Kaip gera glostyti mielą kačiuką, besivoliojantį prie šiukšlių konteinerio, iki alkūnių įsirausti į smėlį, pasivolioti po kiemo dulkes.
Suaugusieji to nesupras. Ir tegul nesupranta, tik padeda vaikui mėgautis kiemo malonumais saugiai.
Kirmėliukai iš smėlio dėžės
Kaip užsikrečiama. Žaisdami neprižiūrimose smėliadėžėse vaikai gali nesunkiai pasigauti įvairių ligų. Viena dažniausių – toksokarozė (šunų askaridžių sukelta liga). Toksokarozę sukelia šunų askaridžių lervos. Kačių ir šunų askaridės gyvena jų žarnynuose. Viena kirmino patelė per parą padeda iki milijono kiaušinių. Kai katė ar šuo tuštinasi, tie kiaušiniai patenka ant žolės, smėlio. Ligą ypač platina maži šuniukai ir kačiukai, kuriuos vaikai taip trokšta glostyti.
Askaridžių kiaušinėliais galima užsikrėsti per šunų ir kačių išmatomis užterštą smėlį, užterštą vandenį, nešvarias rankas.
Ligos požymiai. Užsikrėtus ligos simptomai išryškėja tik po 3-4 savaičių, todėl tėvai niekaip nesupranta, dėl ko vaikas sunegalavo. Per tas 3 savaites iš kiaušinėlių išsirita lervos ir pasklinda po organizmą. Lervas išnešioja ligoniuko kraujas. Jos gali patekti į kepenis, inkstus, širdį, plaučius, akis, smegenis, odą. Priklausomai nuo to, kur įsikūrė lervutės, atsiranda ir ligos simptomai. Gali prasidėti sloga, sausas varginantis kosulys (ypač naktimis), gerklės skausmas, truputį pakilti temperatūra, niežėti odą, berti panašiu į dilgėlinę bėrimu, kartais pykina, skauda pilvą, vaikas vemia ir viduriuoja. Vaiko būklė tai pagerėja, tai pablogėja. Kai lervutės miega, vaikas jaučiasi geriau, kai jos atsibunda ir pradeda klajoti po organizmą, vaikas negaluoja.
Tiksli diagnozė nustatoma pagal kraujo tyrimą. Gydoma vaistais. Jokių naminių gydymo priemonių nėra.
Kad nesusirgtų:
neleiskite vaikams glostyti kieme besišlaistančių kačių ir šunų,
neleiskite žaisti kačių ir šunų pamėgtose vietose,
smėlio dėžę įrenkite saulėtoje vietoje, nes saulė sunaikina askaridžių kiaušinėlius,
jei auginate šuniuką, jį parsivedę iš lauko nuvalykite kojas ir snukį (ir naminis šuniukas kieme gali užsikrėsti askaridžių kiaušinėliais),
po kiekvieno kontakto su šuniuku ar kate liepkite vaikui plauti rankas.
Bjauri liga nuo gražaus kačiuko
Kaip užsikrečiama. Toksoplazmozė – tai kačių platinama liga, kurią sukelia pirmuonys. Katytės, tuštindamosi namuose, smėlio dėžėse, žolėje sėja parazitus.
Vaikas gali užsikrėsti glostydamas net ir savo naminę katytę, jei ši išleidžiama į kiemą.
Toksoplazmoze užsikrečiama ir suvalgius užkrėstos blogai išvirtos mėsos.
Toksoplazmomis gali būti užsikrėtę ir triušiai, kiaulės, vištos, antys, todėl ir jų vaikui nepatariama glostyti, o jei jau glostė, tegul švariai nusiplauna rankas.
Ligos požymiai. Užsikrėtus atsiranda bendro silpnumo jausmas – vaikui negera, norisi į lovą, nesinori žaisti, judėti. Gali pakilti temperatūra, stipriai skaudėti galvą, skauda pilvą, pykina. Kartais beria dėmelėmis ir mazgeliais, dvejinasi akyse. Ypač pavojinga, kai toksoplazmoze užsikrečia nėščia moteris. Ji ligą perduoda būsimam vaikeliui. Užsikrėtusi nėščioji sunegaluoja: pakyla temperatūra, padidėja limfmazgiai (kakle, pažastyse ir kirkšnyse atsiranda guziukų), gali išberti. Liga diagnozuojama padarius kraujo tyrimą. Gydoma vaistais, nes naminių gydymo priemonių nėra.
Kad neužsikrėstų:
neleiskite vaikui glostyti benamių kačių,
jei turite katę, tegul vaikas dažnai plaunasi rankas, o ypač, kai paglostė iš kiemo grįžusią katytę,
naminių kačių nemaitinkite žalia mėsa, nelakinkite nevirintu pienu,
dažnai keiskite katės smėlio dėžutę,
savo katytę profilaktiškai parodykite veterinarui,
mėsa kruopščiai virkite ar troškinkite, švariai nuplaukite lenteles ir peilius, jei mėsą pjaustėte,
prieš planuodama nėštumą moterų konsultacijoje paprašykite atlikti kraujo tyrimą dėl toksoplazmozės.
Geros sveikos vasaros.
Docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Ką čia be pridurti, didelę problemą turim su kiemų priežiūra, smėlio dėžių atnaujinimu. Kad ir pas mus kieme – stovi smėlio dėžė, o vaikas žaist negali, nes vien kačiukų ir šuniukų „dovanėlės“. ir kas svarbiausia, niekam nerūpi tokie dalykai…