
Įprastai vasara mus lepina saulės šiluma, gaiviu vėju, malonia akims žaluma. Džiaukimės tuo!
Besidžiaugdami kuo daugiau laiko su vaikais praleiskime lauke, mėgaukimės, kad galime vaikščioti nuogomis bambomis bei basomis kojomis.
Pataria auklėtoja ekspertė, edukologijos magistrė Lina Daugytė-Lenartavičienė
Žaidimai su vandeniu
Vandens pramogos – dar viena neatsibostanti ir idealiai vasaros metu tinkanti veikla.
Žinoma, galima sakyti, kad vandens telkinys toli, kad vaikas nemoka plaukti, tačiau tai ne problema.
Galima išbandyti tokias vandens pramogas, kurioms tokie niuansai nėra svarbūs.
Vandens šautuvais, vandens balionais galima žaisti net daugiaaukščio namo balkone.
Pasimaudyti „fontane“ (jį puikiai pakeičia vejos laistymo sistema) galima tiesiog kieme. Šįkart sakysite, jog tai šėliojimas, ne žaidimas? Tai juk šaunu, renkimės maudymosi kostiumėlius ir šėliokime kartu!
Galime pasiūlyti ir ramesnių žaidimų su vandeniu.
Vandens sviedinys: pastatykite tuščius butelius, o ant jų – teniso kamuoliukus. Plastikinius butelius nuo indų plovimo skysčio pripildykite vandeniu. Spaudydami šiuos butelius, pasistenkite numušti teniso kamuoliukus.
Vandens transportavimas karučiu: vaikas tampa karučiu – atsigula ant pilvo, kai kitas pakelia jo kojas aukštyn, kūno svorį vaikas laiko ant rankų. Vienkartinę stiklinę pripilkite vandens ir padėkite „karučiui“ ant nugaros. Tikslas – įveikti pasirinktą atstumą neišliejus vandens.
Tyrinėjimas: vandens dubenyje plukdykite įvairius daiktus (tinka pūkelis, šapelis, kankorėžis, akmuo, gėlės žiedas, kaštonas ir pan.) ir stebėkite, kurie iš jų skęsta. Tokį pat tyrimą galima atlikti ir po lietaus susidariusioje balutėje.
Piešimas vandeniu: pieškite ant plytelių vandeniu. Jį galima purkšti, tepti, lieti, pūsti, taškyti. Raminantis ir smagus užsiėmimas, bėda, kad šių piešinių parodos suorganizuoti, deja, nepavyks.
Vandens bėgimo varžybos: šiam žaidimui reikia susirasti asfaltuotą, šiek tiek nuolaidų kelią, ant kurio pažymimos starto ir finišo (maždaug už 3-5 žingsnių) linijos. Kiekvienas žaidėjas pasiima po stiklinaitę vandens ir įsitaiso prie starto linijos. Po sutarto ženklo visi išpila vandenį ant varžybų ruožo ir stebi, kieno „upelis“ pirmas pasieks finišą. Jeigu pasieks…
Aitvaras
Įspūdį bet kokio amžiaus vaikui visada suteikia aitvaro leidimas. Neturite? Visada galima nusipirkti, paieškojus – tikrai nebrangiai. Žinoma, savo rankomis darytas bus mielesnis (idėjų šiuo klausimu siūlome ieškoti: http://www.aitvarai.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=30).
Kas žino, gal kartą pabandę kasdien lauksite vėjuotos dienos?
Muilo burbulai
Muilo burbulų pūtimas – amžinas vaikystės žaidimas. Mums jį buvo smagu žaisti, tad pasiūlykime tokią veiklą ir savo vaikams. Muilo burbulų skystį galima pasigaminti ir namuose. Rekomenduojame išbandyti!
Didelių bei spalvotų muilo burbulų skysčio receptas
Jums reikės: 1 litro vandens, 50 ml indų ploviklio arba skysto muilo, 1 arbatinio šaukštelio glicerino (jo rasite pirkti vaistinėse), trupučio cukraus arba 1 arbatinio šaukštelio klevų sirupo. Galima įberti maistinių dažų. Vandenį pakaitinkite iki 60°C, supilkite kitas sudedamąsias dalis ir atsargiai išmaišykite.
Atvėsusį skystį reikia supilstyti į norimus indelius, pūsti burbulus galima per šiaudelį.
Net pats aktyviausias vaikas kuriam laikui nurims, jeigu pasiūlysite statyti „muilo pilis“. Šiai veiklai muilo burbulų skystį įpilkite į vonelę ir pūskite labai ilgu šiaudeliu, kol iškils didžiulė putų „pilis“.

Žaidimai su balionais
Balionai – dar viena smagi ir laukui tinkama veikla.
Suglebęs balionas: paimkite po pripūstą, bet neužrištą balioną, gerai laikykite suspaudę pirštais. Po sutarto ženklo visi paleiskite savo balionus ir bandykite pagauti bet kurį, kol jis nenukrenta ant žemės. Smagiau, kai yra daugiau žaidėjų ir balionų. Beje, nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pradžių.
Balionas ant stiebo: kiekvienas žaidėjas paima po pripūstą balioną ir vienkartinę stiklinaitę, atsargiai padeda jį ant viršaus. Davus ženklą, visi stengiasi kuo greičiau pasiekti iš anksto sutartą vietą. Balionas negali nukristi ant žemės. Kitą ranką tuo metu reikia laikyti už nugaros.
Balionas su skyle: šis žaidimas-triukas reikalauja susikaupimo. Reikės pripūsto baliono (būtinai užrišto), adatos ir žiūrovų. Tereikia į viršutinį baliono galą (kitur įbedus balionas sprogs) įdurti ir ištraukti adatą. Kas įvyksta? Ogi nieko – balionas, visų nuostabai, lieka sveikas.
Smėlis
Nesvarbu, kur gyvename – mieste ar kaime, nuosavame name ar bute – pasistenkite vaikams sudaryti sąlygas žaisti su smėliu. Kai vaikai žaidžia su smėliu, galima būti šalia ir, pavyzdžiui, skaityti knygą, o galima ir drauge su juo užsiimti įdomia veikla. Apie vaidybinių elementų turinčius žaidimus su smėliu, tarkime, kai kepami pyragai, verdamos sriubos, gaminami kulinariniai šedevrai, šįkart nekalbėsime.
Tiesiog norime priminti viena – netinkamų žaidimų nebūna (jeigu vaikas žaisdamas nekenkia sau ar aplinkiniams), tik kartais vaikus netinkamai aprengiame.
Žaidžiantis vaikas „gyvena“ tame žaidime – jam kur kas svarbiau vakarienei paruošti iš purvo gardžią „košę“ nei išsaugoti švarias naujas kelnes ar baltą palaidinę. Rekomenduojame išbandyti vaikų mėgstamus terapinius žaidimus su smėliu.
Paslaptis smėlyje: žaidimui reikės stiklo (atkreipkite dėmesį, kad būtų saugūs kraštai) arba peršviečiamo plastiko, įvairių augalų, šepetėlio. Drauge su vaiku ant smėlio iš įvairių augalų sukurkite paveikslėlį, uždėkite stiklą arba plastiką ir užkaskite. Siūlome tą vietą pažymėti ir po kažkiek laiko atkasti (rekomenduojame šiai veiklai naudoti šepetėlį).
Paveikslėlis smėlyje: šiai veiklai reikia susirasti pagaliuką, tikrą rėmelį arba tai, kuo būtų galima jį pakeisti (puikiai tinka akmenukai, lentelės, kankorėžiai). Pirmiausia reikia nukasti birų smėlį iki drėgno ir pasidaryti arba išrinkti vietą tikram rėmeliui. Tuomet pagaliuku jau galima kurti savo paveikslus.
Smėlio dailininkai: reikės dažų, tuščių indelių, didesnio smėlio indo, medinių karoliukų-kamuoliukų, plonos virvelės. Smėlį porcijomis sumaišykite su įvairiausių spalvų dažais (atskira spalva vis kitame indelyje), nudažykite. Skirtingai nudažytus smėlio sluoksnius klokite į stiklinį indą. Į kiekvieną sluoksnį įleiskite po medinį karoliuką, pritvirtintą prie virvelės. Virvelės galas turi nukarti per indo kraštą. Kai indas pilnai pripildomas, už virvelės traukite karoliukus. Smėlis maišosi ir susidaro „marmuro efektas“.
Piešimas ant įvairių paviršių
Vasara – puikus metas išbandyti piešimą ant neįprastų paviršių. Tokiu paviršiumi gali tapti akmenys, medžio rievės, kelmai. Žmogaus kūnas – taip pat! Užsiėmimo metu galite tikėtis skambaus juoko, malonių apsikabinimų, šilto bendravimo, netikėtų pokštų. Ypač jaukus piešimas ant kūno būna tada, kai dailininkas piešia pirštukais. Kodėl vasara šiai veiklai tinkamiausias metas? Dėl to, kad galime nusiprausti upėje, ežere ar jūroje. Taigi meninė veikla netikėtai gali „transformuotis“ – prasidės žaidimai su vandeniu.
Kaip terapinė priemonė veikia mandalų piešimas (plačiau apie šią techniką skaitykite: http://www.asirpsichologija.lt/index.php?gydanti-ir-ugdanti-kurybos-galia-mandalos-meno-terapijoje&category=4&id=9
Mandalas galite piešti kad ir kreidelėmis ant plytelių. Mandalos formą gali kurti kiekvienas žmogus individualiai, galima pasiūlyti nuspalvinti jau paruoštą trafaretą.
Žaidimai dirbant
Darbinis ugdymas vasaros metu labai įvairus: uogų, vaisių, žolynų rinkimas (ir pievų, ir pačių augintų: sode arba ant palangės), gėlynų ravėjimas (kad ir daugiaaukščio kieme), daržovių skynimas, daržų (namuose gėlių) laistymas, žolės pjovimas, aplinkos tvarkymas (šiukšles surinkti galima ir savo mėgstamos žaidimų aikštelės teritorijoje), meistravimas, maisto ruošimas lauke, langų, dulkių valymas.
Sąrašą galima tęsti. Daugumą darbų galima atlikti drauge su vaiku. Žinoma, vaikas dirbs pagal savo galimybes ir tempą. Svarbu, kad darbą pateiktumėte kaip malonų, teikiantį džiaugsmo bei prasmingą užsiėmimą.
Pramogos lietuje
Vasaros lietus įprastai būna šiltas ir malonus. Toks oras gali tapti staigmena ne tik jums, bet ir stebintiems žaidimą. Kviečiame pasilinksminti lietaus žaidimų metu.
Lietaus lašų gaudynės: išbėkite (geriausia apsirengus vandeniui nepralaidžiais drabužiais) per lietų į lauką ir delnais gaudykite lietaus lašus.
Kad būtų smagiau, galima lašelį pabandyti sugauti liežuviu. Kad būtų tikslingiau, galima lietų gaudyti vienkartinėmis stiklinaitėmis – vėliau lyginti, sverti, matuoti, kuriam pavyko „sugauti“ daugiau lašų.
Lietaus lašų matavimas: šiam užsiėmimui reikės tamsaus kartono, balto pieštuko ir lietingos dienos. Užduotis – lyjant lauke palaikyti kartoną, kad ant jo užlašėtų bent dvidešimt lašų. Tuomet galima grįžti į kambarį juos matuoti: baltu pieštuku apibraukti kiekvieną lašą ir lyginti apskritimus.
Sliekų ferma: po lietaus ją galima įkurti stiklainyje su žemėmis, smėliu ir trupučiu vandens. Reikia pririnkti sliekų, pridėti jiems salotų skiautelių ir kurį laiką rūpintis jais. Būtina prisiminti, kad turi būti sudarytos sąlygas sliekams kvėpuoti. Sliekus maitinti salotomis ir žolelėmis reikia kas antrą dieną, reikia juos laikyti vėsiai ir būtinai paleisti į žemę arba kompostinę.
VEIKLA PATALPOJE

Vis dėlto ne kiekviena vasaros diena būna šilta, saulėta ar maloni. Kartais tenka slėptis kambaryje nuo karščio, smogo, vėtros ar liūties. Būtent tokiomis dienomis pasiūlykite vaikams užsiėmimų patalpose. Ne tik pasiūlykite, bet ir veikite drauge.
Žaidimai su tešla
Galimybė teplioti, minkyti, kočioti – ne tik fizinis vaikų poreikis: jis skatina ir judesių tikslingumą, veikia kaip terapinė priemonė. Verta su vaiku užsiimti tokia veikla. Galima išbandyti įvairius tešlos receptus, pasirinkti labiausiai tinkantį, patinkantį.
Saldi tešla: išmaišykite puodelį vandens, du puodelius cukraus, tris puodelius miltų. Iš tokios tešlos formuokite figūrėles, jas kepkite 175 laipsnių temperatūros orkaitėje apie valandą.
Sūri tešla: sumaišyti keturis puodelius miltų, puodelį druskos, pusantro puodelio vandens. Iš paruoštos tešlos formuojame norimas figūrėles, jas kepame 175°C orkaitėje apie valandą.
Krakmolo tešla: sudedamosios dalys – viena dalis krakmolo, dvi dalys valgomosios druskos, viena dalis vandens. Viską sumaišykite ir virkite ant silpnos ugnies, kol masė sutirštėja. Tuomet įlašinkite kelis lašus aliejaus, kad tešla neišdžiūtų. Kai masė ataušta, iš jos galima formuoti figūrėles. Jas dvi dienas džiovinkite arba apie valandą kepkite 175°C temperatūros orkaitėje.
Plastilino tešla: jai reikės dviejų puodelių miltų, dviejų puodelių vandens, vieno puodelio druskos, dviejų šaukštų aliejaus, dviejų šaukštelių citrinų rūgšties, maistinių dažų. Viską sumaišykite šaukštu ir statykite virti ant ugnies. Maišykite ir kaitinkite. Tai trunka nelabai ilgai, maišyti darosi vis sunkiau. Tešla prie puodo sienelių ima keistis ir virsta į plastiliną. Svarbu nepersistengti. Kai masė atlimpa nuo puodo sienelių, ji „sušoka“ į vieną plastilino gumulą (maždaug didelio greipfruto dydžio). Nuimkite nuo ugnies ir paminkykite. Masė turi būti šilta. Naminį plastiliną laikykite šaldytuve, įsuktą į polietileninį maišelį.

Eksperimentai virtuvėje
Virtuvėje smagu eksperimentuoti. Tai labai smagu daryti gaminant naujus patiekalus, atrandant įvairių mus supančių daiktų, produktų savybes.
Triukas su pipirais: į vandens stiklinę įberkite maltų pipirų (pipirų dalelės lieka plaukioti vandens paviršiuje), taigi reikia pasistengti jas nuskandinti. Tai pavyks padaryti tik su muiluotu ar trumpam pamerktu į plovimo priemonę pirštu.
Neįtikėtina: sumaišykite arbatinį šaukštelį stebuklingų miltelių (kepimo milteliai) su keliais stebuklingo vandens (acto) lašais. Galima įpilti kelis lašus vaiduoklių punšo (indų ploviklio arba maistinių dažų). Vaikams patinka stebėti „lipančias“ iš stiklinės putas.
Vandens bulvė: nevirtoje bulvėje arbatiniu šaukšteliu išskaptuokite skylutę, įberkite į ją šaukštelį druskos, palikite saugioje vietoje. Kitą dieną bulvės skylė bus pilna vandens.
VEIKLA KITUR
Atostogų metu norisi pabėgti iš namų ar pakeisti aplinką? Ne bėda, galima rinktis pačius įvairiausius užsiėmimus kitur – pramogas mieste: nuo pasivaikščiojimo iki kėglių turnyrų (svarbiausia nepersistengti – įspūdžių gausa irgi vargina), išvykas į kaimą, gamtą, keliones į užsienį, šeimų stovyklas.
Galima drauge su vaiku užsiimti savanoriška veikla. Socialinis ugdymas, akiračio plėtimas ir visuomenei naudingas darbas – šiuos dalykus įmanoma suderinti, reikia tik noro.
VEIKLA KELIAUJANT

Keliaujant, kad vaikui neprailgtų laikas, taip pat rekomenduojame žaisti:
spėliojimo žaidimus (pagal apibūdinimą atspėti žmogaus sugalvotą žodį);
vardijimo žaidimus (išvardinti kuo daugiau žodžių pagal pasirinktą objektą – raidę, panaudojimo galimybes, sudėtį ir pan.);
situacijų žaidimus (aptarti, kaip reiktų elgtis tam tikros situacijos metu: pasiklydus parduotuvėje, nuėjus į svečius ir pan.);
galimybių žaidimus (galvoti kuo įvairesnių, juokingesnių situacijų, kaip galima panaudoti daiktus);
pirštukų žaidimus;
vaidinimų žaidimus (galima vaidinti naudojant popierines lėles, pieštukines lėles, galima aktoriais paversti savo pirštus: kiekvienam nupiešus veidą, plaukus ir pan.);
kurti dainas, eilėraščius, juokus (primename – svarbu procesas, o ne rezultatas).
Taigi linksmos atostogoms veiklos netrūksta! Galime ir turime rinktis tai, kas mums labiausiai tinka pagal šeimos poreikius, vaikų amžių, aplinkybes. Vis dėlto bet kokios situacijos metu verta atsiminti šiuos dalykus:
Žmones suburia bendra veikla. Per šeimyninius žaidimus atsiranda solidarumo jausmas būtinas norint kurti pasitikėjimo, lygybės, harmonijos atmosferą, atsipalaiduoti.
Vaikui bet kokioje situacijoje svarbiau yra veiksmas, o ne tušti žodžiai. Tad žaidimas nėra išimtis: pusvalandis betarpiško žaidimo su vaiku gali atstoti pusvalandį kartotą frazę „myliu tave“.
Svarbiausia, pagarbus bendravimas! Kalbėkite su vaiku, diskutuokite, klauskite, derinkite savo ir vaiko norus bei galimybes. Galvokite, kaip tai darote (pavyzdžiui, trimečio nėra tikslinga klausti „Ką nori veikti?“, tačiau pasirinkti iš kelių siūlomų veiklos variantų, jis mielai sutiks).
Prisiminkite:

Be žaidimo nėra vaiko raidos!
Jeigu mažylis žaidžia, gerai vystosi ir fiziškai, ir psichiškai.
Jeigu mažylis žaidžia, jis sveikas.
Jeigu mažylis žaidžia, jis saugus ir patenkintas.
Žaidimas – tai laiminga vaikystė!
Gerbkime vaiką ir jo gyvenimo būdą – žaidimą!
(N. Grinevičienė)
Susiję straipsniai