Laba diena,
Dukrytei 9 mėn., nuo gimimo jai vis pučia pilvelį. Pūtimas šiek tiek sumažėjo, kai nuo 6 mėn. pradėjo valgyti grūdų košes (avižų, ryžių).
Deja, vis tiek dažnai užeina pilvo diegliukai. Alerginius tyrimus atlikome, jokios alergijos nerasta. Kelis mėnesius vartojome gerųjų bakterijų kapsules, poveikio nepastebėjome.
Pati netoleruoju karvės pieno, todėl jo nevartoju, mažylę maitinu savo pienuku. Kviečių taip pat nevartoju, mažylei duodu tik ruginės duonos džiūvėsėlių.
Ar galite patarti, kokių produktų reikėtų vengti, jei vaikučiui pučia pilvuką? Nebeduodu obuolių ir kriaušių, bijau įvesti kopūstus ir žirnius.
Ar vis dėlto verta maitinti po truputį viskuo, kad organizmas įprastų?
Girdėjau, kad galima atlikti maisto netoleravimo tyrimus, gal žinote, ar tik dėl laktozės ir kviečių netoleravimo (mums tai neaktualu, nes jų nevartojame), ar ir dėl kitų produktų? Ar verta juos daryti? Gydytojai sako, kad kūdikio virškinimo sistema tik formuojasi, tai viskas nuolat keičiasi, todėl belieka laukti.
Labai lauksiu atsakymo, Mama Loreta
Konsultuoja docentas Algimantas Vingras
Kodėl pilvą pučia vyresniems kūdikiams ir vaikams? Juk vadinamasis 100 dienų klyksmas turi baigtis iki pusės metų.
Pilvą gali pūsti dėl kelių priežasčių. Pučia, kai maistas ir dujos sunkiau slenka žarnomis ir per lėtai pasišalina pro išangę. Kai užvalgoma atitinkamo maisto (pvz., pilvą pučia nuo saldaus maisto) ir tuomet, kai žindant prisirijama oro. Pilvą gali pūsti, kai bet kokio amžiaus vaikas prisivalgo vaisių, uogų arba atsigeria sulčių, kuriose yra daugiau vaisių cukraus, pvz., kriaušių, vynuogių, vaisių tyrelių, medaus (kurio kūdikiams visai nereikėtų duoti). Pilvo pūtimas nėra diegliai (kolikos). Esant diegliams, pilvo pūtimas yra tik vienas iš dieglių požymių. Pilvo pūtimas atsiranda, kai kūdikiui ar vaikui užkietėja viduriai.
Kaip ieškoti priežasties ir kur ją rasti? Kokie padėtų tyrimai, kokie stebėjimai?
Rašyti popieriuje (o ne mintyse, nes galima užmiršti), kada, po kokio maisto, kokiomis aplinkybėmis vaikui pradeda pūsti pilvą, su kuo tai susijęs, kokie dar reiškiniai pastebimi/nepastebimi atsiradus pilvo pūtimui. Kai pilvą pučia nuolatos tomis pačiomis aplinkybėmis, galima įtarti, kad kaltas koks nors maisto produktas ar maisto patiekalas (kūdikis ar vaikas nesugeba jų pasisavinti). Turint maisto dienyno duomenis, reikėtų pasikonsultuoti su vaiko gydytoju, o jei jam kas nors neaišku, jis nukreips vaikų gastroenterologo konsultacijai.
Išvardinkite pilvą pučiančius produktus ir tuos, kurie tinkami.
