Žmogaus organizme gali parazituoti keliolika rūšių apvaliųjų ir plokščiųjų kirmėlių. Jos, gyvendamos virškinamajame trakte, pasisavina maisto medžiagas ir išskiria savo gyvybinės veiklos produktus.
Visa tai neigiamai veikia žmogaus organizmą – atsiranda ligos požymių. Kirmėlės yra labai vislios, per parą subrendusi kirmėlė gali išskirti iki 200 000 kiaušinėlių.
Dalis jų su išmatomis patenka į aplinką – dirvožemį (kai jis yra tręšiamas žmogaus ekskrementais). Kiaušinėliai gyvybingi išlieka kelerius metus. Kai jie patenka per nešvarias rankas, vandenį, įvairų maistą į organizmą, iš kiaušinėlių jame išsirita kirmėlės.
Kokio amžiaus vaikai užsikrečia
Kirmėlėmis gali užsikrėsti bet kokio amžiaus vaikai ir suaugusieji. Dažniau užsikrečia vaikai iki 15 metų, nes jie stokoja higienos įgūdžių.
Kaip ir kur užsikrečia
Dažniausiai užsikrečiama per užterštą maistą ir/ar vandenį, ir tuomet, kai nepaisoma asmens higienos taisyklių arba valgomas nepakankamai termiškai apdorotas maistas. Užsikrečiama ir per nepakankamai nuplautas žalias daržoves, uogas, kurios buvo užaugintos dirvožemyje, tręštame žmogaus išmatomis, vaisius (krituolius). Užsikrečiama ir paglosčius katę ar šunį, nesvarbu ar namų numylėtinį, ar atsitiktinai kieme sutiktą, ir po to valgant nenusiplovus rankų. Katės ir šunys platina ne tik žmogaus apvaliąsias kirmėles, bet ir kitas kirmėlines ligas – toksokarozę (plokščiųjų kirminų – kaspinuočių užkratą), toksoplazmozę.
Kaip suprasti, ar vaikas užsikrėtė
Kirmėlių sukeltos ligos požymiai priklauso nuo to, kokiomis kirmėlėmis užsikrėsta ir kaip gausiai užsikrėsta, ar užsikrėtimas vyksta nuolat. Dažniausi bendri kirmėlinės ligos požymiai:
pablogėja vaiko apetitas, sumažėja svoris;
vaikas greitai pavargsta, atsiranda nepastovi nuotaika, pasidaro irzlus, nervingas, gali sutrikti miegas;
skundžiasi galvos svaigimu ir skausmu;
pablogėja atmintis, pradeda blogiau mokytis;
kamuoja įvairaus intensyvumo, trukmės pilvo skausmai;
viduriavimas gali kaitaliotis su vidurių užkietėjimu;
kai kurių kirmėlių (pvz., askaridžių) invazijos gali pasireikšti alerginėmis reakcijomis, kosuliu, sukelti komplikacijas (pvz., žarnyno nepraeinamumą), o spalinukių – stiprų niežėjimą apie išangę.
Pavienių apvaliųjų kirmėlių invazijos dažniausiai yra besimptomės. Todėl specialistai rekomenduoja du kartus per metus patikrinti, ar vaikas turi kirmėlių.
Gal išnyks savaime ir negydomos?
Kirmėlės yra pavojingos, nes sukelia įvairius negalavimus. Jeigu neužsikrečiama pakartotinai, įvairios kirmėlės organizme išgyvena (tuomet, kai negydoma) skirtingai ilgai: pvz., askaridės organizme išgyvena apie vienerius, plaukagalviai – apie 5 metus, kaspinuočiai – dešimtmečius. Spalinės išgyvena trumpai, tačiau, kai nepaisoma asmens higienos, užsikrečiama pakartotinai, ir jų gyvenimas organizme užtrunka.
Ar užsikrės, jei stiprus imunitetas
Užsikrėtimas kirmėlėmis yra parazitinė nešvarių rankų liga, atsirandanti dėl elementarios higienos nepaisymo, dirvožemio, vandens užteršimo kirminų kiaušinėliais, valgymo nepakankamai termiškai apdorotos mėsos, žuvies patiekalų. Žmogaus imunitetas ir užsikrėtimas kirmėlėmis neturi nieko bendro.
Kaip neužsikrėsti kirmėlėmis
Nuo mažens išugdykite vaikui higieninius įpročius;
Rodykite vaikams pavyzdį, kad prieš valgį visi šeimos nariai nusiplauna rankas;
Vaikas turi žinoti, kad grįžęs iš kiemo, pažaidęs smėlio dėžėje, pasinaudojęs tualetu, paglostęs katę ar šunį turi nusiplauti rankas;
Kiekvieną nuo žemės pakeltą ar turguje įgytą vaisių, uogą, daržovę prieš ją valgant nuplaukite tekančiu vandeniu;
Vaikams trumpai nukirpkite nagus, nes po jais kaupiasi įvairūs nešvarumai (ir kirmėlių kiaušinėliai);
Neterškite aplinkos žmogaus išmatomis – atsisakykite jomis tręšti bet kokius augalus, ne tik daržoves, uogas, uogakrūmius;
Nevalgykite ir neragaukite žalios jautienos ar faršo, žuvies, neišvirusių ar neiškepusių jos gaminių;
Žuvis ir jų produktus namuose kepkite ar virkite ne trumpiau kaip 20 min.
„Mamos žurnalas“