Raidos specialistai pabrėžia – geriausia treniruotė kūdikiui yra pagulėti ant pilvuko

kūdikis

Vabaliuko foto

Raidos specialistai pabrėžia – geriausia treniruotė kūdikiui yra pagulėti ant pilvuko. Tai mes pavadinome „pilvuko laiku“.

Pirmasis pilvuko laikas – ligoninėje

Po gimdymo naujagimis 2 valandoms paliekamas ant motinos krūtinės ir pilvo. Jis sukioja galvą. Taip jis ieško krūties – maisto. Tai įgimtas poreikis ir pirmasis mažojo žmogaus pilvuko laikas. Naujagimis ant motinos krūtinės jaučiasi saugus, nes jaučia jos šilumą, girdi mamos širdies dūžius, prie kurių jis jau buvo įpratęs būdamas įsčiose.

Grįžome namo

Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja, kad pilvuko laikas prasidėtų iškart, kai kūdikis grįžta namo iš ligoninės. Atsigulkite ant nugaros ir pasiguldykite naujagimį ant krūtinės pilvo taip, kad jo veidas būtų atgręžtas į jūsų veidą. Padėkite galvą ant pagalvės, kad galėtumėte lengvai pažvelgti į savo kūdikį.

Šypsokitės, ramiai kalbėkite, švelniai paglostykite naujagimio nugarą. Jūsų naujagimis turi įgimtą refleksą šiek tiek pakelti galvą, ir pažiūrėti į mamos ar kito artimojo veidą ir išgirsti mamos balsą.

Tai kasdien kartokite po kelis kartus per dieną.

Taip stiprėja raumenys

Pirmą–antrą gyvenimo mėnesį mažajam žmogui mieliausia ir svarbiausia matyti mamos veidą ir ją jausti. Paguldytas ant mamos krūtinės ir su kiekvienu galvos kilstelėjimu išvydęs šypsena ir meile šviečiantį mamos veidą jis stengiasi dažniau kilstelti galvą ir pakėlęs ją ilgiau išlaikyti. Visa tai stiprina kaklo ir viršutinės kūno dalies raumenis. Pramokęs pamatyti mamos veidą, mažasis žmogus pasijaučia laimingas. Tai skatina mažąjį žmogų vis aukščiau ir energingiau kelti sunkią galvą ir išlaikyti pakeltą.

Galvos pakėlimas ir jos išlaikymas palaipsniui ilgėja. Trečią–ketvirtą gyvenimo savaitę naujagimis ant pilvo gali būti paguldytas  2–5 minutėms 3– 4 kartus per dieną. Svarbu, kad naujagimis, paguldytas ant pilvo, nepavargtų, t.y. šis užsiėmimas jam nesukeltų nemalonių emocijų.

Mokomės pusiausvyros ir ne tik

Penki mėnesiai

6 mėnesių kūdikis. Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Kai naujagimis apsipras su gulėjimu ant jūsų krūtinės ar pilvo, lėtai pasukite (neapsiversdama ant šono) savo krūtinės ląstą tai į vieną tai į kitą pusę. Tegul mažylis pradeda suvokti, kas yra pusiausvyra.

Kai tik pastebite, kad užsiėmimai ant pilvuko kūdikiui patinka, guldykite ilgesniems laiko tarpams ir dažniau. Su paguldytu ant pilvuko kūdikiu žaiskite ir  bendraukite jo akių lygyje.

Laikas ant kieto pagrindo

Ketvirtą savaitę pradėkite guldyti ant kieto pagrindo, užkloto keliais antklodės sluoksniais. Geriausia guldyti ant švarių grindų, jas dengiant minkštu kilimėliu ar keliais antklodės sluoksniais. Šonuose padėkite sofos ar panašių pagalvių, kad į šoną pasvirusi galva turėti į ką atsiremti. Žiūrėkite į mažylį, kalbinkite, jam šypsokitės, išdarinėkite įvairias mimikas. Prieš kūdikį padėkite nedidelį veidrodį, kad jame galėtų matyti savo veidą ir juo gėrėtis, arba įvairiomis spalvomis nušvintančius ir įvairiais ramiais garsais suskambančius žaislus, tuomet kai yra pajudinami. Tai skatins kūdikį ne tik gulėti pakėlus galvą, bet ir pradėti atlikti kokį nors judesį.

