Dažniausiai kūdikio dantys išdygsta tuo pačiu metu, kai jie išdygo vienam iš tėvų. Daugumai kūdikių pirmieji dantys išdygsta per pirmuosius 6–12 gyvenimo mėnesius, o visi pieniniai dantukai – iki 3 metų.
Retai pasitaiko išimtis – kūdikis gimsta su išdygusiu dantuku. Apatiniai priekiniai dantys paprastai pasirodys pirmieji. Pasitarkite su gydytoju, jei nė vienas dantukas nepasirodė iki pirmojo gimtadienio.
Maždaug 3 mėnesių mažyliai pradeda seilėtis, kišti rankas prie veido ir dėti į burną viską, ką sugriebia ir kas pasitaiko po ranka. Tai dar nereiškia, kad mažylis ieško dantų. Praeina dar keli mėnesiai, kol pasirodo pirmasis dantukas.
Dantų dygimo požymiai yra šie:
- Padidėjęs kūdikio nervingumas ar dirglumas.
- Seilėjimasis.
- Kandžiojimasis.
- Kūdikis griebia sau už ausų, bando jas patempti.
- Sunkiai užmiega, dažnai atsibunda, miegas neramus.
- Dantenos paraudusios ir patinusios.
- Atsisako žįsti krūtį ar gerti iš buteliuko, valgyti iš šaukštelio.
- Sumažėja apetitas.
- Gali parausti ar paberti apie lūpas, rečiau bėrimas atsiranda ant skruostų, smakro.
- Nežymus kūno temperatūros pakilimas.
Dėmesio! Karščiavimas virš 37,5ºC, sloga, kosulys, viduriavimas nėra dantų dygimo požymiai. Aukštesnė nei 38,0ºC temperatūra gali būti ūminės ligos požymis. Dygstant dantims, išmatos gali suskystėti, tačiau jos netampa vandeningomis su gleivių priemaiša ir tuštinimasis nepadažnėja daugiau nei 2 kartus nei įprasta konkrečiam mažyliui.
Kai pasireiškia diskomforto požymiai:
Švariu pirštu ar švelniai pamasažuokite skaudamas kūdikio dantenų vietas.
Duokite kramtyti vėsius kramtukus. Pasirinkite tuos, kurie pagaminti iš silikono ir kurių viduje yra skysčių – juos galima atvėsinti.
Duokite graužti atvėsintus vaisius ar daržoves, pvz., obuolį, agurką ar morką.
Nuolat valykite tekančias seiles. Odą apie lūpas, smakrą tepkite odos atsinaujinimą skatinančiu kremu.
Dažniau žindykite, duokite per žinduką gerti iš buteliuko, čiulptuką. Čiulpimas yra paguodžiantis veiksmas, mažinantis skausmą.
Dažniau glamonėkite, juk paguoda taip ramina. Daugybė apkabinimų, glamonių ir gerų žodžių mažyliui padeda susidoroti su diskomfortu.
Nešiokite, žaidinkite – neleiskite nuobodžiauti.
Išimties tvarka, jei akivaizdu, kad mažylis kenčia, o norite, kad pailsėtų (pavyzdžiui, prieš nakties miegą) duokite vienkartinę dozę paracetamolio arba ibuprofeno vyresniems nei 6 mėnesių kūdikiams.
Nekeiskite mažylio dienos rutinos, neduokite naujų patiekalų.
Dantų gelį naudokite taip dažnai, kiek reikia, tik svarbu laikytis instrukcijos. Paprastai gelių veikimo principas toks – jie yra lipnūs ir greitai suformuoja nematomą plėvelę, kuri apsaugo dantenas nuo diskomforto ir skausmo. Natūralios sudėtyje esančios medžiagos pažeistose dantenų vietose padeda malšinti skausmą ir paraudimą. Ant pažeistos vietos reikia užtepti gelio ir aplikatoriumi švelniai masažuoti dantenas. Gelį reikia tepti kūdikiui pavalgius ir prieš užmiegant, kad geriau susidarytų plėvelė ir ilgesnį laiką būtų malšinamas skausmas.
Jei nerimaujate dėl diskomfortą patiriančio mažylio būklės, pasitarkite su jo gydytoju.
Dantų dygimas yra procesas, kurį turi išgyventi kiekvienas vaikas, kad ir koks sudėtingas jis būtų. Odontologai rekomenduoja suplanuoti vizitą pas juos, kai tik kūdikiui išdygsta pirmasis dantukas. Vizito metu odontologas patikrina mažylio burnos būklę, pataria kaip valyti, prižiūrėti dantukus.
Atsakė vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“