Suaugusiems žmonėms dažniausiai skauda galvą, o vaikams – pilvą.
Pilvuko skausmas neturi sezonų, jam nebūtini užkratai ar traumos.
Tėvai, kaip kokie mentalistai, skaitantys mintis, turėtų išmokti atpažinti pilvuko skausmus, nes kiekvienu atveju pagalba bus kitokia.
Kūdikio ir darželinuko pilvai
Kūdikiai. Kūdikiams pilvuko skausmą dažniausiai sukelia pilvuko pūtimas, diegliai (stiprūs, ūmiai prasidedantys, priepuoliniai pilvo skausmai kūdikiams iki 6 mėn.), tuštinimosi sutrikimai, rotavirusai, norovirusai ir kiti enterovirusai.
Pilvukus skauda dėl nebrandaus kūdikio virškinamojo trakto, alerginio fono, mamos valgomo maisto. Daugumą šių problemų gali padėti išspręsti šeimos gydytojas, nes kartais užtenka pakoreguoti mamos ar vaiko maitinimą ir… nuraminti mamą.
Rimtas būkles nuo fiziologinių atskirti nėra labai sunku – jeigu kūdikio svoris auga, jei mažylis gerai valgo ir šlapinasi, jeigu bendras kraujo tyrimas geras, kūdikis geros nuotaikos, judrus, tikėtina, problema nėra didelė.
Pilvą kūdikiui gali skaudėti įstrigus kirkšninei išvaržai (ji gali atsirasti po didesnio fizinio krūvio). Tada skauda apatinėje pilvo dalyje, kūdikis vemia. Pilvą gali skaudėti dėl kiaušelio uždegimo – kiaušelis būna patinęs, paraudęs, skausmingas liečiant.
Mažylis neramus, gali pradėti vemti.
Darželinukai. Priešmokyklinio amžiaus vaikų pilvo skausmą dažniau sukelia vidurių užkietėjimas (skausmai išnyksta po pasituštinimo), pneumonija (kartu būna kosulys, aukšta temperatūra, krūtinės skausmas), šlapimo organų infekcijos (kartu būna pakilusi temperatūra, diskomfortas šlapinantis), apsinuodijimai maistu (stiprūs, pulsuojantys skausmai, labai skystos išmatos, vėmimas).
Dažniausios, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus, pilvo skausmo priežastys:
Persivalgymas, greitas valgymas, oro prisirijimas valgant.
Suvalgyto maisto nesuvirškinimas ir dėl to atsirandantis skausmas, pykinimas, vėmimas.
Dujų susikaupimas, vidurių pūtimas.
Emocinės-psichologinės priežastys.
Pilvo organų traumos.
Apsinuodijimai maistu, augalais, cheminėmis medžiagomis. Toks skausmas susijęs su pakartotiniu pykinimu, vėmimu, temperatūros pakilimu, bendro negalavimo požymiais.
Uždegiminės žarnyno ligos: apendicitas, gastroenteritas (skrandžio ir žarnų uždegimas). Toks skausmas susijęs su pykinimu, vėmimu, temperatūros pakilimu, viduriavimu. Svarbu „pagauti“ simptomų atsiradimo eiliškumą ir apie tai pasakyti gydytojui. Tarkime, susirgus gastroenteritu, pirma vaikas pradeda vemti ir tik po to pradeda skaudėti pilvą, o esant apendicitui – atvirkščiai, pirma prasideda pilvo skausmas ir tik po to vėmimas.
Liga ar požymis?
Pilvo skausmas būna ūmus (staiga užėjęs ir neilgai trunkantis) ir lėtinis pasikartojantis, kai pilvą skauda tam tikromis aplinkybėmis, – tarp jų vaiko savijauta gera. Lėtinio pasikartojančio skausmo priežastys neretai būna emocinės. Lėtinis skausmas gali būti susijęs ir su kitais požymiais, pvz., vidurių užkietėjimu.
