Ar tikrai viskuo kalti pilvo diegliai, jei kūdikis neramus ir nuolat verkia

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Apie kūdikių pilvo dieglius informacijos tikrai apstu, tačiau ji pasikartojanti, o dažnai ir morališkai pasenusi. Mat pasaulyje nuolatos vyksta stebėjimai ir tyrimai, atrandama naujų įžvalgų, jos spausdinamos tarptautiniuose medicininiuose žurnaluose.

 Formulė 3x3x3

Taigi – kas tie pilvo diegliai? Juos gydytojas diagnozuoja, kai kūdikis būna neramus, stipriai verkia pritraukęs kojas prie pilvo, jam skiriasi dujos bent 3 valandas per dieną 3 dienas per savaitę ir 3 savaites per mėnesį.

Pilvo diegliai – tai staiga užeinantys, periodiškai intensyvūs pilvo skausmai, kurie sukelia nenumaldomą naujagimių ir kūdikių verksmą, šiaip jiems esant visiškai sveikiems. Priepuolio metu mažylis ima garsiai klykti, verkti, riečiasi, mosikuoja rankomis, delnus suspaudę į kumščius, spardosi, parausta. Vieni verkia užsimerkę, kiti atvirkščiai – plačiai atmerktomis akimis, suraukta kakta.

Dažnai verkimo metu kūdikis trumpam sulaiko kvėpavimą. Verkimas sutrikdo maitinimąsi: kūdikis griebia spenelį ar žinduką, čiulpteli kelis kartus, po to meta ir vėl energingai pravirksta. Visos žinomos „pilvo raminimo“ priemonės beveik negelbsti arba padeda tik trumpam.

Kaip atskirti nuo kitų ligų

Esminis skirtumas nuo kitų ligų yra tas, kad kai praeina tas 3 valandų dieglių periodas, mažylis būna linksmas, neatsisako valgyti, gerai auga svoris, jo raida būna normali, nėra liguistos išvaizdos.

Išnešiotiems naujagimiams dažniausiai jie atsiranda pirmo gyvenimo mėnesio pabaigoje arba antro mėnesio pirmą savaitę ir užtrunka apie 100 dienų. Neišnešiotiems naujagimiams jie gali prasidėti antro mėnesio pabaigoje arba trečio pradžioje.

Diegliai kankina apie 20 procentų kūdikių, nepriklausomai nuo jų išnešiotumo, gimimo svorio, maitinimo būdo, lyties, rasės.

Diegliai nepaveldimi. Jų atsiradimas nepriklauso nuo mažylio priežiūros įgūdžių. Dažniausia diegliai atsiranda vėlyvą popietę ar vakare.

Tikslių priežasčių nėra

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Tikslių priežasčių, kodėl atsiranda diegliai, mokslas dar nėra nustatęs. Įtariama, kad dieglių atsiradimui turi įtakos:

Stiprūs sparčiai augančios virškinimo sistemos raumenų susitraukinėjimai (spazmai).

Nesugebėjimas visiškai suvirškinti maisto medžiagų, patekusių į žarnyną. Dėl to padaugėja dujų, atsiranda pilvo pūtimas ir skausmas.

Skrandžio rūgščių patekimas į stemplę. Dėl to atsiranda skausmas.

Pardėtas reagavimas į aplinkos dirgiklius (šviesą, garsus) ir kitus veiksnius dėl nebrandžios nervų sistemos.

Mažylio nerimas, nuovargis dienos pabaigoje.

Mamos nerimas, nervingumas, sudirgimas, pavargimas dienos pabaigoje. Mažylis puikiai jaučią motinos būseną!

Mamos rūkymas nėštumo ir žindymo metu, mažylio buvimas ten, kur buvo rūkyta.

Žindančios mamos valgomas maistas. Mama turi stebėti – galbūt diegliai atsirado ar sustiprėjo, jų priepuolis užsitęsė, kai ji pavalgė daugiau saldžių vaisių, kopūstinių daržovių, kelis kartus per dieną gėrė kavos, valgė šokolado ar padaugino kitų produktų.

Alergija karvės pieno baltymams – ši būklė gali būti įtariama, jei diegliai prasidėjo maitinant pieno mišiniu. Tuomet dera pasitarti su mažylio gydytoju.

Dalinis laktozės netoleravimas. Dera pasitarti su mažylio gydytoju.

Pastebėta, kad diegliai būna mažiau intensyvūs, kai kūdikio tiesieji pilvo raumenys yra stipresni. Raumenukus sustiprinti galite mažylį prieš kiekvieną maitinimą guldydami ant pilvo.

Ne visada kalti diegliai

Jei kūdikis dėl nepaaiškinamos priežasties verkia, jam dažniausiai „pripaišomi“ pilvo diegliai. Tačiau anaiptol ne visada tai yra tiesa.

Jeigu sveikai augančiam mažyliui vieną dieną staiga atsirado dieglių požymių, nedelsdami pasikonsultuokite su gydytoju, nes panašiais simptomais gali pasireikšti ir sunkios ligos: įstrigusi išvarža, apendicitas, centrinės nervų sistemos ir virškinimo sistemos uždegiminės ligos, šlapimo takų infekcija ir net ausyčių uždegimas. Gydytojui pasakykite, kokių požymių (be dieglių) pastebėjote, – gal kūdikis atsisako valgyti, atsirado atpylimas, vėmimas, pilvo pūtimas, tuštinimosi sutrikimų, trūkčiojimų (drebėjimų).

Reikia pasitarti su mažylio gydytoju, jei pastebėjote, kad dieglių priepuolių kankinamas mažylis pablyško, pradėjo atrodyti nesveikai, įtariate, kad jam nustojo augti svoris.

Pagalbos priemonę suraskite patys

Kol kas neatrastos pagalbos priemonės ir metodai, kurie efektyviai padėtų visiems, kenčiantiems nuo dieglių. Jeigu nepadeda viena priemonė, – pabandykite kitą. Kai ieškote gelbstinčios priemonės, svarbu likti ramiai ir kantriai. Skubus, karštligiškas raminimo priemonių keitimas gali mažylį dar sudirginti. Jis negali staiga nustoti verkti.

Nepasitarusios su mažylio gydytoju jam neduokite jokių vaistų, vaistažolių.

Pabandykite:

Jūratės Čiakienės nuotr

Jūratės Čiakienės nuotr.

Mažylio aktyviai nežaidinti po pietų ir vakarui prasidėjus.

Pritemdykite šviesas, kalbėkite ramiai (arba iš viso nekalbėkite), padainuokite arba duokite pasiklausyti raminančios muzikos, išjunkite mobiliojo telefono garsą.

Įjunkite nestipriu režimu veikiantį dulkių siurblį. Jo monotoniškas zvimbimas kai kuriuos mažylius ramina.

Duokite pasiklausyti gamtos garsų įrašų. Juos išgirdę kai kurie mažyliai suklūsta ir aprimsta.

Pakeiskite buvimo su kūdikiu aplinką – išeikite pasivaikščioti ten, kur netriukšminga.

Pavežiokite kūdikį automobiliu. Kai kuriuos mažylius teigiamai veikia automobilio vibracija ir variklio burzgimas.

Maudykite 5–7 minutėmis ilgiau. Kai kuriuos mažylius ramina šiltas vanduo. Išmaudytą ir aprengtą susukite į šiltą antklodę (žinoma, ne vidurvasarį).

Paguldykite kniūbsčią ant delno ir lengvai supdami panešiokite.

Švelniai pamasažuokite šiltomis rankomis ir šiltoje (22–24◦C) ramioje vietoje, kad aplink nebūtų jokių trukdžių.

Nešiokite nėšynėje taip, kad jaustų jūsų artumą.

Užklijuokite ant pilvuko judesio korekcijos juostą (angl. kinesiotape). Tai medvilnės audinys, kurio elastingumas prilyginamas žmogaus raumens ištempimui, atsparus vandeniui, oda po juosta kvėpuoja.

Kaip tinkamai užklijuoti juostą, išmoko kineziterapeutai. Pastebėta, kad užklijavus ant pilvo judesio korekcijos juostą, jau tą pačią dieną sumažėja negalavimai, susiję su pilvo diegliais: kūdikis tampa ramus, nejaučia diskomforto tuštindamasis, pilvas tampa minkštesnis.

Panešiokite vaikutį vertikalioje padėtyje, mažylio pilvuką priglaudę prie krūtinės. Tokia nešiojimo padėtis padeda atsirūgti ir dujoms išeiti pro išangę.

Pabandykite duoti čiulptuką – kai kuriuos mažylius ramina intensyvus čiulpimas.

Jei gydytojas rekomendavo, duokite vaistų nuo pilvuko pūtimo ir dieglių.

Jei gydytojas rekomendavo, duokite gerųjų bakterijų. Jos gerina žarnyno veiklą.

Nesusijaudinkite pastebėję, kad vakar padėjęs mažylio raminimo būdas šiandien trapo neveiksmingas. Ieškokite naujos raminimo priemonės. Nepamirškite –  diegliai yra laikina vystymosi problema, ir mažylio sveikatai jokios grėsmės nekelia. Todėl šį sunkesnį periodą reikia tiesiog išlaukti ir stengtis padėti mažyliui sušvelninti skausmą.

Konsultavo doc. Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 8 = vienas

Kitos temos: