Jeigu mažylis užaugo nepažinęs pilvuko dieglių, vadinasi, ir jūs, ir jis esate laimės kūdikiai. Tėvai sako, kad pilvo pūtimas – labiausiai varginusi, daugiausiai įtampos kėlusi problema.
Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja.
Kaip suprasti, kad verkia dėl dieglių?
Kūdikių pilvo diegliai – tai staiga užeinantys pilvo skausmai, kuomet verksmas būna intensyvesnis nei kūdikiui verkiant dėl to, kad jis alkanas, sušalęs ar tiesiog jaučia diskomfortą. Sveikų kūdikių pilvo dieglių priežastis – oro arba dujų susikaupimas žarnyne.
Dieglių metu kūdikis garsiai klykia, užmerkia akis, sugniaužia kumščius, riečia nugarą, įtempia kojas arba riečia jas prie pilvo, kojomis „mina dviratį“ .
Dažniausios pilvo pūtimo priežastys:
Žindant krūtį netaisyklingai apžiojus spenelį kartu su pienu nuryjamas oras.
Laktozės (pieno cukraus) netoleravimas, sukelia žarnyne rūgimo procesus, dėl to kaupiasi dujos.
Per trumpai maitinant kūdikį ar per greitai pakeitus krūtį, jis gali neužtektinai gauti sočiojo galinio pieno arba per daug pirminio nesotaus pieno, kuriame yra santykinai daugiau pieno cukraus – laktozės. Ji sukelia žarnyne rūgimo procesus, gaminasi dujos.
Kai kurie produktai maitinančios motinos dietoje: riešutai, svogūnai, česnakai, griežčiai, rabarbarai, kopūstai, pupos, žirniai, rukola, ridikėliai, vynuogės, slyvos, obuoliai – gali sukelti pilvuko pūtimą.
Jei motina vartoja daug karvės pieno ar jo produktų, arba kūdikis maitinamas adaptuotais karvės pieno pagrindu pagamintais mišiniais, pilvo diegliai gali pasireikšti dėl į jo organizmą patenkančio alergeniško baltymo β laktoglobulino. Be karvės pieno produktų, kai kurie kūdikiai gali netoleruoti ir kitų maisto produktų esančių žindančios motinos mityboje: šokolado, kavos, kitų kofeino turinčių produktų, riešutų, kviečių. Pilvo pūtimas, tuštinimasis skystomis išmatomis gali pasireikšti ir motinai užvalgius baltyminių produktų, kurių ji nevartoja reguliariai (t.y. – bent 1 kartą per savaitę).
Nepakankamas laktazės (pieno cukrų saidančio fermento) aktyvumas neišnešiotų ir gimusių per mažo svorio naujagimių žarnyne irgi gali sukelti pilvuko pūtimą. Išmatos tuomet būna skystos, putotos, rūgštaus kvapo.
Kiekvienas sveikas kūdikis yra gerokai jautresnis dirgikliams ir kvapams nei suaugęs žmogus, todėl jį gali erzinti visokie smilkalai ir tualeto gaivikliai.
Pilvuko skausmai ir neurologinė kūdikio būklė (padidėjęs nervinis dirglumas, atsiradęs po gimdymo traumų ir pan., hipoksija gimdant ar po gimdymo, padidėjęs raumenų tonusas) neturi jokio tarpusavio ryšio ar įtakos.
Pilvo pūtimas pasireiškia apie 10–30 proc. kūdikių, mergaitėms ir berniukams vienodai (tai, kad berniukams pilvelius pučia labiau nei mergaitėms, yra mitas). Diegliai prasideda dažniausiai apie 2–3 gyvenimo savaitę ir savaime praeina apie 3–4 gyvenimo mėnesį, kartais trunka ilgiau. Dažniau pasireiškia antroje dienos pusėje.
Jei pilvuką skauda vyresniam kūdikiui
Vyresniems kūdikiams ir vaikams pilvą gali skaudėti ir dėl virškinimo sutrikimų,
kūdikio maitinimo klaidų (pvz., permaitinant, per anksti įvedinėjant į racioną papildomo maitinimo produktus ar duodant karvės ar kitos gyvulinės kilmės pieno,
jogurto ar kitų pieno produktų, duodant per daug saldžių produktų),
dėl gastroezofaginio refliukso, žarnyno infekcinių ligų, „ūmaus chirurginio pilvo“ (pvz., žarnų invaginacijos) ir kitų rimtesnių būklių.
Todėl jei vaikas ne tik nenumaldomai rėkia, bet ir vemia, viduriuoja, karščiuoja, nedelsdami kreipkitės į gydytojus.
Dieglių išvengti padės šie patarimai:
Duokite krūtį kūdikiui taisyklingai, kad gerai apžiotų ir žįsdamas neprisirytų oro.
Maitinkite iš vienos krūties ilgai, kad kūdikis gautų užtektinai galinio sotaus riebesnio pieno, tuomet pieno slinkimas žarnynu sulėtėja, spėjama pasisavinti daugiau laktozės, mažiau jos patenka į galinę storąją žarną, mažiau skatinamas vidurių pūtimas.
Pamaitinusi panešiokite kūdikį, kad atsirūgtų, tuomet iš skrandžio išeina nurytas oras.
Maitinant reikėtų kas 5–10 min. palaikyti kūdikį stačiai, kad atsirūgtų.
Maitinant iš buteliuko, žinduką kūdikis irgi turi apžioti taisyklingai, kuo arčiau pagrindo, ne vien žinduko galą.
Buteliuką maitindama laikykite taip, kad oras susikauptų jo aukščiau esančiame gale ir nepatektų į burną.
Naudokite buteliukus su vožtuvais orui išeiti.
Darykite pertraukas, kai kūdikis suvalgo 40–80 ml.
Kūdikis maitinamas turi gulėti pakelta galva ir viršutine kūno dalimi 45° kampu. Po maitinimo apie 30–40 min. (arba kol atsirūgs) kūdikį toliau laikykite 45° kampu.
Neduokite čiulptuko tarp maitinimų.
Priepuolio metu:
Panešiokite kūdikį „kabančio tigro“ poza (paguldytą pilvu ant rankos, kita ranka prilaikydami galvą).
Atsekite pilvelį veržiančias sauskelnes ir švelniai masažuokite ratu pagal laikrodžio rodyklę, prispauskite suriestas kojytes prie pilvo.
Dar neataušusį išlygintą vystyklą uždėkite ant pilvelio – šiltas kompresas palengvina spazminio pobūdžio skausmus.
Duokite pilvo pūtimą mažinančių lašų prieš kiekvieną maitinimą.
Kartais padeda pilvo pūtimą mažinančios arbatos: kmynų sėklų, pankolio, kalendrų, melisos.
„Mamos žurnalas“