duoti pačiulpti mėtų, šaltmėčių, ramunėlių, medetkų nuoviru suvilgytą audinio skiautelę. Guminius žiedus, barškučius, žaislus-kramtukus rinkitės pagamintus tik iš geros kokybės sertifikuotais ženklais pažymėtos plastmasės. Galima duoti kūdikiui vėsios daržovių tyrelės ar jogurto. Galima tiesiog duoti kūdikiui plastmasinį ar medinį šaukštelį, kurį kramtydamas, čiulpdamas, jis pats pasikasys dantenas. Gaminami specialūs kramtukai su gintaru, jie nekenksmingi, švelnūs, malonaus skonio, turi šiek tiek dezinfekcinių savybių, todėl puikiai tinka dantų dygimo metu. Galite masažuoti vaikučiui dantenas tiesiog švariu pirštu arba užsidėję specialų silikoninį antpirštį.
Dantys ir saldūs gėrimai. Išdygus pirmiesiems dantims, metas atsisakyti žalingo girdymo saldintomis arbatėlėmis, sultytėmis bei saldžiais kompotais, ypač jei tai darote tarp valgymų, o ne iškart po jų. Vietoj saldžių gėrimų pratinkite vaiką po kiekvieno valgymo išgerti keletą gurkšnelių vandens. Jei vis dėlto duodate vaikui gerti saldžius gėrimus, sultis, jis valgo rūgščius ar saldžius vaisius, po to duokite išgerti porą gurkšnelių vandens.
Dantukų valymas. Išdygus pirmiesiems dantims, pradėkite juos valyti iš karto, ryte ir būtinai vakare. Tai galite daryti švaria drėgnos medvilninės, marlinės ar lininės medžiagos skiautele. Žinoma, kūdikiui tai nepatiks, tačiau valyti dantukus būtina, darykite tai švelniai, žaismingai, valydami dantukus šypsokitės, pagirkite juos išvalę, tai sumažins įtampą ir padės vaikučiui priprasti prie šios ne itin malonios procedūros. Išdygus pirmiesiems krūminiams dantims, nusipirkite pirmąjį minkštą dantų šepetėlį bei vaikišką dantų pastą, skirtą kūdikiams ir vaikams, kuri pažymėta kaip tinkama nuo 0 iki 2 ar daugiau metų, ir pradėkite dantukus valyti šepetėliu.
„Mamos žurnalas“
Dantukų dygimo periodu rekomenduojame specialiai kūdikiams sukurtus kramtukus. Daugiau rasite čia: http://www.kramtukas.lt
Sveiki ka daryti kad nuo lasinuko isbere liezuvi , surus buvo lasinukai , ir gal del to isbere , ka patartumete daryti ar kreiptis i gyditojus?