Padėkite, dygsta dantys!

Dantys

Nuotrauka Noisyhome.eu

Kai angelėlis staiga virsta piktu nykštuku, į burną grūda abu kumščius iš karto, o nuo seilių permirksta drabužėliai, viskas aišku – dygsta dantys. Šis procesas gana ilgas. Dantys pradeda dygti maždaug 6 mėnesių kūdikiams, o baigiasi… kai kuriems ir sulaukus pensijos, kai išdygsta protiniai dantys.

Apie pieninių dantukų dygimą kalbame su docentu Algimantu Vingru.

Kodėl vieniems vaikams pirmieji dantys prasikala tik metų, o kiti jau gimsta su dantimis?

Kiekvienas kūdikis yra skirtingas, todėl ir dantys dygsta skirtingu laiku. Sulaukus beveik vienerių metų pirmieji dantukai pasirodo tiems kūdikiams, kurie tai paveldėjo iš tėvų ar senelių. Galbūt dantys vėlai dygo vienam iš tėvų? Dantys vėluoja dėl įvairiausių priežasčių: gal maiste mažai buvo kalcio druskų, gal sirgo rachitu arba kitomis ligomis (kvėpavimo organų arba žarnyno). Tėvams rūpi, ar vėliau prasikalę dantukai nebus silpnesni. Jei kūdikis teisingai maitinamas, negauna jokių saldintų skysčių ir saldžių patiekalų, primaitinamas vis kitu maistu tuomet, kai ateina laikas, pieninių dantukų stiprumas nepriklausys nuo jų pasirodymo laiko. Tik nepamirškite, kad ir nors vieną išdygusį dantuką reikia valyti.

Ką daryti, jei iki metų dar nėra nė vieno danties?

Reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju dėl vaiko maitinimo, patikrinti, ar vaikas neserga. Jeigu vaikutis sveikas, auga svoris, nereikia nuogąstauti dėl dar neišdygusių dantukų.

Paprasčiausiai jų reikia kantriai palaukti.

Prieš kiek laiko seilėtekis įspėja, kad greitai kalsis dantys?

Seilėtekis ir dantukų dygimas nėra susiję, vadinasi, seilėtekis apie dantukų pasirodymą neįspėja.

Kokie negalavimai gali lydėti dantų dygimą?

Dygstant dantukams gali pablogėti apetitas, miegas, kelis kartus viduriai gali tapti „skystesni”, kūdikis gali tapti irzlesnis, gali keliomis dalimis pakilti temperatūra. Tai praeina per kelias paras.

Aukšta temperatūra ir kitų ligų požymiai nėra dantų dygimo metu atsirandantys negalavimai. Deja, mamos blogą vaiko savijautą (ilgą viduriavimą, pilvo skausmus, dingusį apetitą, aukštą temperatūrą) linkusios suversti dantukams.

Vis tik, kodėl kai kurie vaikai dygstant dantims viduriuoja ir vemia?

Nežymus viduriavimas (kelis kartus kūdikis pasituština skysčiau) gali atsirasti dėl padidėjusio dirglumo, nes dantukams dygstant peršti ir skauda dantenas. Atsitiktinis vėmimas gali atsirasti dėl to, kad maistas dirgina patinusias ir skausmingas dantenas, todėl vaikas nori atsikratyti dirgiklio.

Kodėl dygstant dantims vaikas dažniau suserga sloga ir kitomis peršalimo ligomis?

Kol kas tyrimais neįrodyta, kad dygstant dantims vaikai dažniau sirgtų sloga ir kitomis ligomis. Suprantama, dantų dygimas taip pat neapsaugo nuo slogos ir peršalimo ligų. Dantų dygimas – procesas, kuris tęsiasi tol, kol išdygsta 16 pieninių dantukų, o tai neretai užtrunka 10-12 mėnesių. Vienas arba du, rečiau trys dantukai laikas nuo laiko „prasikala“ pro dantenas ir tampa pastebimi. Tuo metu kitų dantukų formavimasis nepastebimas, nes dantukai pasislėpę dantenose ir klaidingai atrodo, kad dantys nedygsta. Iš tiesų dantys pamažu dygsta visus metus. Normalu, kai per metus kūdikis ar mažas vaikas ūmia kvėpavimo organų liga suserga 3-5 kartus. Tai nereiškia, kad dantų dygimo metu kūdikis, vaikas dažniau serga.

Ar nuslopinti dygstančių dantų skausmui galima duoti paracetamolio?

Tik tuomet, kai kalantis dantukui mažylis yra neramus, atsisako valgyti. Paracetamolio negalima duoti dažniau kaip 4 kartus per parą ir ilgiau kaip 2 paras.

Kokia seka turi dygti dantys?

Kol kas niekas nenustatė tikslios dantukų dygimo tvarkos. Žinoma, yra preliminarios schemos, bet nereikia jų aklai laikytis.

Dažniausiai pirmas išdygsta vienas iš apatinių kandžių, po to antras, dar po to – viršutiniai kandžiai. Dantų dygimo tvarka neturi jokio ryšio su kūdikio sveikata. Visiškai nesvarbu, kuris iš dantukų išdygs pirmas.

Kaip numalšinti dygstančių dantų skausmą?

Kartais dygstančių dantukų skausmas yra nestiprus ir jo malšinti nereikia. Išskirtiniais atvejais skausmą galite nuraminti paracetamoliu, tačiau geriausiai skausmą malšina specialūs dantų dygimą lengvinantys lašiukai arba geliai (jie veikia vietiškai, vaikui lengviau padėti, nes nereikia girdyti vaistų, o tiesiog įtrinami masažuojamais pirštų judesiais ar vatos lazdele).

Ar gali dantys visai neišdygti?

Iki šiol neaprašyta atvejų, kad dantys visai neišdygtų.

Kaip prasikala pirmieji 20 pieninių dantukų
(jokiu būdu neišsigąskite, jei Jūsų vaiko dantys dygsta kitokia tvaria, kaip minėjome, griežtos matematikos čia nėra)

6-8 mėnesiai

išdygsta pirmieji apatiniai kandžiai
pirmieji apatiniai kandžiai gali kaltis net iki 12 mėnesių, o kartais vaikutis su jais jau…gimsta

8-10 mėnesių
išdygsta pirmieji viršutiniai kandžiai

10-12 mėnesių

išdygsta antrieji kandžiai apačioje ir viršuje

12-10 mėnesių

išdygsta pirmieji krūminiai dantukai apačioje ir viršuje

16-20 mėnesių

išdygsta 4 iltiniai dantys (2 apačioje, 2 viršuje)
visiškai normalu, kai iltiniai dantukai pasirodo tik 23-24 mėnesį

20-31 mėnesių

išdygsta antroji pora krūminių dantukų apačioje ir viršuje

Dar šis tas apie dantukus

Didžiausią įtaką dantų dygimo procesui turi paveldimumas. Jei vienam iš tėvų dantys kalėsi sunkiai, ir vaiko gali laukti tas pats pragaras.

Gydytai sako, kad seilėtekis neturi nieko bendro su dantų dygimu. Tačiau kalantis dantims, labai niežti dantenas, todėl kūdikis kiša į burną kumštukus ir žaislus, todėl stipriau teka seilės.

Neretai dantų dygimą lydi viduriavimas ir karščiavimas. Gydytojai mano, kad dažniau dėl to kalti būna ne dantys, o tai, kad kaip tik tuo metu baigiasi laikas, kai baigiasi dar mamos kūne įgytas imunitetas, ir vaikas tampa ne toks atsparus infekcijoms.

Dygstant dantims vaikas kiša į burną kas papuola, todėl į burną patenka bakterijų, o jos sukelia infekciją.

Dygstant dantims kūdikiai… labiau šunta. Bakterijų pilnos seilės keliauja į virškinamąjį traktą, o pasišalindamos su išmatomis ir šlapimu, dirgina užpakaliuko odą.

Dygstant dantims aplink vaiko burną gali išberti, skruostai būti raudonesni, nei įprasta. Taip yra todėl, kad organizmas krauju labiau aprūpina žandikaulį, burnos ir skruostų sritį, kad dygstantys dantys gautų daugiau reikalingų medžiagų.

Kai kalasi dantukai, kai kuriems kūdikiams pakyla temperatūra. Ne šiaip sau – pakilusi temperatūra pagreitina medžiagų apykaitą ir padeda dantukui greičiau prasikalti.

Skaudančias dantenas vaikas kaip įmanydamas masažuoja. Mama irgi gali padėti – duoti pagraužti savo pirštą arba pamasažuoti skruostukus aplik dantenas. Padeda specialūs kramtomieji žiedai, į kurių vidų galima įpilti šalto vandens.

Šaltis gerai malšina skausmą, tik nereikėtų kramtukų šaldyti šaldiklyje, nes ledas gali sužeisti dantenas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Padėkite, dygsta dantys!”

  1. Wika
    2020/09/25 at 10:33 #

    Mums padėjo „Dentinale“ gelis , puikiai pašalino uždegimą, užgydė žaizdas ir nuskausmino. Man patiko, kad yra natūrali sudėtis , be lidokaino ir cukraus. Sukamais judesiai įtryniau į dantenas ir kelioms valandoms kūdikis nusiramino, kažkur iki 5 kartų per dieną naudojome šį gelį.

Palikite atsiliepimą


+ septyni = 14

Kitos temos: