
Smėlis daro stebuklus. Psichoterapeutai naudoja jį gydydami vaikiškas savo suaugusių pacientų fobijas. Bet pirmiausia smėlis – mėgstamas vaikų žaislas. Iš jo galima statyti pilis, lipdyti pyragus. O dar, jį pasitelkus, galima daug ko išmokti!
Iš to, kaip susidomėjęs vaikas kapstosi smėlyje, galima spręsti apie jo emocinį stabilumą:
aktyvus vaikas kurs paprastas konstrukcijas ir su džiaugsmu jas ardys,
susimąstęs tylenis tvarkingai keps pyragėlius,
fantazuotojas statys ištisą pasakų miestą.
Smėlyje galima užkasti savo baimę ar problemą, patikėjus paslaptį pilkam akmenukui ir jį užpylus smėlio sluoksneliu. Smėlio dėžėje galima įkurdinti visą šeimą ir, paskirsčius vaidmenis, suvaidinti jos gyvenimo istoriją. Netgi smėlio rūšis, turinti vieną iš gausybės atspalvių, ramina nervų sistemą.
O kiek šaunių žaidimų su smėliu galima sugalvoti paplūdimyje!
Studijuojame formas
Atspaudai (1,5-4 metai)
Padarykite smėlyje savo pirštų, plaštakų, alkūnių, pėdų atspaudus. Galite kaitalioti piešinius: iš pradžių pėdsakus paliekate jūs, o paskui – vaikas. Kartu kurkite naujus raštus ir lyginkite jų dydžius: „Mamos delnas didelis, o tavo – mažas“.
Paslaptingi pėdsakai (3-7 metai)
Surenkite spėlionių varžybas: parodykite vaikui skirtingus atspaudus ant drėgno smėlio (pavyzdžiui, nuo kriauklės, sviedinio, tėčio batų) ir pasiūlykite įspėti, kas paliko šį paslaptingą pėdsaką.
Laviname smulkiąją motoriką
Judesiai (1,5-3 metai)
Pasiūlykite mažyliui atsisėsti greta jūsų ant smėlio ir panardinti į jį rankas. O dabar abiem delniukais kartu vaizduokite, kaip minkoma tešla, kapojamos malkos, važiuoja rogutės, šokinėja arkliukas, šliaužia gyvatė. Vėliau pasunkinkite užduotį, vaizduodami, kad skambinate pianinu, spausdinate tekstą kompiuteriu. Prigalvokite judesių visam delniukui ir kiekvienam piršteliui atskirai, pasiūlykite vaikui sugalvoti naujų veiksmų ir komentuokite tai, ką įsivaizduojate.
Vystome rankų taiklumą ir vikrumą
Smėlio golfas (4-10 metų)
Paruoškite akmenukų arba kriauklelių, kurie atliks kamuoliukų vaidmenį, vietoj golfo lazdų pasitelkite kastuvėlius arba plastikinius butelius. Smėlyje iškaskite duobutę, prie jos įsmeikite vėliavėlę. Iš eilės su vaiku mėginkite įmesti akmenėlius į duobutę. Užduotį galima pasunkinti, akmenėlių kelyje įrengus užkardas.
Tiras (nuo 5 metų)
Paimkite keletą akmenėlių, kamštelių ar kriauklelių – jie atliks kulkų vaidmenį. Smėlyje pažymėkite taikinį: nubrėžkite keletą koncentrinių apskritimų (kiekvienam nustatykite atitinkamą skaičių balų). Iš 5-10 žingsnių nuotolio pasistenkite drauge su vaiku pataikyti į patį centrą.
Snaiperis (nuo 3 metų)
Panardinkite į smėlį savo delną arba užkaskite stambų žaisliuką. Vaikas turi, neprisiliesdamas prie jūsų delno arba žaisliuko rankomis, atkasti jį ir nupūsti visą smėlį. Prisilietė prie delno (žaisliuko) – pralaimėjo („mina sprogo“), tad turi pasikeisti vaidmenimis su jumis.
Tobuliname kalbą ir klausą
Pojūčiai (2-7 metai)
Atsisėskite greta vaiko ant smėlio, prispauskite prie jo delnus ir pasiūlykite padaryti tą patį. O dabar pasakokite apie savo pojūčius („smėlis šiltas, įkaitęs nuo saulės, smiltelės kutena rankas“). Paprašykite vaiko, kad jis taip pat pasakytų, ką jaučia. Nesijaudinkite, jei jis iš pradžių pakartos jūsų žodžius. Pasiteiraukite, ką jis pajus, pakeitęs rankų padėtį, pajudinęs pirštus, o vėliau patys atlikite šį veiksmą ir palyginkite asmeninius pojūčius su tais, kuriuos nusakė vaikas.
Stebuklingi garsai (4-10 metų)
Žaidimui prireiks kibirėlio, formelių (pageidautina užsidarančių), plastikinio butelio, dėžutės nuo „Kinder siurprizo“, šiugždenančio paketo ir tuščios degtukų dėžutės. Pasiūlykite vaikui iš eilės berti smėlį į įvairias formas, iškratyti jį ir įsiklausyti į garsus. Paaiškinkite, kad daiktai yra gaminami iš skirtingų medžiagų (plastmasės, kartono, polietileno) ir todėl skleidžia skirtingus garsus. Vėliau liepkite vaikui užsimerkti ir atspėti, į kokią talpą yra pilamas smėlis.
Atspėk (nuo 5 metų)
Smėlyje paslėpkite nedidelių žaislelių, simbolizuojančių atsakymą į tą mįslę, kurią užminsite vaikui. Įspėjus atsakymą, drauge atkaskite smėlį ir patikrinkite, ar atsakymas buvo teisingas. Šis žaidimas ypač tiks grupelei vaikučių, besivaržančių tarpusavyje. Galima suorganizuoti eruditų konkursą, o prizais taps atkasti žaisliukai.
Skatiname pajusti laiko pojūtį

Smėlio laikrodis (nuo 3 metų)
Paimkite du nedidelius plastikinius butelius, į vieną iš jų įberkite smėlio ir užsukite dangteliu.
Dangtelyje išgręžkite nedidelę skylutę. Tuščią butelį be dangtelio pritvirtinkite prie butelio su smėliu – laikrodis pagamintas. O dabar galima suorganizuoti kokias nors varžybas, kuriose fiksuojamas laikas, pavyzdžiui, kas daugiau iškeps smėlio pyragų, kol išbyrės smėlis).
Saulės laikrodis (nuo 6 metų)
Smėlyje nubrėžkite apskritimą, jo centre įsmeikite lazdelę, šaką ar plastikinį butelį, pripiltą smėlio dėl stabilumo. Rankiniu laikrodžiu patikrinkite, kada ateis pusiaudienis, ir pažymėkite „ciferblate“ skaičių 12. Patikrinimą galima kartoti kas valandą, siūlant vaikui ženklinti likusius skaičius arba apsunkinti užduotį: pagal simetriją nuo „12“ išdėstyti „ciferblate“ kitus skaičius, o vėliau pagal rankinį laikrodį patikrinti jų tikslumą.
Mokomės mokyklinių dalykų
Skaičių ir raidžių (nuo 3 metų)
Smėlyje lengva rašyti įvairiomis priemonėmis: šakelėmis, pagaliukais ar pirštu. Galite mokyti vaiką rašyti, rodyti jam dar nepažįstamas raides ir skaičius. Su vyresniais vaikais galima rašyti diktantą ar pasiūlyti jiems įrašyti praleistas raides jūsų užrašytuose žodžiuose.
