Kartais tėvai nerimauja, kad vaikas jau pažįsta raides ir moka skaičiuoti, tačiau niekaip nesiseka išmokti pažinti laikrodį.
Kokio amžiaus vaikui vertėtų pirkti pirmąjį laikroduką?
Laikrodį pažįsta pradinukai
Nuramindami visus priešmokyklinukų tėvelius pasakysime, kad laiko pažinimas įtrauktas į mokyklos programą ir tik pirmos klasės pabaigoje vaikai pradeda mokytis pažinti laikrodį. Mechaniškai perskaityti skaitmenis, parašytus ant ciferblato, galima išmokyti ir anksčiau, tačiau vaikas turi suvokti, ką reiškia tie skaičiai. Panašiai, kaip pažinus visas raides, išmokstama jas jungti į žodį ir skaityti. Laikrodžio pažinimas tęsiasi iki ketvirtos klasės. Kartais tik pradinių klasių pabaigoje vaikas iki galo suvokia, ką rodo laikrodis.
Sudėtinga laiko sąvoka
Laikrodžio pažinimas toks sudėtingas dėl to, kad laiko vaikas negali nei pamatyti, nei pasverti, nei pačiupinėti. Tai ne obuolys, jo nepadėsi ant svarstyklių. Net lietuvių liaudies patarlės laiką apibūdina kaip „nieką“: „Eina be kojų, muša be rankų“, „Nei valgęs nei gėręs, vis gyvas ir gyvas“. Kas tas laikas?
Laiko sąvoką galima bandyti aiškinti, pradedant nuo laiko taško. Kiekviena akimirka, turinti savo tikslią datą, yra laiko taškas. Nuo taško matuojame atkarpas į praeitį arba ateitį. Kiek metų dabar yra močiutei? Kada ateis vasara? Vaikas geriausiai orientuojasi tose laiko atkarpose, kurias jis gali prisiminti pats.
Dažnai pirmokai, paklausti, kiek metų yra mokytojai, atsako labai skirtingai. Vieni tai pačiai mokytojai duoda 23 metus, kiti 48 ir panašiai. Tačiau tuos įvykius, kuriuos prisimena patys, jie vertina kur kas tiksliau.
Koks geriau – elektroninis ar mechaninis?
Vaikiški laikrodukai paprastai būna su aiškiais skaitmenimis. Elektroniniame valandos ir minutės pažymėtos arabiškais skaitmenimis. Juos perskaityti pažįstančiam skaitmenis vaikui nesudėtinga, tačiau net ir matydamas „20: 30“ ne kiekvienas pasakys, kad dabar pusė devynių vakaro. Šnekamojoje kalboje mes nesakome „Dvidešimt valandų trisdešimt minučių“, o sakome „pusė devynių“. Elektroniniame laikrodyje vaikas mato visas 24 valandas.
Mechaniniame laikrodyje valandos žymimos 12 skaitmenų. Vaikui lengviau suvokti, kad yra 7 valanda ryto ir 7 vakaro, negu kad yra 7 ir 19 valandos per parą. Mechaniniuose laikrodžiuose vaikams dažnai painiojasi „trumpoji ir ilgoji“ rodyklės. Jie turi labai atidžiai įsižiūrėti, kuri rodyklė rodo valandas, kuri – minutes. Kad vaikas geriau įsidėmėtų, pasidarykite namuose mokomąjį laikroduką iš popieriaus, lėkštute apibrėžę ciferblatą.
Tegul vaikas pats iškerpa trumpą ir storą valandų rodyklę, paskui – ilgą ir ploną minutinę. Rodykles smeigtuku pritvirtinkite prie ciferblato centro.
Padaręs savo rankomis, vaikas nesunkiai skirs rodykles mokomajame laikroduke, o vėliau pradės skirti ir tikrame.
Brūkšneliai, skaitmenys ar dar kas nors?
Kai kuriuose laikrodukuose valandos būna pažymėtos ne skaitmenimis, o brūkšneliais. Arba ciferblate yra tik keletas skaitmenų, vietoj kitų – tarpeliai. Valandos gali būti pažymėtos ir romėniškai: III, VI, XII ir t.t. Tokius laikrodžius tiktų pirkti vaikams nuo 5 klasės. Mažiukams jie per daug sudėtingi.
Laikrodžio evoliucija
Nors vaikas išmoksta pažinti laiką tik mokykliniais metais, jo aplinkoje laikrodžiai atsiranda kur kas anksčiau. Žaislų parduotuvėje galima nusipirkti žaislinių laikrodukų, laikrodžiai kabo ant sienų, juos segi mama ir tėtis ir t.t. Vaikui smalsu, kam tie laikrodžiai reikalingi? Todėl aiškinti, kaip matuojamas laikas ir kaip veikia įvairių laikrodžių mechanizmai, galima pradėti jau nuo antrų-trečių gyvenimo metų.
Pasakodami, kaip žmonės matuodavo laiką senovėje, pasitelkite smėlio laikrodį. Šalia pastatykite paprastą laikrodį. Kol 5 minutes byra smėlio kruopelės, minučių rodyklė pasislenka į priekį.
Lankydamiesi Nidoj, būtinai aplankykite Parnidžio kopos saulės laikrodį. Ten vaikui vaizdžiai paaiškinsite, kaip laikas matuojamas pagal saulės judėjimą. Beje, paprasčiausią saulės laikroduką galima pasidaryti ir savo kieme, smėlio dėžėje įsmeigus tiesų pagaliuką.
Puiki šeimos pramoga galėtų būti ir apsilankymas Klaipėdos laikrodžių muziejuje. Vaikas ten pamatys laikrodžio mechanizmus, smulkiausių ratukų judėjimą.
Laimingi laiko neskaičiuoja
Mažam vaikui laiko suvokimas nėra aktualus. Vaikai tiesiog gyvena, džiaugdamiesi kiekviena minute.
Tik pradėjus eiti į mokyklą, atsiranda pirmosios pareigos: laiku atsikelti, 45 minutes išbūti pamokoje ir t.t. Tada vaikui iš tikrųjų pasidaro aktualu, kiek dabar laiko.
Laiko matavimą reikėtų sieti ir su metų ritmu, gamtos kaita, žmonių darbais. Neveltui kai kurie vaikiški laikrodukai sudalinti ketvirčiais, žyminčiais metų laikus. 12 valandų – tai 12 mėnesių. Ciferblatai puošiami vaikiškais piešinėliais, žyminčiais, kurią valandą meškiukas atsikėlė, kurią pietauja ar eina miegoti. Tokie paveikslėliai vaikui padeda lengviau suvokti sudėtingą laiko sąvoką.
Eglė Martinonienė, M. K Čiurlionio nacionalinės menų mokyklos mokytoja metodininkė
„Mamos žurnalas“