Visuomet būkite su kūdikiui. Joks žaislas nepakeičia jam šilto, nuoširdaus bendravimo su mama ar kitu šeimos nariu.

Sekite kūdikio nuotaiką. Kai tik pastebite, kad jis pavargsta, nenoriai kelia galvą ir pečius, veiduke atsirado liūdnos grimasos, nedelsdamit veiklos pobūdį keiskite.

Trijų–keturių mėnesių kūdikiai ant pilvuko kiekvieną dieną jau turėtų išgulėti ne mažiau kaip 20–30 minučių.

Po valgio neguldykite

Ant pilvo guldykite kūdikį tik tuomet, kai jis yra geros nuotaikos, nepavargęs. Kūdikio ant pilvuko neguldykite po maitinimo, kai yra pavargęs, dėl nežinia ko sudirgęs, neramus. Geriausia guldyti po atsibudimo, prieš maitinimą pakeitus sauskelnes.

Kai kūdikis pavargęs, visuomet jį guldykite tik ant nugaros. Tai padės kūdikiui suvokti, kad kai jis paguldomas ant nugaros, – bus miego laikas.

Gali išgulėti net valandą

5 mėnesiai

5 mėnesių kūdikis. Studijos „G foto“ nuotr.

Palaipsniui ateina metas, kai kūdikis, gulėdamas ant pilvuko, ne tik stebi aplinką, bet ir pradeda žaisti. Kol gulėdamas ant pilvuko kūdikis yra patenkintas ir budrus, leiskite jam likti ant pilvuko tol, kol  patinka, pvz., iki 40–60 minučių per dieną. „Pilvuko laiko“ nėra per daug.

Pilvuko laikas kūdikiui turi būti patrauklus. Kai kūdikis nuogomis rankomis ir kojomis lytėdamas antklodę susipažins su jos tekstūra, po kelių dienų paguldykite ant kilpinio rankšluosčio, padėkite spalvingų žaisliukų, kuriuos galėtų paliesti rankute ar kūnu pasivertęs, pasisukęs. Dar po kelių dienų mažylį paguldykite ant minkšto kilimėlio. Vaikų prekių parduotuvėse yra specialių kilimėlių pilvuko laikui su žaislais, pagalvėlėmis, garso ir šviesos varpeliais. Kuo daugiau paguldytas ant pilvuko kūdikis patirs naujų emocijų ir įspūdžių, tuo labiau jį domins gulėjimas ant pilvuko. Gulintįjį ant pilvuko kalbinkite, palaikykite akių kontaktą, žaiskite, skatinkite vartytis, atsirėmus pilvuku į kietą pagrindą suktis.

Saugo nuo ligų

Pilvuko laikas yra tas pradinis elementas, kuriuo remiasi kitų motorinių įgūdžių įgijimas. Jis net saugo nuo ligų, nes gulėjimas ant pilvo yra puiki plokščiagalvystės (plokščio pakaušio) profilaktika, nes galva suplokštėja, kai kūdikis visą laiką guldomas ant nugaros.

Guldymas ant pilvuko stiprina kaklo, pečių, rankų ir pilvo raumenis. Gerai treniruoti viršutinės kūno dalies raumenys kūdikiui padeda greičiau savarankiškai sėdėti, ropoti, atsistoti ir pradėti vaikščioti.

Geras gebėjimas valdyti viršutinę kūno dalį kūdikiui suteikia pasitikėjimo savimi, skatina judėti ir tyrinėti jį supantį pasaulį.

Parengė vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


šeši − = 0

Kitos temos: