Pilvo diegliai – tai bene dažniausia mamytes ir tėvelius gąsdinanti nenumaldomo kūdikių verksmo priežastis.
Konsultuoja vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja, „Vaikų poliklinika jūsų namuose“ www.vaikupoliklinika.lt; Centro poliklinika, Vilnius; Šeškinės poliklinika, Vilnius
Liga ar ne liga?
90 proc. kūdikių pilvo skausmų priežastis yra paprasti pilvo diegliai dėl funkcinio virškinamojo trakto sutrikimo ir tik 10 proc. tai gali būti organinė patologija, rimta liga (žarnyno infekcija, alergija maistui, žarnų nepraeinamumas dėl invaginacijos ir kt.), reikalaujanti specialaus gydymo.
Pilvodiegliai gali pradėti varginti jau 3–4 dienų naujagimį ir dažniausiai savaime praeina apie 3–4 mėnesį, kartais užtrunka iki 5–6 gyvenimo mėnesio.
Dažniausiai diegliai pradeda kankinti apie antrą gyvenimo savaitę, pasiekia piką 6 savaitę ir pamažu pradeda rimti nuo 11–12 gyvenimo savaitės.
Taigi, dažniausiai kūdikių diegliai – tai funkcinis žarnyno sutrikimas, medicininiu požiūriu vertinamas kaip norma, apie 3–4 gyvenimo mėnesį praeina negydant, pasireiškia sveikiems vaikams, nesant jokių tikros organinės patologijos požymių.
Jei tai ne liga, kodėl vaikui skauda
Manoma, kad diegliai yra susiję su centrinės nervų sistemos ir žarnyno nebrandumu bei padidėjusiu hormono motilino kiekiu, būdingu šio amžiaus vaikams.
Tipiški dieglių priepuoliai nustatomi, kai kūdikis verkia ne trumpiau nei 3 valandas per dieną, ne rečiau kaip 3 dienas per savaitę ir tai užtrunka ne mažiau nei 1 savaitę.
Tai staiga užeinantys periodiški intensyvūs pilvo skausmai, kurių metu kūdikis ištempia rankas ir kojas, suspaudžia kumščius, riečia nugarą, kojytes sulenkia, spaudžia prie pilvuko, po to vėl staiga ištiesia, kartais suka kojas ratu lyg mindamas dviratį, rangosi, veidukas perkreiptas skausmo, pilvukas išsipūtęs, įtemptas, pamasažavus pilvuką išeina dujos. Imamas ant rankų, supamas, kūdikis nenusiramina, žįsti krūtį ar valgyti mišinuką atsisako.
Pastebėta, kad diegliai dažnai pasikartoja tuo pačiu paros metu, dažniausiai vakare, bet gali pasireikšti ir bet kuriuo paros metu.
Dieglių priežastys:
Aerofagija (netinkamo dydžio skylė čiulptuke, netinkamas krūties įdėjimas į kūdikio burną žindant). Krūtį kūdikis turi apžioti plačiai, paimdamas į burną ne tik spenelio galą, bet ir kuo daugiau areolės, apatinės dalies apžiodamas daugiau, viršutinės – kiek mažiau. Pačiam jam tai padaryti sunku, todėl turite jam padėti suspausdamos krūties areolę dviem pirštais ir įdėdamos kuo giliau į burną.
Amerikoje šis judesys vadinamas „sandwich“ – „sumuštinis“. Privalote išmokti taisyklingai įdėti krūtį kūdikiui į burnytę nuo pat pirmų dienų, kitaip žindymas negali būti sėkmingas. Netaisyklingai apžiojęs krūtį kūdikis gana greitai gali čiulpdamas pažeisti spenelių odą, pro atsiradusius mažyčius įtrūkimus į gilesnius odos sluoksnius patekus bakterijoms, gali prasidėti krūties uždegimas – mastitas, ir žindymas pasibaigs. Be to, netaisyklingai apžiodamas krūtį, kūdikis priryja oro, o tai sukelia meteorizmą ir kūdikių pilvo dieglius. Kūdikiai, kurie papildomai maitinami mišinukais ar nutrauktu motinos pienu iš buteliuko, irgi pratinami apžioti krūtį netaisyklingai, todėl visada geriau, jei tik įmanoma, buteliukų išvengti, sumaitinant pieną ar mišinukus iš puodelio specialiu mažu kūdikiams skirtu šaukšteliu. Be to, po kiekvieno maitinimo turite kūdikį panešioti laikydamos stačiai (geriausia – atrėmus į petį), kol šis atsirūgs. Maitindamos kūdikį iš buteliuko, rinkitės specialius anti-colic buteliukus su vožtuvėliu orui išeiti.
Nepakankamas maisto kiekis, per trumpas žindymas, per daug atskiesti pieno mišinukai. Jei pilvo diegliai pasireiškia mišinuku maitinamam kūdikiui, pasitarkite su vaiką prižiūrinčiu vaikų ligų gydytoju dėl alergijos pieno mišiniui tikimybės. Jums gali būti skirtas hipoalerginis, hidrolizuotas ar mišinys be laktozės. Pasireiškus diegliams vien dėl šios priežasties, jokiu būdu nenutraukite žindymo.
Motinos valgomi maisto produktai. Jei kūdikį vargina pilvo diegliai, mamai nerekomenduotini šie produktai: ankštinės daržovės (lešiai, žirniai, avinžirniai, pupos, pupuolės ir kt.), rauginti produktai (rauginti agurkai, kopūstai, burokėliai, raugintas pienas), aštraus skonio daržovės (svogūnai, česnakai – ir švieži, ir kepti, garžgarstės, ridikėliai, imbieras ir pan.), saldūs vaisiai (arbūzai, vynuogės, obuoliai ir kt.)
Alergija maistui.
Laktazės nepakankamumas. Dėl laktazės nepakankamumo kūdikio organizme jį irgi gali varginti pilvo diegiai, tuomet rekomenduojama motinoms sumažinti karvės pieno produktų savo racione.
Žarnyno disbiozė. Šiuo atveju gydymui veiksmingi probiotikai.
Motinos stresas. Stresas ir įtampa, kuriuos patiria mama, persiduoda kūdiliui, dėl to gali susidaryti „užburtas ratas“ – mama jaudinasi, nes vaikas neramus, o jis neramus dėl to, kad mama įsitempusi. Moksliškai įrodyta, kad ir pasyvus rūkymas didina kūdikio dieglių tikimybę.
Kitos, tik numanomos priežastys. Diegliai gali varginti tiek motinos pienu, tiek mišinukais maitinamus kūdikius, kiek dažniau berniukus nei mergaites, manoma, kad diegliams atsirasti gali turėti įtakos ir kūdikio temperamentas, ir paveldimumas
Pagalba dėl pilvo dieglių kenčiančiam vaikui:
Taisyklingas žindymas ar maitinimas, pagalba atsirūgstant.
Motinos raciono priežiūra.
Simetikono preparatų geriamieji lašai, kurie išskaido susidariusius dujų burbuliukus žarnyne.
Tepaliukai pilvuko masažui su anyžių, pankolių ir kitų žolelių ekstraktais.
Probiotikai – vaiko gydytojui rekomendavus.
Pilvuko masažas pagal laikrodžio rodyklę, „dviratuko sukimas“ kojytėmis, guldymas ant pilvuko, nešiojimas „kabančio tigro“ poza.
Šilti kompresai pilvelio srityje (galite uždėti ant pilvuko pašildytą lygintuvu, dar neataušusį sulankstytą vystyklą).
Vežiojimas automobiliu – pastebėta, kad kūdikiai, kuriuos kankina pilvo diegliai, vežami automobiliu, po kurio laiko nurimsta, manoma, kad dėl riedančio automobilio vibracijos vyksta vidaus organų masažas, dėl to atsipalaiduoja pilvuko raumenys, susikaupusios dujos išeina, ir kūdikiui palengvėja.
„Mamos žurnalas“