Istorijos ir mitologijos (5-8 metai)
Slapta nuo vaiko smėlyje paslėpkite keletą „senovinės buities daiktų“ (maži moliniai ąsotėliai simbolizuos amforas, katės figūrėlė asocijuosis su Senovės Egipto tikėjimu ir t.t. ). Jūs galite iš pradžių truputį papasakoti vaikui, o vėliau imtis „kasinėjimų“, perspėdami, jog kažkur yra užkastas daiktelis, susietas su jūsų pasakojimu. Galite „atsitiktinai“ ir patys atkasti „senieną“, o vėliau ją palydėti pasakojimu. Vaizdumo dėlei pasiimkite į savo archeologinę ekspediciją keletą skudurėlių ar šepetėlių, kad tvarkingai nušluostytumėte smėlį nuo savojo radinio.
Geografijos (8-10 metai)
Planetoje nemaža vietų, kur smėlis – pagrindinis kraštovaizdžio elementas. Nupieškite smėlyje žemės rutulį, žemynus ir papasakokite, kurioje planetos vietoje esama smėlio (kur įsikūrusios pagrindinės dykumos). Savo pasakojimą galite papildyti miniatiūriniais žaisliukais. Tarkim, su kupranugario figūrėle keliauti po tolimąją Sacharą.
Atsargiai – smėlyje tyko ir pavojai!
Su vaiku žaiskite tik švariame smėlyje. Jei kieme yra smėlio dėžė, gali būti, kad joje tuštinasi katės ir šunys, taip užkrėsdami smėlį. Kirmėlėmis vaikai užsikrečia ne tik per užterštą maistą ir/ar vandenį, ar kai valgo nepakankamai termiškai apdorotą maistą, nepakankamai nuplautas žalias daržoves, uogas, kurios buvo užaugintos dirvožemyje, tręštame žmogaus išmatomis. Užsikrečiama ir pažaidus kačių ir šunų pridergtame smėlyje. Katės ir šunys platina ne tik žmogaus apvaliąsias kirmėles, bet ir kitas kirmėlines ligas – toksokarozę (plokščiųjų kirminų – kaspinuočių užkratą), toksoplazmozę.
Kaip suprasti, ar vaikas užsikrėtė kirminais

Kirmėlių sukeltos ligos požymiai priklauso nuo to, kokiomis kirmėlėmis užsikrėsta ir kaip gausiai užsikrėsta, ar užsikrėtimas vyksta nuolat. Dažniausi bendri kirmėlinės ligos požymiai:
pablogėja vaiko apetitas, sumažėja svoris;
vaikas greitai pavargsta, atsiranda nepastovi nuotaika, pasidaro irzlus, nervingas, gali sutrikti miegas;
skundžiasi galvos svaigimu ir skausmu;
pablogėja atmintis, pradeda blogiau mokytis;
kamuoja įvairaus intensyvumo, trukmės pilvo skausmai;
viduriavimas gali kaitaliotis su vidurių užkietėjimu;
kai kurių kirmėlių (pvz., askaridžių) invazijos gali pasireikšti alerginėmis reakcijomis, kosuliu, sukelti komplikacijas (pvz., žarnyno nepraeinamumą), o spalinukių – stiprų niežėjimą apie išangę.
Pavienių apvaliųjų kirmėlių invazijos dažniausiai yra besimptomės. Todėl specialistai rekomenduoja du kartus per metus patikrinti, ar vaikas turi kirmėlių.
Gal išnyks savaime ir negydomos?
Kirmėlės yra pavojingos, nes sukelia įvairius negalavimus. Jeigu neužsikrečiama pakartotinai, įvairios kirmėlės organizme išgyvena (tuomet, kai negydoma) skirtingai ilgai: pvz., askaridės organizme išgyvena apie vienerius, plaukagalviai – apie 5 metus, kaspinuočiai – dešimtmečius. Spalinės išgyvena trumpai, tačiau, kai nepaisoma asmens higienos, užsikrečiama pakartotinai, ir jų gyvenimas organizme užtrunka.
„Mamos žurnalas“
Kiek daug puikių žaidimų idėjų su vaiku smėlyje. Manau smėlio dėžės patinka ne tik mažiesiems, bet ir vyresniems vaikams. Mano penkiametis mieli joje kapstosi ir žaidžia įvairius žaidimus, kurie, kaip pastebėjau, veikia raminančiai.