Jei kūdikis maitinamas mamos pienu, jai dera atsisakyti maisto, skatinančio dujų susidarymą – kopūstinių daržovių, svogūnų, ridikų, vynuogių. Kartais užtenka tik sumažinti jų kiekį ir nereikia jų visai atsisakyti. Stebėkite, po kokio Jūsų suvalgyto maisto kūdikiui labiau pučia pilvuką, ir to maisto kiekį pirmiausia sumažinkite, o jei tai nepadeda – atsisakykite. Kai yra polinkis pilvo pūtimui, dera riboti (nes pasitaiko, kad mažylis gali netoleruoti didesnio kiekio patiekalo kiekio, o truputis, t.y. 40-80 g jam nekenkia) patiekalų, į kuriuos įeina kopūstai, pupelės, žirniai, vaisiai, uogos. Pradedant antrais gyvenimo metais mažylio maistas turi būti kuo įvairesnis. Nuovoki mama pastebi, kokio maisto netoleruoja vaikas. Mato, kad užvalgius vaikui atsiranda pilvo pūtimas, neramumas, vidurių užkietėjimas – to maisto ir neduoda. Supratingos mamos maitina mažylius šviežiais patiekalais, juos gamina iš kokybiškų produktų, o juos pirkdamos parduotuvėje perskaito etiketes, pvz., neduoda jokių patiekalų, kuriuose yra daug maisto priedų, (medžiagų, pažymėtų E raide su atitinkamu skaičiumi).
Pasikartojantis pilvo pūtimas gali būti susijęs su didesniu vaisių cukraus kiekio patekimu į organizmą, kai vaikas padaugina kriaušių, saldinių obuolių, vynuogių, medaus arba vaisių tyrelių, pagamintų su fruktoze. Jeigu pilvą pučia nuolatos – tai jau vienas iš žarnyno ligų požymių. Jei vaikas valgo mažiau šių produktų, o pilvo pūsti nenustoja, dera nedelsiant pasikonsultuoti su vaiko gydytoju.
Kas tai yra pieno netoleravimas, grūdų netoleravimas ir kiti netoleravimai?
Netoleravimas yra organizmo nesugebėjimas kokybiškai, visiškai suvirškinti – suskaldyti kokios nors maisto medžiagos, pvz., pieno cukraus (laktozės). Miežiuose, kviečiuose, rugiuose, kvietrugiuose yra baltymo gliuteno, kurio organizmas gali netoleruoti. Todėl bet kokie, nors ir patys mažiausi minėtų grūdų kiekiai netiks žmogui visą gyvenimą. Minėtų grūdų netoleravimas pasitaiko retai, o „kiti netoleravimai“ – itin retai.
Ar pasitikėti įvairiomis natūralios medicinos klinikomis, kuriose tie testai atliekami tiriant kraują ir nustatoma, ką žmogus toleruoja, o ko ne?
Kiekviena šeima sprendžia, kur jai išleisti uždirbtus pinigėlius… Nustatyti bet kokio negalavimo priežastį nėra taip paprasta kaip įkaltį vinį. Pvz., pilvo pūtimo priežasčių yra daug ir nėra vienintelio tyrimo, kuris atskleistų visas priežastis. Jei būtų tokia paprasta negalavimų, ligų diagnostika, visi būtų nepaprastai laimingi… Viena ir ta pačia liga skirtingi asmenys serga skirtingai, todėl jos diagnostika nėra vien kraujo tyrimo atlikimas.
Ar vartoti vaistus nuo vidurių pūtimo?
Taip, vartoti. Nėra vienintelio vaisto, kuris visiems vienodai padėtų. Todėl galėjo negelbėti ir laiške minėtos žmogui naudingos bakterijos. Vieniems jos padeda, o kitiems neduoda pageidaujamo efekto.
Kada pilvo pūtimas yra pavojingas?
Jeigu naujagimiui, kūdikiui ar vyresniam vaikui pradeda staiga ir smarkiai pūsti vidurius, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes taip gali prasidėti sunki virškinimo sistemos liga. Kol atvyks gydytojas:
Pabandykite apskritais judesiais pagal laikrodžio rodyklę pamasažuoti pilvuką, taip atkartosite maisto ir dujų judėjimą virškinimo sistemoje. Masažą darykite šiltu dešinės rankos delnu, plonai pateptu bet kuriuo iš odą minkštinamųjų kremų.
