Ne veltui mamos sako „mums dygsta dantukai“, nes šį procesą išgyvena visa šeima

Vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja

Vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja

Išburkusios dantenos, seilėtekis, skausmas. Ne veltui mamos sako „mums dygsta dantukai“, nes šį procesą išgyvena visa šeima.

Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja

 Nėščiosios mityba ir vaiko dantukai. Vaisiaus dantukų užuomazgos pradeda formuotis jau antro nėštumo mėnesio pabaigoje, todėl būsimai mamai turi netrūkti vitaminų D, A, kalcio, fosforo, kurių šaltiniai yra kiaušiniai, žalios lapinės salotos ir kiti smulkūs žalumynai, pieno produktai.

Pirmieji dantukai – be griežto grafiko. Gimus kūdikiui, apie 6–7, o kartais tik apie 10 gyvenimo mėnesį išdygsta pirmieji dantys, dažniausiai – apatiniai kandžiai, tačiau pirmieji gali išdygti ir priekiniai viršutiniai kandžiai – tai normalu. Ankstyvas dantų dygimas nėra ligos požymis, kartais kūdikis gali net gimti su jau išdygusiais dantimis, arba jie gali išdygti greitai po gimimo.

Dantys turėtų dygti poromis. Neišnešiotiems ar gimusiems per mažo svorio kūdikiams dantys dygsta kiek vėliau. 3 metų vaikas turi turėti išdygusius 20 dantų. Tokių situacijų, kad vienu metu dygtų visi dantys, nebūna.

Metukai be dantų. Dažniausiai dantų dygimo laikas lemtas genetiškai – jei vienam iš tėvų dantys dygo anksti ar vėlai, vaikučiui dantukai irgi gali dygti panašiu laiku. Tad prieš nerimaudami pirmiausia pasiklauskite savo tėvų, kaip dantukai dygo jums.

Jeigu sulaukęs metukų vaikas vis dar neturi nė vieno danties, pasitarkite su vaiko gydytoju. Labai retais atvejais vėlyvas dantų dygimas gali rodyti kokias nors ligas (rachitą, augimo hormono trūkumą, maisto netoleravimą, alergiją maistui). Kiek vėliau dantukai dygsta ir dažnai peršalimo ligomis sergantiems kūdikiams, esant užsitęsusiam viduriavimui.

Kaip kalasi dantukas. Prieš išdygstant dantukams, priekiniame dantenų paviršiuje pasirodo kieti dantuko formos iškilimai, kūdikis tampa irzlesnis, čiulpia, kiša pirštus į burnytę, pagausėja seilėtekis. Dantukų dygimo vietos parausta, patinsta, niežti. Dantukų viršūnėlėms išlindus, skausmas ir patinimas savaime sumažėja.

Krūminių dantų dygimas dažniausiai yra mažiau skausmingas, greitesnis nei priekinių ir neretai praeina nepastebėtai, nes vyresniame amžiuje vaikutis gauna daugiau kietesnio maisto, grauždamas kietesnius žaislus padeda krūminiams dantukams prasikalti į paviršių.

Seilėtekis. Kartais seilėtekis prieš išdygstant dantims užsitęsia, tačiau užtenka tiesiog valyti seiles nuo kūdikio smakro minkšta šluoste. Kad jautri smakro odelė dėl gausaus seilėtekio neparaustų, sausai nušluostę seiles 4–6 kartus per dieną patepkite ją vaikišku kremuku.

Temperatūra ir dantys. Dygstant dantukams, kūdikis prasčiau valgo ir miega, gali kiek skysčiau pasituštinti (skystos košės konsistencijos išmatomis, bet ne vandeningomis, putotomis, su gleivių ar kraujo gyslelių priemaišomis!), temperatūra gali pakilti iki 37,3–37,4°C, tai trunka 1–3 paras. Jei kūdikis dygstant dantims karščiuoja iki 38,5°C, vemia, viduriuoja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, tai yra ligos, o ne dantų dygimo simptomai!

Dantukams dygstant, kūdikis yra irzlesnis, jautresnis, jo imunitetas kiek silpnesnis, todėl šiuo metu nederėtų leistis į tolimas keliones, skiepyti, įvedinėti naujus maisto produktus.

Pirmųjų dantų išdygimas nereiškia, kad kūdikiui jau galima duoti kietesnį maistą. Pirmieji dantys yra skirti maistui atkąsti, bet ne kramtyti, todėl kūdikis atkąstu maistu gali tiesiog paspringti.

verkia

Freepik.com

Kaip padėti, kai skauda dantenas. Pagalbai dygstant dantims tinka: šaldymas, kramtymo skatinimas, masažavimas, specialūs dantukų dygimui lengvinti skirti geliai. Atvėsinti sutinusias, skausmingas dantenas galima specialiais žiedais ar žaisliukais-kramtukais užpildytais skysčiu, kuriuos pašaldę keletą minučių šaldytuve galite duoti vaikui kramtyti.

Galima duoti atvėsintą šaldytuve marlės ar frotinio audeklo gabalėlį, arba duoti pačiulpti mėtų, šaltmėčių, ramunėlių, medetkų nuoviru suvilgytą audinio skiautelę. Guminius žiedus, barškučius, žaislus-kramtukus rinkitės pagamintus tik iš geros kokybės sertifikuotais ženklais pažymėtos plastmasės. Galima duoti kūdikiui vėsios daržovių tyrelės ar jogurto. Galima tiesiog duoti kūdikiui plastmasinį ar medinį šaukštelį, kurį kramtydamas, čiulpdamas, jis pats pasikasys dantenas. Gaminami specialūs kramtukai su gintaru, jie nekenksmingi, švelnūs, malonaus skonio, turi šiek tiek dezinfekcinių savybių, todėl puikiai tinka dantų dygimo metu. Galite masažuoti vaikučiui dantenas tiesiog švariu pirštu arba užsidėję specialų silikoninį antpirštį.

Dantukų valymas. Išdygus pirmiesiems dantims, pradėkite juos valyti iš karto, ryte ir būtinai vakare. Tai galite daryti švaria drėgnos medvilninės, marlinės ar lininės medžiagos skiautele. Žinoma, kūdikiui tai nepatiks, tačiau valyti dantukus būtina, darykite tai švelniai, žaismingai, valydami dantukus šypsokitės, pagirkite juos išvalę, tai sumažins įtampą ir padės vaikučiui priprasti prie šios ne itin malonios procedūros. Išdygus pirmiesiems krūminiams dantims, nusipirkite pirmąjį minkštą dantų šepetėlį bei vaikišką dantų pastą, skirtą kūdikiams ir vaikams, kuri pažymėta kaip tinkama nuo 0 iki 2 ar daugiau metų, ir pradėkite dantukus valyti šepetėliu.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


šeši − = 2

Kitos temos: