Žolininkė Adelė Karaliūnaitė sutiko papasakoti apie natūralaus gydymo metodus ir pasidalino keletu receptų, padėsiančių išvengti nemalonių rudens ligų.
Ar liaudies medicina nepraranda aktualumo XXI amžiuje, kai vos ne kasdien išrandami nauji vaistai?
Net ir šiais laikais, kai mokslas atskleidė tiek daug sveikatos paslapčių, žmonės serga. Senoji medicina, ar, kaip jūs ją vadinate, liaudies medicina, neatsilieka ir žengia į priekį kartu su mokslo laimėjimais. Naivu būtų tikėti, jog dirbtinėmis medžiagomis įmanoma pakeisti gamtos sukurtus augaluose ar gyvūnų liaukose esančius ir milijonus metų naudotus junginius, labiausiai tinkančius daugeliui kūno negalavimų palengvinti.
Nėra tokios sąvokos kaip „liaudies medicina“. Kažkodėl niekas nepasivadina „liaudies chirurgu“ ar „liaudies endokrinologu“. Protingi gydytojai sėkmingai naudoja gamtos teikiamas dovanas sveikatai stiprinti. Visai kas kita, kai žmogus, nebaigęs jokių medicinos mokslų, nori būti gydytoju ir savo veiklą įvardija kaip liaudies ar netradicinės medicinos priemonių taikymą.
Dėl kokių vaikų negalavimų mamos dažniausiai kreipiasi į jus patarimų?
Vaikučių ligos dabar yra ypatingos ir kitokios, nei buvo anksčiau. Dabartinės mažųjų ligos dažniausiai susijusios su užterštu oru, vandeniu ir maistu. Tai dermatitai, imuniteto sutrikimai, plaučių ir bronchų negalavimai, vidurių užkietėjimas.
Dėl alergijos mano nuomonė gal kiek netradicinė. Kadangi žmogus žemėje atsirado vėliau už augalus, netikiu, kad jis gali būti jiems alergiškas. Tiesiog organizmas būna užterštas žmonijos veiklos Žemėje atliekomis taip stipriai, kad pradeda naikinti pats save. Mūsų sveikatai ypač kenkia varpinių augalų žiedadulkių, pakylančių nuo šimtų hektarų chemikalais nupurkštų javų, patekimas ant gleivinių. Žiedadulkė yra augalo spermatozoidas, kurio užduotis prasiskverbti ir apvaisinti, todėl cheminėmis medžiagomis privertus javus ir rapsus žydėti vienu metu, mes tiesiog žudome savo vaikus, pasmerkdami jų imuninę sistemą negalavimams, sukeltiems tonų žiedadulkių „bombų“.
Ką turime žinoti prieš pradėdami vaiką gydyti liaudiškais būdais?
Prieš imantis ką nors gydyti, net patį save, visada reikia pasitarti su gydytoju. Žinoma, labai svarbi žmogaus būklė: amžius, svoris, kraujo ir šlapimo sudėtis. Tik gydytojas moka ir gali tinkamai įvertinti daugybę paciento sveikatos požymių, pagal kuriuos vėliau taikys gydymą. O jau tada kartu galima pasitarti, kokiomis priemonėmis geriausia įveikti ligą. Gal reikalinga chirurginė operacija, o gal užteks tik iš gamtinių medžiagų paruošto tepalo.
Koks augalas labiausiai padės stiprinti vaikų imunitetą?
Nuostabus augalas yra erškėtrožė. Jos uogos sukaupia daug taip reikalingų vitaminų ir mineralinių medžiagų. Džiovintos uogos tinka arbatoms, kurie netingi išlaupyti sėklyčių, gali virti ir uogienes. Erškėtrožės vaisiai gali būti naudojami nuo gimimo iki senatvės. Labai gražios uogos sunoksta Juodkrantėje ant kopų prie jūros.
Kaip patartumėte gydyti slogą?
Slogos geriausia vengti, nes gydyti ją labai sunku. Kad gleivinės nekentėtų nuo sauso kambario, užteršto oro ir šalčio lauke, galima visas kūno skylutes 2 kartus per parą patepti vandenyje išvirtu sviestu. Receptas labai paprastas: tereikia 250 g tikro sviesto užpilti 5 l šalto vandens, užvirinti ir 15 min. virti ant mažos ugnies, dažnai pamaišyti. Paruoštą skystį laikykite šaltai.
Kai sviestas sustings, nugriebkite jį į indą storu dugnu ir pakaitinkite, kad išgaruotų visas jame likęs vanduo. Gautą masę per keletą sluoksnių marlės perkoškite į iškaitintą stiklainį, sandariai uždarykite ir laikykite tamsioje vietoje. Ant stiklainio užrašykite: „Gilus sviestas“.
Dažnai išgirstame mamas besiskundžiančias, jog jų vaikas nieko nevalgo…
Mažų vaikų virškinimui pagerinti labai tinka daržo žliugės tyrelė, kurios galima duoti nelaukiant, kol vaikas susirgs. Kadangi šis mažutis augalėlis turi labai stiprų stiebelį su stipria pluoštine medžiaga, jis gerai valo žarnyną, tinka esant ir spalinukėms.
Daržo žliugę tik surinkus reikėtų švariai nuplauti, nusausinti ir sumalti mėsmale. Tyrelę supilstyti į ledukų gamybai skirtus maišelius ir užšaldyti. Sušalusį leduką dėkite į truputį šilto virinto vandens, kad jis ištirptų. Šis vaistas vartojamas 2-3 kartus per dieną prieš valgį arba vietoj salotų valgio metu.
Nuo askaridžių galima duoti sukramtyti po keletą bitkrėslės žiedelių –„pinigėlių“. Padeda šaltame vandenyje ištirpintas šaukštelis gero medaus, išgertas 30 min. prieš valgį rytais. Naudoti teks apie 2 savaites.
Vaikus gana sunkiai pavyksta įtikinti gerti karčią žolelių arbatą ar valgyti česnaką. Ar yra vaistukų, kurie būtų ir skanūs?
Mūsų vaikelių skonio receptoriai labai pažeisti, nes nuo mažumės jie gauna dirbtinių skonio stipriklių, kvėpinami dirbtiniais kūno priežiūros priemonių kvapais. Labai praverstų nepatingėti ir suverti visiems šeimos nariams šermukšnių uogų karolius.
Tai ne tik graži dovana Kalėdoms, bet ir galingas užtaisas sveikatai. Vaikas gali saugiai kramsnoti siūlelį su uogelėmis, didesnis greičiau nukąs uogelę. Kad ir nelabai saldu, bet kai kabo po smakru, vaikui smalsu paragauti. Nuo tokio kramsnojimo ne tik vitaminai iš uogelių į skranduką nukeliauja, bet ir dantukai pasivalo ir sutvirtėja, gomurys pajunta tikrąjį uogų skonį. Rauginės šermukšnių uogose esančios medžiagos labai gerai veikia žarnyno bakterijas, kurios dalyvauja imuniteto stiprinime lygiai tiek pat, kaip ir mūsų kraujo ląstelės.
Visos šeimos sveikata priklauso nuo Motinos. Jei namučiai tvarkingi, kas dieną paruoštas šviežias skanus maistas, nakčiai paklotas minkštas patalėlis, apie ligas nereikia galvoti. O kantrusis visada laimi.
„Mamos žurnalas“