Masažą pradėkite prie pat krūtinės ląstos, vėliau leiskitės į apatinę pilvo dalį. Iš pradžių judesiai turi būti švelnūs, glostantys, palaipsniui virstantys lengvu spaudimu, skatinančiu pilvo raumenų susitraukimą.
Masažo trukmė – 2-4 min. Jei vaikas neramus, pilvuką masažuokite kelis kartus. Jei masažuojant dujos pradeda šalintis, o vaikas leidžiasi – pilvuką galite pamasažuoti ilgėliau, 4-7 minutes arba netrukus pakartokite procedūrą.
Paguldykite vaiką pilvuku ant delno, prilaikykite galvutę, Jūsų ranka bus kaip šiltas kompresas ir pilvo raumenų atrama.
Ant pilvuko uždėkite kelis kartus sulankstytą pašildytą flanelinį vystyklą.
Pilvuko nešildykite šildytuvu, nedėkite ant jo šilto kompreso.
Kodėl vieni kūdikiai, vaikai „purpsi“ mažiau, kiti – daugiau?
Ypač daug dujų gali susikaupti dėl maisto, kurį valgė vaikas, arba dėl bakterijų virškinimo trakte.
Kiekvieno vaiko arba suaugusio žmogaus virškinimo traktas turi savo ypatybių, kiekviename virškinimo trakte yra įvairių bakterijų kolonijų, todėl vieni gamina daugiau dujų negu kiti. Kai virškinimas yranesutrikęs ir žarnyne gyvena daug įvairių bakterijų (nėra kelių rūšių bakterijų pertekliaus) žarnyno dujos yra bekvapės.
Dujos su kvapu rodo, kad:
mažylis yra permaitinamas, pvz., daug baltymų turinčiais maisto produktais;
žarnyne pradėjo vyrauti puvimo procesus sukeliančios bakterijos, pvz., po gydymo antibiotikais;
sutriko virškinimas, ypač jei kartu su dujų kvapu atsirado anksčiau nebuvęs viduriavimas arba vidurių užkietėjimas. Atsiradus šiems požymiams dera kreiptis į vaikų ligų gydytoją.
Supuvusių kiaušinių kvapo dujos rodo,kad žarnyne susikaupė daug baltymų turinčių maisto produktų, kurių irimo produktai skleidžia nemalonų, nebūtinai supuvusio kiaušinio kvapą.
Dujų išėjimas iš žarnyno yra normalus, fiziologinis reiškinys. Kūdikiai ir maži vaikai sąmoningai nesugeba įtakoti dujų išėjimo momento, todėl jie „purpteli“ bet kada, bet kur, kad ir valgydami. 4-5 metų vaikai jau sugeba pajausti, kai ateina noras „purptelėti“. Vaikams dera daugelį kartų paaiškinti, kad būnant drauge su vaikais ar suaugusiaisiais ir atsiradus norui „purptelti“ reikia paėjėti į šalį ir „purptelti“. Nedera vaikų mokyti sulaikyti dujas. Jas išleidžiant nereikia stangintis – stengtis jėga jas šalinti. Stengiantis jas šalinti jėga dažniausiai pasigirsta garsas ir dėl to vaikai gali vienas kitą įvairiai pravardžiuoti, pavadinti „pirdžiumi“. Be to, dujų išleidimas su garsu aplinkiniams, kad ir kokia būtų kompanija, gali sukelti nemalonių jutimų.
Ar gali pūsti pilvą nuo skubaus valgymo?
Taip. Vaiko niekada neskubinkite valgyti. Tegul mažasis valgo pasigardžiuodamas, maistą gerai sukramto (pirmų gyvenimo metų antrąjį pusmetį jį trindamas dantenomis, o vėliau – antrų metų pabaigoje – kramtydamas). Gerai sukramtytas maistas lengviau virškinamas. Bet kurio amžiaus vaikai yra labai pastabūs, kopijuoja suaugusiųjų elgesį. Todėl ir patys valgykite neskubėdami, vaikui matant neprarykite obuolio per kelis atsikandimus, rodykite mažyliui kaip kramtote.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai