Kartais vaikelis taip graudžiai verkia, taip spardosi kojytėmis ir muistosi, kad apima neviltis – kas gi jam yra?
Jei mažylis pavalgęs, sausas ir sveikas, galima manyti, kad verksmo priežastis – pilvo dieglys. Bendresniu terminu „pilvo diegliai“ vadinami skrandžio ir žarnyno spazmai, žarnyne besikaupiančios dujos. Kai prasideda diegliai, vaikutis gali atpilti, jo veidelis parausta, pilvukas būna išpūstas. Atsirūgus ar išėjus dujoms, kūdikis aprimsta.
Naujagimio virškinimo sistema dar nepilnai subrendusi. Mamos įsčiose jai beveik nebuvo ką veikti – visą maistą gaudavo per virkštelę. Ką tik gimusio naujagimio žarnynas yra sterilus, jame nėra maistui virškinti reikalingų gerųjų bakterijų. Todėl pirmaisiais mėnesiais kūdikis gali maitintis tik motinos pienu. Kol mažylio žarnynas mokosi tinkamai dirbti, jis ne visada sugeba išstumti susikaupusias dujas. Kai dujų susikaupia daugiau, žarnos susitraukia. Šis spazmas sukelia skausmą ir mažylis pravirksta.
Dažniausiai pilvuko diegliai atsiranda dėl netaisyklingo žindymo. Praalkęs kūdikis labai skuba pasisotinti, netaisyklingai apžioja spenelį ir prisitraukia daug oro. Todėl rikėtų neleisti žindomam kūdikiui peralkti, pabandyti maitinti jį įvairiomis pozomis.
Taip pat turi reikšmės mamos mityba. Reikia saikingai valgyti tokių maisto produktų, kurie gali sukelti pilvuko pūtimą. Patys pavojingiausi produktai: pupelės, žirniai, kopūstai, miltiniai patiekalai, kefyras, rūgpienis, vaisiai su kauliukais (vyšnios, abrikosai).
KAIP PADĖTI MAŽYLIUI ĮVEIKTI PILVUKO DIEGLIUS?
Sureguliuoti mamos mitybą
Sveikiausia, kai maitinanti moteris valgo dažnai ir po truputį. Ji turėtų laikytis panašaus mitybos grafiko, kaip ir kūdikis – valgyti 6 kartus per parą, nepiktnaudžiaujant kuriuo nors vienu produktu. Pats sveikiausias naminis, šviežiai pagamintas maistas – sriuba, košė, nekepta ir nerūkyta, o garuose virta mėsa, daržovės. Kai kuriuose medicinos šaltiniuose nurodoma, kad nuo pilvuko dieglių padeda pankolio arbata, kurią turėtų gerti maitinanti mama. Tačiau praktika rodo, kad didelių stebuklų iš pankolio arbatos tikėtis neverta.
Masažuojant šiltu delnu apie bambutę pagal laikrodžio rodyklę
Neramų, verkiantį vaikutį išrenkite. Jį dažnai nuramina galimybė pasispardyti nuogam. Paguldykite ant šilto pagrindo, pašildykite savo ranką ir švelniai masažuokite pilvuk. Tai padeda pasišalinti iš žarnyno dujoms.
Uždėjus šiltą rankšluostį ant pilvuko
Pastebėta, kad dieglius apmalšina šilti kompresiukai. Galima paimti rankšluostį arba keletą kartų perlenktą vystyklą, juos išlyginti karšta laidyne. Ranka patikrinkite, kad audinys būtų ne karštas, o tik gerokai šiltas, ir dėkite ant pilvuko. Kai sausas kompresas atvėsta, dar kartą išlyginkite laidyne. Taip galim kartoti keletą kartų.
Pavarčius kūdikį nuo šono ant šono
Tai vienas paprasčiausių pagalbos būdų, nes vikučio galima ir neišrengti. Keletą kartų švelniai pavarčius nuo šono ant šono, susijudina žarnynas, todėl sumažėja pilvuko spazmai.
Padarius mankštą su kojytėmis
Keletą kartų kojytes prilenkite prie pilvuko, vėl ištieskite. Tai gana veiksmingas dujų pašalinimo būdas.
Priglaudus prie krūtinės panešioti stačią
Paimkite vaikutį taip, kad jo smakriukas būtų ant jūsų peties. Jei valgydamas jis prisirijo oro, tai padės atsirūgti. Galite panešioti ir truputį kitokia poza, vadinamąja „poza – ramintoja“. Kūdikį paguldykite pilvuku ant kairės rankos, o galvytę uždėkite ant dešinio delno. Vaikams ši poza labai patinka, nes jie jaučia kūno šilumą, o prie rankos prispaustas pilvukas suteikia saugumo jausmą, panašų į tą, kuris buvo įsčiose.
Pasiguldyti nuogu pilvuku sau ant krūtinės
Kūno kontaktas kūdikį labai ramina. Tik reikia žiūrėti, kad nebūtų užspausta nosytė.
Kartais padeda maudynės šiltoje vonioje.
Norint nuraminti pilvuko dieglius, į vandenį galima įpilti šiek tiek valerijono šaknų nuoviro. Jie ramina kūdikio nervų sistemą.
Na, o jeigu visos šios priemones nepadeda, galima panaudoti Espumisan L lašus, kurie labai veiksmingai mažina pilvuko pūtimą ir įveikia baisųjį pilvo siaubūną – dieglius.
Konsultavo akušerė Kristina Kirijenko
Trumpai apie pilvo dieglius
Pasakyti, kiek laiko užtruks diegliai kiekvienam konkrečiam kūdikiui, yra neįmanoma. Dažniausiai jie tęsiasi 100 dienų, po to, palengva rimsta ir išnyksta. Rytų tautose pilvo diegliai taip ir vadinami – „100 dienų riksmas“.
Diegliai būna 10-15 proc. kūdikių.
Diegliai gali kartotis bet kuriuo paros metu, nors manoma, kad jie ,,pagauna ritmą“ – dažniau kartojasi vienu ir tuo pačiu paros metu, pavyzdžiui, nuo 20 iki 22 val. vakaro.
Pilvo skausmų priežastis gali būti ne vien tik diegliai. Kūdikio pilvo skausmai gali atsirasti ir dėl neteisingo maitinimo, ir tuomet, kai žindanti motina valgo daug kopūstinių daržovių, riešutų, pupelių, žirnių, svogūnų, šokolado, kakavos. Patvirtinti ar paneigti, kad tai yra diegliai, gali tik kūdikio gydytojas.
Diegliai nepriklauso nuo kūdikio lyties, nors manoma, kad jie labiau kankina berniukus.
Diegliai nepriklauso nuo komplikacijų nėštumo metu, padėties gimstant. Pastebėta, kad gimusiems mažo svorio naujagimiams jie pasitaiko dažniau, tačiau neišnešiotiems ir išnešiotiems jie pasitaiko beveik vienodai dažnai.
Konsultavo akušerė Kristina Kirijenko
„Mamos žurnalas“