Kokie yra dantų dygimo požymiai? Kodėl vieniems kūdikiams dantukai prasikala nepastebimai, o kiti labai kenčia ir negaluoja? Koks skausmo ir negalavimo lygis laikomas norma?
Pieninių dantukų dygimo periodas tęsiasi beveik trejus metus. Per šį laiką bus paūmėjimų, kai dantukas prasikala pro dantenas, bus ir ramių periodų. Skausmingiausias etapas, kai dantukas kalasi, gali trukti apie savaitę. Kaip reaguos vaikučio organizmas, priklauso nuo galybės veiksnių – paveldėjimo, sveikatos būklės, skausmo slenksčio. Pagalvokime, kaip mes, suaugusieji, skirtingai ištveriame kokį nors negalavimą. Kita vertus, pagailėkime savo mažiukų, nes visi žinome, koks nemalonus yra dantų, dantenų skausmas, jis apima ausį, kaklą, galvą. Dantų dygimas nelaikomas kūdikystės liga, tai labiau būklė, kurios normos ribos gana plačios.
Dantų dygimo požymiai, kurie laikomi norma:
Seilėtekis. Seilių gali būti tiek daug, kad išberia odą apie lūpas, smakrą, kaklą.
Skausmas. Kalantis dantims dantenos pasidaro karštos, skausmingos, patinsta, dėl to vaikutis irzlus, neramus, piktas.
Sutrikęs miegas. Kūdikis gali dažniau prabudinėti, per miegus verkšlena, dejuoja, nes skauda.
Pablogėjęs apetitas. Vaikutis gali atsisakyti maisto, norėti tik krūties ar buteliuko, taip yra dėl skausmo, seilių pertekliaus.
Pasikeitusios išmatos. Kūdikis dėl seilių pertekliaus ir pasikeitusios sudėties bei lengvos uždegiminės reakcijos organizme bei nuolatos į burną kišamų daiktų, pirštų gali tuštinis skysčiau ir dažniau, tačiau tai nėra tikrasis viduriavimas.
Nedidelis karščiavimas. Dėl lengvos uždegiminės reakcijos temperatūra gali pakilti iki 37,1–37,8°C, tačiau tai nebus ilgas ir aukštas karščiavimas. Jeigu temperatūra pakyla virš 38°C, beveik garantuota, kad tai ne dėl dantų.
Lengva sloga. Kadangi dygstant dantukams imuninė sistema kiek susilpnėja, gali pasirodyti sloga. Tai daugiau mamų pastebėjimai – mokslinių įrodymų, kad dantų dygimas būtų susijęs su peršalimo ligomis, nėra.
Simptomai, kuriuos tėvai priskiria dantų dygimui, tačiau taip nėra: viduriavimas, vėmimas, aukšta temperatūra, peršalimo ligos simptomai.
Kaip padėti vaikučiui? Patarimų vos keli, ir visuose straipsniuose apie pagalbą dygstant dantukams, jie kartosis:
duokite kūdikiui graužti dantenas vėsinančių, tačiau ne grubių kramtukų;
pamasažuokite kūdikio dantenas silikoniniu antgaliu, švelniu audeklu, vėsiu šaukštu ar paprasčiausiai švariu pirštu;
jeigu vaikui akivaizdžiai skauda, duokite vienkartinę ibuprofeno dozę;
duokite vėsesnio maisto, pavyzdžiui, vėsesnių uogų, vaisių tyrelių, jogurto;
smakrą ir vietą aplink lūpas patepkite odą regeneruojančiu tepaliuku, kad neatsirastų bėrimų;
naudokite specialius gelius, kurie sumažina skausmą, – jų sudėtyje yra vietinių anestetikų, kurie sumažina karštį ir tinimą, mažina skausmą ir uždegiminę reakciją. Nors dantų geliai veikia trumpai, nes seilės natūraliai greitai juos nuplauna nuo dantenų, jie labai palengvina vaikučio savijautą, todėl rekomenduojami prieš miegą, valgį.
Susiję straipsniai