Apie pilvo dieglius, be abejonės, girdėjo ne tik tėvai, bet net ir tie, kurie mažylių dar neturi.
Perkreiptas veidelis ir nenumaldomas verksmas – tai bene dažniausi ženklai, išduodantys, kad kūdikis kenčia. Žiūrint į tokį skausmingą reginį, tėvams ir spaudžia širdį, ir ima neviltis.
Štai kodėl ši kūdikių sveikatos tema visuomet sulaukia didelio dėmesio – tiek žurnaluose, tiek vaikus auginantiems tėvams skirtuose forumuose. Šiame straipsnyje gilinsimės ne į pačius diegliukus, o į jų palydoves… ašaras.
Vaikų ligų gydytoja Vytenė Menkevičienė, tėvystės mokykla „OpaPupa“, www.opapupa.lt
Jis ir vėl verkia…
Naujagimis ar kūdikis tikrai jums nepasakys, ką ir kur jam skauda. Taigi ir pilvo dieglius „išduoda“ tik mažylio ašaros. Jei verksmas tampa itin stiprus ir dažnas, tėvai neišvengiamai pradeda varstyti gydytojų duris, o išgirdę, kad tai „tik“ pilvo diegliai, dažnai nenurimsta ir kreipiasi į kitą specialistą, taip prasideda ilga ir varginanti istorija. Visiems.
Na taip – visi vaikai verkia, tačiau ar yra kokie verksmo „normatyvai“? Vienas 2011 metais Olandijoje atliktas mokslinis tyrimas atskleidė, jog pirmąsias šešias savaites kūdikiai per dieną vidutiniškai verkė 110–118 minučių. Nieko keista, verksmas patiems mažiausiems pasaulio gyventojams yra vienintelis būdas susikalbėti. Gera žinia – augant vaikeliui, verksmas trumpėja, nes jis atranda naujų bendravimo būdų. Deja, mokslininkai sutaria, kad įvardinti apibrėžimą, skirtą apibūdinti „įprastam“ ir „neįprastam“ verksmui, yra tiesiog neįmanoma – tai priklauso ir nuo galybės individualių situacijų aplinkybių. O ir pasakius tėvams, kad jų mažylio verksmas yra „įprastas“, jiems tikrai nepalengvės.
Jei jūsų kūdikis itin daug verkia, jį prižiūrintis gydytojas įdėmiai jį apžiūrės, galbūt atliks keletą tyrimų ir, neradęs jokios ligos požymių, praneš jums, jog vaikelį kankina… Taip, atspėjote, – pilvo diegliai.
Pilvo dieglių verksmas – kitoks
Pilvo dieglių priepuolį lydintis verksmas yra kitoks nei įprastas, būdingas šio sutrikimo nekankinamiems mažyliams. Visų pirma skiriasi jo trukmė – žinoma, pilvo diegliukus išgyvenantys mažyliai verkia ilgiau – dažniausiai daugiau nei tris valandas per dieną. Toks verksmas yra labai stiprus ir išraiškingas, tėvai dažnai jį apibūdina kaip „rėkimą“, o skausminga veido išraiška patikina, kad mažylis kenčia.
Pats šio sutrikimo priepuolis – gana mįslingas: jo pradžią ir pabaigą įprastai tėvai pastebi labai lengvai, nes ji itin aiški. Nepaisant to, ką veikė mažylis prieš jį, – miegojo, žaidė, galbūt net laimingai gugavo ar žindė, – verksmas „užpuola“ staiga. Taip, kaip jis prasidėjo, taip ir baigiasi, – savaime, dažnai pasišalinus dujoms ar pasigirdus gargaliavimui pilvelyje. Kad ir kaip besistengtumėte vaikelį nuraminti, įprastai negelbėja nei spalvingiausi žaislai, nei linksmiausios dainelės, net ir verksmui aprimus, kūdikis gali išlikti susierzinęs ir nelaimingas.
Kaip atrodo pilvo skausmą kenčiantis vaikelis?
Tėvai ir gydytojai pastebi, kad pilvo dieglių skausmą išgyvenantys mažyliai tai išduoda ne tik verksmu, bet ir savo kūno kalba. Kūdikio veidelis parausta, pagreitėjus kraujotakai, tačiau oda aplink lūpas gali pabalti. Pilvelis – papūstas ir kietas. Kojytės sulenktos prie pilvelio, pėdos šaltos, jei skausmas itin stiprus, – jos gali būti ir ištiestos bei įtemptos. Rankyčių pirštukai suspausti, rankos ištiestos ar sulenktos, o nugara gali būti išriesta.
Kas dar gali sukelti ašaras?
Dažniausiai stipresnį ir intensyvesnį verksmą, nei įprasta, sukelia pilvo diegliai, tačiau tėvams būtina žinoti ir kitas galimas to priežastis.
Alkis. Įprastai kūdikėliai nori būti pamaitinti kas dvi valandas, tačiau kartais jie išgyvena vadinamuosius „augimo šuolius“, kurių metu alkis juos užklumpa dažniau. Jei Jūsų mažylis pradėjo verkti, visų pirma pabandykite jam pasiūlyti krūtį ar buteliuką.
Skausmas, kiti nepatogumai. Skausmo priežastis gali būti ne tik pilvelis. Jei jūsų vaikelis pradėjo nenumaldomai verkti, apžiūrėkite jį įdėmiau. Atkreipkite dėmesį į sauskelnes ir drabužėlius – gal jie per daug aptempti ir nepatogūs. Apžiūrėkite vaikelio odelę dėl neįprastų bėrimų ar sužalojimų, perkaitimo, atkreipkite dėmesį ir į pėdutes – galbūt vaikeliui šalta.
Nuovargis ar pervargimas. Įprastai maži kūdikiai būdrauti ilgiausiai gali iki trijų valandų – tokiam laikotarpiui pakanka miego metu įgautų jėgų. Jei vaikelis atsibudęs išbuvo per ilgai, tikėtina, kad aplinkos įspūdžių jam yra daug. Atminkite, kad mažųjų nervų sistema dar nesubrendusi, ir galybė dirgiklių ne linksmina, o pernelyg nuvargina ir išsekina. Planuodami dienos veiklas, būtinai atkreipkite dėmesį į tai, kur ir kada mažylis galės nusnūsti ir papildyti savo energijos atsargas, saugokite jį nuo pernelyg stiprių įspūdžių.
Jautrumas tam tikriems maisto produktams, alergijos, laktozės netoleravimas. Tai irgi gana dažna verksmo ir pilvelio skausmo priežastis. Žindomų kūdikių mamos turėtų atkreipti dėmesį į jų pačių suvalgomus maisto produktus. Labai dažnai vaikelio pilveliui nepatinka karvės pienas ir jo produktai, kiaušiniai, riešutai ir kviečiai, patenkantys tiesiai į mamos pieną. Jei maitinate savo mažylį pati, o jis, panašu, verkia itin dažnai ir ilgai, peržiūrėkite savo dienos valgiaraštį, tačiau prieš priimdamos sprendimą ko nors nevalgyti, būtinai pasitarkite su gydytoju. Mišiniu maitinamiems mažyliams gali netikti tie, kurių pagrindą sudaro karvės pienas, dažniausiai pilvo skausmas praeina, pakeitus mišinį į specialų, skirtą alergiškiems vaikams. Labai dažnai alergija pasireiškia ne tik pilvo skausmu, tokie mažyliai viduriuoja arba, atvirkščiai, jiems viduriukai užkietėja, o alergijos karvės pieno baltymui atveju išmatose gali būti kraujo. Alergiją išduoda ir odelė – sausa, paberta.
Kaip padėti?
Skausmą savo vaikeliui trokšta sumažinti visi tėvai. Pilvo diegliukų kamuojamam kūdikiui tikrai galima pagelbėti. Tiems, kurie yra maitinami adaptuotu mišiniu, gali padėti buteliuko pakeitimas. Paieškokite tokio, kuris būtų pažymėtas žodžiais „anti colic“ – jis padeda sumažinti maitinimo metu įkvepiamo oro kiekį, todėl diegliukai gali susilpnėti. Pabandykite maitinti mažylį, laikydami jį daugiau stačią (vertikaliau), ne visai gulomis.
Pilvo skausmų priežastis gali slypėti ir mišinio sudėtyje – būtinai tai aptarkite su gydytoju. Jis gali jums pasiūlyti išbandyti naują – hipoalerginį.
Norėdami sužinoti, ar jis padeda, juo maitinti mažylį turėtumėte bent savaitę. Jei per šį laiką mažylio verksmas liko toks pats, grįžkite prie ankstesniojo ar pabandykite kitą mišinį.
Jei vaikelį maitinate pati, pasitarkite su gydytoju dėl savo mitybos pakeitimo. Įprastai mamoms vienai savaitei rekomenduojama atsisakyti vienos labiausiai organizmą įjautrinančių produktų grupės, pavyzdžiui, visų produktų su kviečiais. Į tai dėmesį turėtų atkreipti tos mamos, kurios pačios yra alergiškos. Jokiu būdu nenustokite žindyti mažylio – mamos pienas turi neabejotinos naudos visiems kūdikiams, net ir tiems, kurie kenčia pilvelio skausmus, o mišinys niekuomet jam neprilygs!
Kai kuriems mažyliams, išgyvenant šį skausmingą periodą, norisi būti nešiojamiems. Jei jūsų kūdikis yra toks, – atsiliepkite į šį jo poreikį.
Netikėkite įvairiais mitais, kad vaikelis savo verksmu manipuliuoja jumis ar pernelyg dažnas jo nešiojimas gali jį… išlepinti. Meilė ir prisiglaudimas – mažiesiems būtini ne mažiau nei maistas ir miegas, o tai jau įrodė galybė mokslinių tyrimų. Galite įsigyti ir patogią jūsų nugarai ir kūdikiui nešynę – joje panešiokite mažylį po namus arba drauge išeikite į lauką. Nuraminti gali padėti ir šilta vonia, lengvas pasupimas, pasivažinėjimas vežimėlyje, masažas – stebėkite savo vaikelį ir tikrai rasite tą stebuklingąjį būdą, kuris jam padeda nurimti.
Kartais gydytojai pasiūlo ir vaistų – dažniausiai pilvo skausmų kamuojamiems mažyliams yra skiriama probiotikų ar žolinių preparatų. Jokiu būdu nepirkite ir neduokite jų savo vaikeliui savo nuožiūra ir nepasitarę su gydytoju!
O kada sunerimti?
Pilvo diegliai – ne liga. Taigi, nepaisant skausmingų verksmų ir išraiškingos kūno kalbos, kūdikiai iš tiesų yra sveiki. Tačiau tokius mažylius auginantys tėvai turi būti budrūs ir, pastebėję vieną iš šių požymių, nedelsdami kreiptis pas gydytoją:
- Kūdikis nenustoja verkti dvi valandas.
- Kūdikis karščiuoja (kūno temperatūra aukštesnė nei 38 laipsniai)
- Kūdikis keletą valandų atsisako valgyti ir gerti, viduriuoja kraujingomis išmatomis, smarkiai vemia, rečiau šlapinasi, pastebite tam tikrų jo elgesio pokyčių – jis tampa itin vangus ir mieguistas.
Pas šeimos gydytoją jo darbo valandomis verta apsilankyti, jei:
- Nerimaujate, kad negalite nuraminti savo verkiančio mažylio.
- Stipriai verkia vyresnis nei keturių mėnesių kūdikis.
- Kūdikiui sunkiai auga svoris.
Nepamirškite… savęs
Visos šeimos, išgyvenusios pilvo dieglių „maratoną“, tikrai patvirtins – tai itin išsekina ir vargina. Negalint nuraminti mažylio, pamažu mintyse pradeda karaliauti negatyvios mintys ir abejojimas savo gebėjimais auginti kūdikį. Tik nepasiduokite šioms abejonėms! Būkite sau švelnūs ir savęs nekaltinkite. Labai svarbu pasirūpinti ir savimi. Sakote, tai savanaudiška? Visai ne. Tik būdami pailsėję, galėsite patenkinti visus savo vaiko poreikius, taigi, besirūpindami savimi, rūpinatės ir savo kūdikiu.
Jei verksmo ir nepavyks numaldyti, tiesiog būkite šalia savo vaikelio. Myluokite, sūpuokite jį – tą verksmą tiesiog išbūkite. Atminkite, kad savo vaikui esate visas pasaulis, tik būdamas šalia, jis jaučiasi saugus, todėl net verksmui nesiliovus, jūsų buvimas greta – yra geriausi vaistai. Viskas tikrai praeis. Patikėkite.
„Mamos žurnalas“
Mažoji dukra, trečias vaikas šeimoje, tačiau kaip ir ji, nė vienas vaikas nepatyrė jokių dieglių. Ir susitvarkyti su skausmingomis apraiškomis, jūs sugalvojote tris mėnesius. Ačiū, šiandienos pasiruošimas jaunavedžiams ir šis skaičius – Vindi dujiniai vamzdžiai – padėjo mums susitvarkyti su lengvu periodu. Vamzdeliai yra vieno sriegio, švarūs ir paruošti naudoti, saugūs. Teigiamas rezultatas parodomas iškart po taikymo. Tokia priemonė turėti vaistinėje yra naudinga ne kartą.
Kai gimė dukra, galiu lengvai suplanuoti vaiko dujotiekį, be pastangų ,be įvairių vaistų bet kada galiu išspręsti vaiko dieglių problemas. Tai labai paprasta ir saugu naudoti, nes ant vamzdelių yra saugus antgalis ir specialus ribotuvas, o pakuotėje yra instrukcija.