Lėtinių, pasikartojančių kas 3 mėnesius per vienerius metus skausmų priežastys 50 proc. yra emocinės, susijusios su stresu.
Dažniau pasitaiko labilios nervų sistemos vaikams, kurie dėl visko jaudinasi.
Skubiai kreipkitės į gydytoją, jei:
Skausmas susijęs su vėmimu, viduriavimu, pilvo pūtimu.
Pilve užčiuopiate darinį („guzą, gumbą, sukietėjimą“).
Vaikui skauda prisilietus prie pilvo.
Stiprus pilvo skausmas susijęs su temperatūra, vėmimu.
Aštrus, stiprus skausmas susijęs su dujų ir išmatų turinio neišėjimu.
Vaikas susimušė pilvą, pajuto stiprų skausmą, vemia.
Kaip padėti vaikučiui, kuriam skauda pilvą
Vaikui, kuriam pilvą ėmė skaudėti dėl emocinio streso, labiausiai reikia meilės ir švelnumo. Pabučiuokite, priglauskite, paglamonėkite ir praeis įtampa, skausmas išnyks.
Jei vaikas prašo gerti, arba jis vėmė, viduriavo, duokite dažnai (kas 20–30 min.) po truputį 30–50 ml atsigerti natūralaus mineralinio vandens.
Pasiūlykite vaikui nueiti į tualetą.
Neduokite vaistų nuo skausmo, nes jie gali iškreipti ligos eigą ir apsunkinti ligonio būklės įvertinimą.
Neduokite laisvinančių ar kitaip vidurius veikiančių vaistų. Nestatykite jokių žvakučių ir klizmų.
Nedėkite ant pilvo jokios šildyklės.
Pamasažuokite pilvuką, kai pilvukas yra papūstas, užkietėję viduriai arba yra diegliai. Pašildykite delną šildykle, tarp delnų patrinkite truputį augalinio aliejaus, kad delnus sušildytumėte. Delnu švelniais, atsargiais judesiais, pradėdami nuo krūtinės, – apvaliai pagal laikrodžio rodyklę pamasažuokite. Padėkite delną lygiagrečiai šonkauliams prie pat jų ir braukite juo per pilvuką žemyn, tarsi kažką nuo jo valydamos. Ritmiškai masažuokite pilvą braukiamaisiais judesiais, pakartokite tai keletą kartų, paskui vėl masažuokite pilvuką švelniais apvaliais delnų judesiais. Kad vaikui būtų įdomiau, tuo pačiu metu padarykite ir situaciją lengvinančią mankštą. Sulenkite per kelius kojas, paskui pakaitomis po vieną koją pakelkite, lėtai sulenkite ją per kelį, priglauskite prie pilvuko ir greitai paleiskite. Tą patį padarykite ir su kita koja. Dar vėliau sulenkite ir paleiskite abi kojas kartu. Pakartokite šį pratimą kelis kartus, po to vėl pamasažuokite pilvą. Procedūros trukmė – 5–10 min. Procedūrą galite kartoti kas 30–60 min.
Pilvuko vaistinėlė
Auginant mažus vaikus, o ypač išvykstant su jais atostogauti, derėtų vasarą turėti pilvuko vaistinėlę. Joje galėtų būti (atsižvelgiant į vaiko amžių ir jį dažniau kamuojančias problemas):
3–5 pakeliai gliukozės ir druskų miltelių. Iš pakelių pagamintas tirpalas duodamas pradėjusiam viduriuoti ir/ar vemiančiam vaikui. Tirpalas vartojamas iš organizmo išsiskyrusiems skysčiams ir elektrolitams (druskoms) kompensuoti. Patiems mažiausiems (iki 3 metų), jeigu jie negeria paruošto tirpalo, jį galima pasaldinti. Mažiau kaip 10 kg sveriantiems vaikams reikia vartoti po 50–100 ml tirpalo po kiekvieno viduriavimo epizodo. Daugiau kaip 10 kg sveriantiems vaikams ir suaugusiems žmonėms reikia vartoti po 100–200 ml po kiekvieno viduriavimo epizodo.
Gerųjų bakterijų (probiotikų), tinkančių kūdikiui, vaikui, priklausomai nuo jo amžiaus. Probiotikai padeda esant bet kokiam bakteriniam ir virusiniam viduriavimui, antibiotikų sukeliamo viduriavimo profilaktikai ir kompleksiniam gydymui, sveikstant po infekcinių viduriavimų, maisto toksikoinfekcijų sukeltam viduriavimui.
Vaistų nuo pilvuko pūtimo su simetikonu. Simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos.
Vidurių pūtimą mažinančių vienkartinių kateterių pakuotę (10 vienetų). Tai močiučių prisimenamų dujų nuleidimo vamzdelių, kuriuos reikėdavo plauti, dezinfekuoti virinant po panaudojimo, šiuolaikinė modifikacija. Tai elastingas aptakiais kraštais vamzdelis su ribotuvu, kad nebūtų per giliai įvestas į išangę, neišardomas – neturintis sudedamųjų dalių ir todėl jį yra patogu ir nesudėtinga naudoti. Vamzdelis gelbsti, kai pilvukas išpustas, kūdikį kankina diegliai ar yra atsiradęs vidurių užkietėjimas.
Prieš vienkartinio kateterio įvedimą pilvuką šiltos rankos delnu lengvai spausdami 1–3 minutes pamasažuokite pagal laikrodžio rodyklę iš dešinės viršaus žemyn. Kad delnas lengviau slystų, jį galite plonai suvilgyti kūdikių masažo aliejumi. Prieš įvedant į išangę įvedimui skirtą vamzdelio galą suvilgykite kūdikių aliejumi. Pakelkite kūdikio kojytes galvos link ir švelniai įveskite kateterį į išeinamąją angą. Įvestą vamzdelį išangėje palikite tol, kol išeina dujos ar vaikas pasituština. Panaudotą kateterį išmeskite.
Sirupo nuo atpylinėjimo (ypač jei vaikui buvo nustatyta gastroezofaginio refliukso liga), nes skrydis ar užtrukęs važiavimas automobiliu, pasikeitęs maistas gali išprovokuoti ligos paūmėjimą. Šios paskirties vaistas yra efektyvus ne tik gydymui, bet puikiai tinka ir tokių simptomų, kaip nevalingas nedidelio maisto kiekio patekimas į stemplę, burną (regurgitacijos), rėmuo (deginimo, skausmo, nemalonių jutimų už krūtinkaulio), „kosčiojimas“, kuris gali atsirasti, kai rūgštus skrandžio turinys patekęs į burną sudirgina gerklas, profilaktikai.
25–50 gramų aktyvintos anglies pirmai pagalbai, jei mažas vaikas apsinuodijo. Jeigu vaikas netyčia prarijo vaistų, pirmiausia duokite išgerti vandens, vienam kilogramui vaiko kūno svorio ne mažiau kaip 5 ml, pvz., jei vaikutis sveria 10 kg, duokite išgerti 50 ml vandens, o jei 20 kg, – 100 ml vandens ir iš karto kreipkitės į medikus. Po konsultacijos, jei gydytojas leidžia, galima vaikui sugirdyti 0,5–1,0 gramą aktyvintos anglies 1 kilogramui vaiko kūno svorio. Taigi vaikui, sveriančiam apie 10 kg, reikėtų sugirdyti 20–50 aktyvintos anglies tablečių, o jei vaikas sveria apie 20 kg, – 40–100 tablečių. Mažas vaikas geriau praris aktyvintą anglį, jeigu tabletės su vandeniu sutrinsite į košelę ir sumaitinsite.
Laisvinamoji priemonė nuo vidurių užkietėjimo, jeigu vaikui „lyg be priežasties“ (o priežastys dažniausiai būna emocinės – nepažįstamos tuštinimosi vietos ir aplinkos baimė) atsiranda vidurių užkietėjimas. Mikroklizmutės suminkština išmatas ir patepa žarnų sieneles.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai